Mitä kokonaiskustannuksia tekee esim avovaimon haku Thaimaasta. Jos jätetään pois pakolliset matkan kulut (hotelli,lennot yms) pois. Paljonko pitää maksaa myötäjäisiä perheelle, paljonko tulee maksaa avovaimolle, mitä maksaa matkustusasiakirjat avovaimolle, paljonko annatte käyttörahaa Suomessa jne. Vain ne pakolliset kustannukset. Tietysti riippuu hakijan tulotasosta mutta joku esimerkki mitä itse olette maksaneet n euroa/kk/kokonaiskustannukset?
vaimo/avovaimo thaimaasta
wifethaimaybee
281498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Jahkas on perintö plokkarissa, lähe vasta sitteen.
Muutoin, jos täältä täytyy kysyä, olet harhateillä.
Totuus on se, että thai-vaimo lopussa elättää ja hoitaa sinut hautaan.
Lueppa artikkeli Seuran 2011/06 kuinka kauniisti thaivaimo hoitaa miehen ja tilan.
Minuakin kiinnostaa,että mitä se maksaa. Ei ole rahasta kiinni. Hauta ei tässä vaiheessa ole ajankohtainen. perintöä ei ole luvassa. millä thaivaimo minut elättää?seuralehdet ei kiinnosta. minuakin kiinnostaa,että mitä nainen maksaa thaimaasta. vai onko halvempi esimerkiksi filippiinesitä?
Hei!
Jos tosissasi olet niin erilaisia klupeja löytyy, mistä saa tietoa.
Nyrkkisääntönä voisi sanoa, että sinsottia n 100 000thb naisen perheelle. Kutakorut pitää olla ja ne kannattaa hankkia Thaimaasta. Ostat mopon (125cc) tai auton naiselle tai hänen perheelleen. Annat senv erta rahaa, ettei hänen tarvitse työskennellä enää baarissa. Huom. 500-1000thb/asiakas/laaki. Asiakkaita heillä on useita/ päivä. Ihan näin paljon ei kannata maksaa. 2-5000thb/viikko on sopiva summa. Naisesi lähettää saamansa rahat oikealle perheelleen ja miehelleen (avo/avio).
Täytyy muistaa, että lähes kaikilla on jo lapsia, jotka isovanhemmat elättävät ja kasvattavat. Naisen mies (thaimies) ei yleensä ole töissä vaan elää sinun vaimollesi antamilla rahoilla. Jos vaimollasi on useita falangeja, joilta hän saa rahoitusta, on sinun tilanteesi helpompi. Koulutusta ei yleensä thailla ole joten hän ei saa työtä Suomesta. Todennäköisesti palaa vanhaan ammattiin, joka on verissä. Helpottaa sinua,koska vaimosikin ansaitsee eikä veroja tarvitse niistä tuloista maksaa. Tosin ovat satunnaisia tuloja ja hänen aktiivisuudesta kiinni. Paljon on siitä kiinni minkä verran itse maksat hänelle. Yksityiskohtaisia tietoja saat miltä tahansa klupilta tai suomibaarista Pattayalla. Huom. Älä erehdy ostamaan taloa vaimosi nimiin. Moni suomipoika on niin tehnyt ja katuu sitä. Se on lopun alkua sinulle. Lopulta, kun kaikki ynnäät yhteen, toteat, että kaikki meni ja aloitat alusta jonkun toisen (nuoremman) thaivaimon kanssa. Sama laulu jatkuu,kunnes sinulla ei ole enää rahaa.
nimim.kokemusta on
rahasta lähimmäistäs on baari tytön motto...vaihda aina uuteen on paras vaihtoehto...sama pätee autokaupassa...huomio mies. älä osta lehmää maidon takia...tölkki maitoa kerrallaan,kun janottaa on paras vaihtoehto ja pysyt tuoreessa,kun et matkamuistoja kotiin tuo...maito happanee..
nimim vaihtamalla paranee
ei kenelläkään ole tietoa,mitä olette vaimostanne maksaneet? vai onko piikki ns auki (vieläkin)?
ei siitä vaimosta mitään makseta.
Sin Sod malja, joka koristellaan seteleillä, on thai-perinne vihkimenoissa.
Kuvitteletko Ninnu, että sieltä käydään ostamassa vaimo?
faktahan on se, että rahalla saa...sinsotit on pienta mita vaimokkeesta joutuu maksamaan...lisaksi tulee ns pakolliset kuluerat,mita aloittaja sanoi, kaikki miisan fyffet menee sen omalle perheelle Thaimaahan..yhteiseen talouteen,jos sellaista on ei jaa mitaan...ota lao niin paaset helpommalla (=halvemmalla),eivat ole sellaisia kusettajia
etsi orpo, et joudu maksamaan mitään.
Tai sitten modermi itsenäinen thainainen, joka ei edes tarvitse sinun rahojasi.
BKK:n vilinää kun katselee, huomaa loppujenlopuksi, kuinka me suomalaiset ollaakin itse asiassa köyhiä.
MUISTA VANHA SUOMALAINEN TAPA, ETTÄ MINIÄN ISÄ JOUTUU ANTAMAAN MYÖTÄJÄISET, jotta saa tyttärensä naimalaan!
Saisiko tämän suomi-tradition thai-aakkosille käänettynä. Voisi tytöille näyttää, kun huutelevat mäly mii
sorge, ei pade thailandissa,farang maksaa, aina ja joka kerta...vilina ei tuo hilloa,,,koyhat menee eessuntaas...saalittavaa valilla pysahtya katsoa sita touhua...pysahdy ja katsele,joskus...hey juu...suomalaiset tavat,vanhatkaan ei pade taalla,,,maassa maan tavalla:)))
vanha klupilainen tapa...tuoda leikku vaimoksi thaimaasta...mitä se sitten kustantaa,henkisesti?...sukulaiset ihmeissään,kun munaminiä tulee taloon...monellako käynyt näin kummasti ja vasta kotosuomessa selvinnyt (pää)???kyllä me suomalaiset ollaan henkisesti köyhiä,kun ei kotosuomessa tällaista harrasteta, siis useimmat meistä eivät harrasta.
thaimaalaiset ovat mukavaa väkeä niin miehet kuin naisetkin.
ne vasta hyviä ovat kenellä on miehen henkiset ominaisuudet ja aivokapasiteetti sekä virheettömän naiselliset ulkoiset piirteet, he ovat täydellisiä ihmisiä :wink:
suomalaisilla nämä avut eivät näköjään yhdisty :lol:
Jos olet noin taukki, että kyselet tälläistä suomi 24 foorumista. niin vievät loputkitkin rahasi Thaimaassa.
Kysyt ulkoasianministeriöstä ja sisäasianministeriön ulkomaalaisosastolta,
mitä papeitöitöitä on tehtävä valmiiksi, että eukko saadaan Suomeen.
Sitten kysyt matkatoimista mitä lennot maksavat otat tunnissa eukon Thaimaassa ja lennät kotiin rakkaasi kanssa.
Mene rakkaasi kanssa vielä naimisiin Suomessa, kun et todennäköisesti ymmärrä avioehdon merkitystä, tulee tasa-arvoinen loppu, kun eukko vie puolet omaisuudestasi.
Parasta sinulle ehkä olisi, että,
Tilaa itsellesi eukko netistä ja maksa oppirahat tai vedä käteesi.
Ei tarvii edes matkustaa sinne, menet Kemijärvelle, täällä niitä taikkuja on kohta 3 pataljoonaa.
Unohda koko juttu, ei niitä kannata tänne tuoda
Mikäli ei ole mahdollisuutta muuttaa itse Thaimaahan ei kannata sieltä akkaa ottaa
Ja alkaa olla jo nähty juttu tämä thaimaalainen vaimo. Vanhanaikaista.
JOKO NE PPOIMIJAT ON SIELLÄ KEMPASSA. Myö tullaan täältä Multian poikamiesyhdistyksestä porukalla kattomaan emäntiä sinne. Koko siitosyhdistys olisi kiinnostunut
Multialta on muuten ollut paikkakunnan kokoon nähden paljon miehiä turisteina Thaimaassa.
Vieläkö "pontikkakos....nen" on elossa.
Mites, ne poimijataikut tulee kuulemma kyläkunnittain eri poimija-alueille. Mille alueelle tulee paraat vaimoehdokkaat ?
itellä thai-muija ja paremin jää rahaa säästöön kuin suomalaisen vaimon kanssa ennen. muija saa n. 700€ kelasta kuukaudessa käteen silloin tällöin runkkaa ja hieroo epätoivoisia suomijuntteja niin about sama 700€/kk ja sitten kaikenlaista pientä siivouskeikkaa yms. vielä lisäksi. niin sellaset 2000€/kk hanskaan todella iisisti ja vielä riittää aikaa ja tarmoa pitää koti ja mies hyvässä kunnossa.
Noin 200€ kuukaudessa lähettää äidilleen rahaa ja maksaa myös osan meidän yhteisistä menoista täällä suomessa. Vaatteet,meikit yms . maksaa luonnollisesti itse. Kesäisin sit tehdään yhdessä vaimon kanssa sellaset 5000€ marjabisneksellä. Nyt vähän jo vituttaa kun tehtiin avioehto, en saa puolta vaimon rahoista jos ero tulee;)
Uskokaa tai älkää niin thaimimmi maksoi minulle viime reissulla. Ilmoitti haluavansa tulla luokseni uudestaan ja sanoi että voi maksaa kaiken koska minä olin tarjonnut aiemmin. Antoi lähtiessä vielä 500 bahtia.
Jaahas, kyse oli sitten maksullisesta seksistä
Päivääkään en vaihtaisi pois!
Peräkammarinpojat hakee naista kun ei Suomessa saa mitään. Läskit resuperseet.
Ehkä he ovat lähteneet karkuun kaltaistasi sukupuoletonta mummoa.
Kyllä thaikku aina Sika Amalian voittaa
???