Vanhaan sormukseen uutta...

Epätietoinen

Hei!
Saan isomummoni sormuksen joka pitäisi laittaa uuteen uskoon kesään mennessä häitä varten... eli kaiverrukset uusiksi ja sitä rataa. Olen vain miettinyt, onko ihan oikein että vanhat kaiverrukset poistetaan ja laitetaan uudet,minun ja mieheni, nimet tilalle? Onko muita jotka tehneet samoin? No kuulostaa varmaan ihan tyhmältä kysymykseltä... Haluaisin myös istuttaa sormukseen jotain lisätimanttia, minkä hintaista se mahtaa olla, suurinpiirtein pari pientä timanttia?

4

5293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kultaseppä

      Voit käyttää sormusta sepällä näytillä esim. alan liikkeessä tai katso puh.luettelosta joku mieleiseltä tuntuva kultasppäyrittäjä. Hän voi katsoa sopiiko sormukseen vanhojen kaiverrusten lisäksi teidän uudet nimet.Vanhojen poistokin onnistuu ja eikun uudet nimet joko kaikkien neljän pienellä tai vain teidän kahden. Timanttien hinnat riippuu laadusta ja koosta, sekä istutus tavasta, mutta sanotaan esim. kolme 0,03ct W/vs upotus istutuksella 150-200 e riipuen teetätkö sen liikkeessä vai yrittäjällä( yrittäjä voi olla halvempi vaihto ehto).

    • minä

      kävin juuri kultasepällä kysymässä yhden pienen timantin istutusta kihlasormukseeni vuosipäivän kunniaksi.Olis maksanu n.150 euroo,joka taas on mielestäni aika sika hinta joten annoin olla.Niin,ja timantti tais olla 0.02 tai jotai...

      • kultaseppä

        Käy kysymässä vielä joltain muulta sepältä .Jotkut pitävät hinnat kohtuullisina jotkut taas ei.


    • Ivine

      Mullakin on isoäidin sormus vihkisormuksena. Isoäiti kuoli vuosi ennen häitä, ja sain sormuksen perinnöksi. Koska isoäiti oli mulle ERITTÄIN rakas, halusin sormuksesta vihkisormukseni.

      Me tehtiin niin, että sormus vain puhdistettiin ja vanhojen kaiverrusten LISÄKSI sormukseen kaiverrettiin meidän vihkipäivä ja nimet (mahtui, ihme kyllä). Musta ainakin olis tuntunu vähän pahalta, jos isoäidin nimi olis poistettu sormuksesta... (hän oli saanut sormuksen syntymäpäivälahjaksi vuosikymmenet sitten, siksi siinä oli hänen nimensä).

      Itse teet tietysti juuri niin kuin parhaalta tuntuu. Joka tapauksessa vanha sormus "uudessa käytössä" luo mahtavasti tunnelmaa ja perinnettä...!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      440
      2528
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      14
      2360
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      252
      1475
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1129
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1046
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      417
      1038
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      908
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      905
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      859
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      845
    Aihe