Mopsien liikuntaa koskeva kysymys

Kuinka pitkiä matkoja kerralla nuori ja/tai aikuinen mopsi jaksaa liikkua?
Mietin vain kun täältä on matkaa keskustaan 3km yhteen suuntaan, niin jaksaako mopsi kävellä 6km yhdeltä istumalta mahdolliset lisäkilometrit jos kiertää kaupungissa? Eli olisiko joku 8 km samalta istumalta?

Kuulostaako NIIN pahalta? :D
13930
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Huhuu mopsin omistajat! Vastausta tarvitaan vieläkin. :)

Äänestä

EIKÖ KELLÄÄ VITTU OO MOPSIA?!?!?!?
JOS ON NI VITTU ETTE NÄKÖJÄÄ ULKOILUTA NIITÄ, SAATANA!!! >:(

Äänestä

No mul on mopsi, mutta kun sä oot tollanen kitisevä ipana nii en kerro mitää!

Äänestä
  • No ikävä kyllä en ole enää "ipana".

    Olis vaan kiva joskus saada vastausta, kun tuosta näkee että lukukertoja on ihan tarpeeksi - ihan varmana joku mopsin omistaja on lukenut kun otsikossa mainitaan mopsi.

    Mutta älä sit kerro, meen kokeilee, koira sit saa jonku kohtauksen tms. :DDD muahah~

    Sinä se ipana olet. ;)

    Äänestä

Mopsin omistajat ovat liian fiksuja vastatakseen HUUTAJILLE!

Äänestä

Ei jaksa ja kesällä ei välttämättä ollenkaan.

Äänestä

Riippuu ihan mopsista, niilläkin kunto vaihtelee yhtä paljon ku meillä ihmisillä.
Uskallan silti sanoa, että 8km on liikaa mopsille.

Äänestä
  • Meillä on mopsi tyttö. ja käy melkeen joka päivä isännän kanssa pitkiä juoksu lenkkejä. Ne juoksee molemmat ja yleensä 1- 1.5 tuntia..
    ;)

    Äänestä

Jos mopsi saa lenkkeillä joka päivä, niin sellainen 3-5 km on sopiva matka aikuiselle ylipainottomalle mopsille sopiva. Nuori mopsi tulee perässä vaikka kymmenen kilometriä mutta onko järkee juoksuttaa rikki asti koiraansa.

Äänestä

Naurattaa!!
Niin toi edellisen kertoma 3-5km ok. Kaikki on kuitenkin koirasta kiinni. Meillä juoksee ton 3km aivan leikiten.

Äänestä

Tosi on et se on koirast kiinni ja onko tottunu pienest asti juoksee tai kävelemään pitkiä lenkkejä. Meidän neiti on hyvässä kunnossa ja niin hengityskin kulkee paremmin ku ei liika lihava ;) vaan "sopiva" noin 8kg.
ILOSTA SYKSYÄ KAIKILLE!!!

Äänestä

kyllä jaksaa. Itselläni on 1,5 vuotias mopsi neiti ja juuri käytiin 3 tunnin lenkki ja vieläkin virtaa riittäisi. Mutta niinkuin aikaisemminkin jo mainittiin aika paljon koirasta ja tottumuksesta kiinni. Mutta nuorilla varsinkin vielä innostusta ja virtaa riittää.

Äänestä
  • koiraa pitää lukea,se kyllä osaa tulkita halunsa liikkumiseen. minulla on kaksi tyttöä 1 ja pian 5 vuotias ( normaalipainoiset) , tunnin lenkin jälkeen eivät vielä halua kotiin vaan tahtovat jatkaa matkaa, eli ovat hyvin liikunnallisia.sää tietysti rajoittaa, ei saa olla liian lämmin tai liian kylmä ilma, meillä tuntuu olevan -5- 15 astetta parasta lenkkeily lämpötilaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pug Power!! kirjoitti:

Kuinka pitkiä matkoja kerralla nuori ja/tai aikuinen mopsi jaksaa liikkua?
Mietin vain kun täältä on matkaa keskustaan 3km yhteen suuntaan, niin jaksaako mopsi kävellä 6km yhdeltä istumalta mahdolliset lisäkilometrit jos kiertää kaupungissa? Eli olisiko joku 8 km samalta istumalta?

Kuulostaako NIIN pahalta? :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu