Puhelinmyyntiin Vittuuntunut

Ei kiitos myynnille!

Pyynnöstä sain Saunalahden Edukas-liittymään (sis. Mobiililaajakaista :an) puhelinmyyntikiellon. Sain textarin Saunalahdelta, että nyt ko. liittymässä on puhelinmyyntikielto.

En löytänyt Saunalahden sivuilta vastausta, että maksaako tuo puhelinmyyntikielto. Ilmeisesti se ei maksa, koska jos olisi maksullinen, olisivat he siitä ilmoittaneet.

(On olemassa myös 0600-alkuinen 3 v:n määräaikaista puhelinmyyntikielto tarjoava taho, mutta tässä ei ole nyt kyse siitä).

Onko kellään kokemuksia puhelinmyyntikiellosta yhdistettynä Saunalahden liittymiin?

5

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • robissson

      Ilmeisesti tarkoitit tuolla 0600- kiellolla "robison rekisteriä" tai virallisemmin Asiakkuusmarkkinointiliiton Puhelintarjonnan rajoituspalvelua. Tuo on itselläni jo pitkään ja homma toimii. Jos tulee jokin markkinointi puhelu niin ilmoitan että numero mihin he soittivat on robison rekisterissä ja puhelu loppuu siihen. Tuo ei maksa kuin alle euron kolmevuotta. On ihan turha maksaa mitään kuukausi- tai vuosimaksua tuosta palvelusta. Tuo on puhelinnumero kohtainen eli se seuraa vaikka vaihtaisi operaattoria.

      Yritys jonka asiakas olet tai olet ollut voi kyllä soittaa, mutta heille voi sanoa että ei enään halua otettavan yhteyttä.

    • Sensori.

      Tässä on tullut väärinkäsitys. Saunalahden lupaama puhelinmyyntikielto koskee vain Saunalahtea eli Saunalahdelta ei tule myyntipuheluita. Itsekin otin sen Saunalahden liitttymään ja pari vuotta pelasi kunnes viime viikolla alkoivatr pommittaa Saunalahden tarjouksilla.

      • Keskustelun aloittaj

        Ei ole tullut enää ollenkaan mitään myyntisoittoja, kun s Saunalahti kertoi asettaneensa puhelinmyyntikiellon!


    • Sensori.

      Sattumaa vain. Saunalahti ei aseta muiden puolesta mitään kieltoja. Se koskee vain Saunalahden omaa markkinointia,

    • ärsyyntynyt

      Tele Finland prepaid liittymässä saisi olla puhelinmyyntikielto helpompi, eikä lomakkeita lähettämällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      135
      4625
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      164
      3821
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      112
      3550
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2881
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      136
      1816
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1628
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1269
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1241
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      43
      1184
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1183
    Aihe