Ropetus - roolipelaus - foorumipohjainen roolipelaaminen
Kuinka moni on edes kuullut tuosta sanahirviöstä?
Varmaan harva. Minäkin vasta viitisen vuotta sitten. Nyt olen 18 - vuotta, ylläpidän omaa tarinankerrontaroolipeliä, pelaan aktiivisesti siellä. Sen lisäksi harrastan kirjoittamista, ratsastusta, ja treenaan shettistammaani.
Mitä foorumiroolipelaus sitten on?!!
Erään kaverini sanoin:
"Foorumipohjainen fantasiaroolipeli on vuoropohjaista tarinankerrontaa foorumilla, jossa eläydytään itse kehittämään tai ennaltamäärättyyn hahmoon.
Maailma ja pelin säännöt ovat ennaltamäärättyjä ja tarkoituksena on eläyttää hahmo kyseiseen maailmaan sääntöjen mukaan siten, että hahmon persoonallisuus ja mielialat eivät ole kirjoittajan omia, vaan nimenomaan hahmon omia. Kerrontaa edetään vuorotellen toisten pelaajien ja heidän hahmojen kanssa, että yksi kirjoittaa oman hahmonsa pelivuoron ja toinen jatkaa omalla hahmollaan. Juoni muotoutuu hahmojen vuorovaikutuksesta tarinaan ja tavallaan improvisaationa. Tavoitteita ei ole ja halutessaan voi jopa tappattaa oman hahmonsa, jos säännöissä se sallitaan ja aloittaa toisella hahmolla uudestaan uusilla lähtökohdilla."
Se on mielenkiintoista, uskokaa pois.
Mitä omassa pelissäni sitten on? Ihmissuhteita, seikkailuja, fantasiaa, magiaa.
http://ceres.arkku.net
Tutustukaa ihmeessä, jättäkää asiallisia kommentteja ja kysymyksiä ^^ Topiciin kaipailen kanssa keskustelua :D
Ropetus?
Tinanja
1
1794
Vastaukset
- Anonyymi
oon miettiny mikä on itsessään ropetus nii pls kertokaaaaaaa
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5328990Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616190Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765253Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664759Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004381Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664063SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853952- 921916
- 1051435
- 47979