EU on perustamisestaan lähtien tukenut maatalouttaan pitääkseen kuluttajahinnat alhaisina.
Vuonna 1995 liityttäessä EU:iin, suomalaiset tuottajahinnat romahtivat, jotkut jopa lähes neljäsosaan. Esim. rukiin tuottajahinta oli 20 vuotta sitten 3,3 mk/kg, eli 555 €/tn. Eu-ajan keskihinta on 144 €/tn. Paljonko reikäleivän hinta on laskenut?
Vuonna 1995 liityttäessä EU:iin, suomalaiset tuottajahinnat romahtivat, jotkut jopa lähes neljäsosaan. Esim. rukiin tuottajahinta oli 20 vuotta sitten 3,3 mk/kg, eli 555 €/tn. Eu-ajan keskihinta on 144 €/tn. Paljonko reikäleivän hinta on laskenut?
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyllä EUn myötä siirryttiin vanhasta (paremmasta)kansallisesta tukitaloudesta uuteen (huonompaan) EU-tukitalouteen. Vanhaan tukijärjestelmään kuului juuri nuo rajasuojalla toteutetut korkeammat tuottajahinnat jotka EUn liittymisen myötä laskivat EU-tasolla. Tarkempia tietoja vanhasta paremmasta tukijärjestelmästä löytyy mm tuolta
https://publications.theseus.fi/bitstream/handle/10024/5744/Suomen maatalouspolitiikan keskeisimmat muutokset Euroopan unioniin liittymisen jalkeen.pdf?sequence=1
Kuluttaja halusi EUn liittymisen yhteydessä edullisemmat elintarvikkeet ja eroon maatalouteen liittyvistä tuista ja ne EUn maksettavaksi yhteisen maatalouspoltiikan kautta. Kuinkas kävikään? Vuosittaisista 1,9 miljardin tuista otetaan 1,1 miljardia omien veronmaksajien lompakoista, vain 0,8 miljardia tulee EUlta.
halusivat halvempaa ruokaa ja EU tuoma tukitalous mahdollisti sen, ruuan hinta laski n. 10 prosenttia.
"Valehtelet, kuluttajat halusivat halvempaa ruokaa ja EU tuoma tukitalous mahdollisti sen, ruuan hinta laski n. 10 prosenttia. "
Niin. Ennen tuet oli maksettu siinä ruoan hinnassa eli tuottajahinnat olivat rajasuojan takia noin kaksin-kolminkertaiset. Tuki verrattuna EU-hintaisiin elintarvikkeisiin maksettiin siis tuotteen hinnassa, aivan kuten Norjassa tälläkin hetkellä.
Sen lisäksi oli tietty myös suoria tukia, vientitukia yms yms joita varten kerättiin verojakin. Kuluttajat kuvittelivat että verovaroista tukeminen EUn myötä loppuisi ja siirtyisi EUn yhteisen maatalouspolitiikan kautta maksettavaksi EUn kassasta. Sen sijaan edelleen 1,1 miljardia verovaroja käytetään maatalouden tukemiseen.
miksi nimitätä viljelijän palkkaa joksisin tueksi ???.
"miksi nimitätä viljelijän palkkaa joksisin tueksi ???. "
Niin miksi?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8245612#comment-38471772
"Oikea vertailu kohde on Suomelle olisi lähinnä Norja joka vastaa ilmastoltaan Suomea. Norjan maanviljelijät ovat tuensaajina maailman kärjessä. Tukijärjestelmän keskeinen tekijä on se, että Norjan maataloutta suojellaan ulkomaisen maatalouden kilpailulta. Useimmista maataloustuotteista kannetaan satojen prosenttien tullit. "
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9770469
"Eniten maatalouttaan tukivat viime vuonna eri mittareilla mitattuna Sveitsi, Norja ja Japani. Niiden henkeä kohti laskettu maatalouden kokonaistuki oli 786 ecua, 573 ecua ja 402 ecua. Euroopan unionin kansalaiset tukivat maataloutta 341 eculla. Jokainen Yhdysvaltain kansalainen maksoi maataloudelle viime vuonna tukea 325 ecua"
Kun nythän Norjalla on pääsääntöisesti tällä hetkellä käytössään ihan 98% sama systeemi kuin Suomella oli ennen EU-jäsenyyttä. Rajat kiinni ja kovat tullit ja korkeat tuottajahinnat, ihan kuten tuossa
https://publications.theseus.fi/bitstream/handle/10024/5744/Suomen%20maatalouspolitiikan%20keskeisimmat%20muutokset%20Euroopan%20unioniin%20liittymisen%20jalkeen.pdf?sequence=1
on selvitetty Suomen systeemi ennen EUta? Miksi se sama systeemi on tällä hetkellä tukea norjalaisille viljelijöille, tukea joka kuuluu maailman suurimpiin. Kun täysin sama systeemi oli meillä käytössä ennen EU-aikaa niin se ei sitten kuitenkaan ollutkaan tukea viljelijöille???
miksi viljelijän palkka täytyy nimittää tueksi, eihän esim. poliisin palkkaa nimitetä tueksi..
Miksi norjalaisen viljelijän palkkaa nimitetään tueksi??? Nythän Norjan tukijärjestelmä on lähes sama kuin meillä oli ennen EU-aikaa. Miksi siis norjalaisen viljelijän tukea tällä hetkellä nimitetään tueksi (maailman korkeimpia) eikä viljelijän palkaksi?
sitä siellä nimitetään, viljelijä on palkkansa ansainnut ja se ei voi olla tukea. Työttömyystuki on tukea sen saa tekemättä mitään..
Miksi joku maanviljelijä meillä nimittää norjalaisen viljelijän palkkaa tueksi ja toteaa jopa että Norjan tuki on merkittävästi korkeampi kuin meillä??? Eikös se olekaan viljelijän palkkaa??? Ja jos se on viljelijän palkkaa niin silloinhan Norja ei maksaa maataloudelle tukea ja tuki on UudenSeelannin 0-tuen luokkaa?
saivartelet, jos rahan saa työstä se on palkkaa jos sen saa tekemättä mitään se on tukea..
tuista, tuet oli vähän aikaa poissa mutta otettiin kiideesti käyttöön kun maa oli mennä konkurssiin..
Kun meillä oli sama systeemi kuin Norjassa on nyt niin se oli palkkaa viljelijälle, ei tukea? Mutta nyt kun Norjassa on sama systeemi kuin meillä ennen EUta niin se ei siis olekaan viljelijän palkkaa vaan se on tukea jonka ansiosta Norjan tukitaso on maailman korkeimpia tai ainakin reilusti korkeampi kuin meidän?
Eli meillä pitäisi tukia nostaa?
Maataloustukea ei saa tekemättä mitään !
Edelleen. Miksi se hintatuki yms jota ennen EU-aikaa maksettiin meillä samaan tapaan kuin Norjassa nykyään ja joka tukijärjestelmä takasi viljelijöile paremman toimeentulon ja on selitetty tuolla
https://publications.theseus.fi/bitstream/handle/10024/5744/Suomen maatalouspolitiikan keskeisimmat muutokset Euroopan unioniin liittymisen jalkeen.pdf?sequence=1
niin miksi se silloin ei ollut tukea vaan oli "palkkaa viljelijöille" kun se sama systeemi norjalaisten käyttämänä tänään on on tukea norjalaisille viljelijöille ja sen ansiosta heillä tukitaso on maailman korkeimpia ja meidän tukitasomme vertautuu siihen ja pitäisi siksi nostaa tuen tasoa.
Miksi se sama systeemi ei meillä muka ollut tukea??? Sitähän se oli, tukea. Mitä suurimmassa määrin.
onko poliisin palkka tukea vai palkkaa ???.
Kun on (maatalous)yrittäjä tai palkattu henkilö.
Onko norjalaisen viljelijän tuki tukea vai palkkaa? Eli onko Norjan maataloudella maailman parhaat tuet? Vai onko siellä tukia lainkaan?
Entä kun meillä oli ennen EUta sama systeemi kuin Norjassa on nyt? Oliko kuluttajien maksama tukii tukea vai palkkaa?
-