Amsterdam

Osaisiko kukaan kertoa plussia ja miinuksia Amsterdamista pikakaupunkilomana? Aikaa on viikonloppu, hotelli on tiedossa, nyt vain pitäisi päättää lähteäkö vai ei.
Eli ehtiikö siellä ylipäänsä näkeä mitään ja mitä kannattaisi eritoten priorisoida näin keväällä (tulppaanit)?
Ja, onko kaupunki kallis - tarve olisi päästä kosmetologille, onko hinnat samoissa kuin Suomessa vai jopa kalliimmat?
3553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Noh, kannattaa ainakin käväistä jossain Coffee Shopissa, hotellista kannattaa kysyä jotain laatupaikkaa, ettei tule turhaan törmättyä johonkin räkälään...

Äänestä

No kannattaa siellä ainakin käydä. Ja viikonlopusssakin ehtii paljon näkemään.
Onhan siellä näitä hörhöjä joka kadunkulmassa mutta turvallista siellä muuten on. Ja paljon mukavia baareja ja ravintoloita. Ja coffee shopeista kannatta pysyä kaukana, ne on täynnä jotain idiootti brittejä jotka haluavat kerran pössytellä laillisesti.
Ja Anne Frankin museossa kannatta käydä sen sijaan että menee johonkin kosmetologille!!!!!.

Äänestä

Olen ollut Damissa kuusi kertaa. Ja voin kertoa, että viikonlopun aikana ehdit näkeä vaikka mitä. Naisena suosittelen tietysti että menet shoppailemaan. Torin läheisyydestä lähtee pari katua, mitkä ovat tulvillaan upeita liikkeitä. Hintataso aikalailla sama kun suomessa, mutta kannattaa kytätä alennuksia. Punaisen lyhtyjen katu on myös aika kokemus, samoin coffee shopit. Bussilla kun lähdet keskustasta pohjois-amsterdamiin, sieltä löytyy toinen ostosparatiisi. Siitä vielä monnickedamiin, ja jo kilsa keskustasta niin olet lehmien keskellä. Broek in Vaterland on kylä, jossa mun suku laiset asuu, ja äärettömän kaunis. Aina parempi mitä kauemman aikaa, mutta on sen arvoista, vaikka olisit vain viikonlopun. Suosittelen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eurooppaan kirjoitti:

Osaisiko kukaan kertoa plussia ja miinuksia Amsterdamista pikakaupunkilomana? Aikaa on viikonloppu, hotelli on tiedossa, nyt vain pitäisi päättää lähteäkö vai ei.
Eli ehtiikö siellä ylipäänsä näkeä mitään ja mitä kannattaisi eritoten priorisoida näin keväällä (tulppaanit)?
Ja, onko kaupunki kallis - tarve olisi päästä kosmetologille, onko hinnat samoissa kuin Suomessa vai jopa kalliimmat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu