Tontti hankittu ja nyt pitäisi päättää kivitalon materiaali. Mistä materiaalista suosittelette, kaikki muu käy mutta ei masuunikuonasta valmistettu Siporex.
Mistä materiaalista?
10
296
Vastaukset
- Yks..vaan...
Virolainen Aeroc-sitten, on samantapaista kuin Siporex, mutta ei masuunikuonaa.
- Ei kaaru
Eikä kaadu myrskyssä!
- Nopea kasata
Betonielementeistä teen minä. Kertokaapa poijjaat miksi ihmeessä harkoista? En voi jummartaa.
- Vaihtoehtoja
Mikä on betonielementtiesi hinta? Esim. seinä-neliömetriä kohden?
Mitä hintaan sisältyy? Esim. mitkä eristeet yms.
Mistä ostit elementit? Joskus oli huhua, että joitakin elementtivalmistajia ei pientalot hirveästi kiinnosta.
- talotar
Meille tulee LecaDesign 420 -harkosta, U-arvo 0,13 eli matalaenergiatalo, kellarin maanpaineseinät tosin joudutaan tekemään Lakan Eco Grafit harkosta, kaksi maanpäällistä kerrosta on sitten tuota lecaa.
lamminkivitalo paras
- Suosi Suomalaista
Rakenna betonista se on paras. Monet harkkoviritelmät ovat täynnä saumoja, joka heikentää rakenteita. Virolaiset eivät ole sen parempia ja muutenkin rungon osuus kustannuksista on niin pieni, ettei rahoja Viroon kannata lähettää. Suosi mielummin Suomalaista se on pidemmän päälle yhteinen etumme.
Rungon osuus lämmitysenergian kustannuksista on myös alle 20 % kokonaisuudesta, joten siitäkin kiisteleminen on melkoisen turhaa.
Kivitalo on aina kannattava investointi, joka kestää isältä pojalle ja paljon kauemminkin. - Betonii
Suosi Suomalaista kirjoitti:
Rakenna betonista se on paras. Monet harkkoviritelmät ovat täynnä saumoja, joka heikentää rakenteita. Virolaiset eivät ole sen parempia ja muutenkin rungon osuus kustannuksista on niin pieni, ettei rahoja Viroon kannata lähettää. Suosi mielummin Suomalaista se on pidemmän päälle yhteinen etumme.
Rungon osuus lämmitysenergian kustannuksista on myös alle 20 % kokonaisuudesta, joten siitäkin kiisteleminen on melkoisen turhaa.
Kivitalo on aina kannattava investointi, joka kestää isältä pojalle ja paljon kauemminkin.Miten betoni: Valmista elementtejä, valumuoteilla paikalla valettavaa, vai harkkoihin valettavaa?
Tuskin nuo saumat rakenteita heikentävät. Jos heikentäisivät niin silloinhan tiiliseinäkin olisi heikko. Sehän jos mikä on täynnä saumoja.
- KevytSoraHarkosta!
iha sama mikä harkko. Valitse edullisin tällä hetkellä.
- Teetkö itse vai teetätkö ? Vaikuttaa mahd. urakan nopeuteen. - halavalla ssaat
Edullisin on aina paras, vai miten se oiskaan???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233031Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122109Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.661968Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001823Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761553Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141282Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥361277Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265- 1111065
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151046