Ihmeellistä touhua

Kommunistiko?

Kummaa touhua tämä lehtien kirjoittelu, että Ahvenanmaa haikailee osaksi Ruotsia PerusSuomalaisten vaalivoiton myötä. Ainahan mielestäni tietysti haikailla saa, mutta liittyminen Ruotsiin onkin sitten jo eri juttu. Tämä on ihan sama juttu kuin, että manner- Suomi haikailee menetetyn Karjalan perään.
Olen sitä mieltä, että jopa Ahvenanmaan lippu pitäisi poistaa ja tilalle nostaa siniristi. Ihmettelen, että edes moinen lipputouhu on mahdollistettu.

Ahvenanmaan sijainti on strategisesti tärkeä mahdollisen sodan aikana ja siksi toivonkin, että Suomen päättäjät ovat fiksuja, eivätkä lähde jokaiseen haihatteluun mukaan.

4

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ålänningen

      Här på Åland skiter vi i dina åsikter...jävla finnjävel...!!

      • !!!!!!!!!!!

        SYS VITTAN,IDIOT


    • lakia kehiin

      Ahvenanmaa on osa Suomea ja jos siellä ruotsikiihkoiset alkavat kapinoimaan ja yrittävät irrottautua Suomesta, niin Suomen valtiolle ei jää muuta mahdollisuutta,
      kuin sotilaallisesti estää kapina ja saada kiihkoruotsalaiset kapinanjohtajat
      kärsimään maanpetturuudestaan. On häpeä, että maassamme tuollaisia maanpettureita joille kotimaa on pelkkä kohde petturuuteen.

      • ålänningen

        Som sagt här på Åland skiter vi även i dina åsikter...idiotjävel...!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      240
      6047
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4839
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      94
      3697
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      253
      3150
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2859
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      196
      2384
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      262
      1797
    8. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      59
      1435
    9. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1305
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1218
    Aihe