hitsaamisesta

olisin ostamasa hitsausvehkeet mutta en oikein tiedä niistä mitään. osaan käyttää kuitenki. ajattelin muutamia treenilaitteita värkätä. painonnostopenkkiä jne. olen nyt ollut työkyvytön niin pakko olis ostaa joku halpa
muutaman jo löysinki mitä tässä laitan vertailuun.
http://www.virtasenkauppa.fi/tuotteet/hitsaus_-juottaminen/hitsaus/hitsauskoneet/mig

https://kauppa.rellunkulma.fi/product/5930/roco-tools-mig-hitsauskone-40-150a-230v-15kg-rullille-06-10mm-lanka


https://kauppa.rellunkulma.fi/product/3528/helvi-ydintaytelanka-mig-hitsauskone-mig-evo125


olikohan kaikki kaasuttomia...en ees tienny että semmosia on ku aina oon kaasulla hitsannu. saisko millää nuista tarpeeksi vahvaa saumaa että painonnostopenkin tekis? ja mitä nuista suosittelisitte?
72623
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ota niin iso"amppeerinen kun p.rse kestää

Äänestä

Pitää olla täysikokoinen lankakela virran ja langansyöttö erikseen väh 150 a.Pitää muistaa max amp ei hitsata jatkuvasti pienellä konella saattaa virrat laskea nopeastikkin.Minulla on Kempin 150 a valovirta sillä jo hitsaa peltiä isompiakin osia.Mieluiten 150 a tai isompi ja 3 vaiheisena .

Äänestä

Invertteti.

Toimiva miggi toimii voimavirralla. Unohda valovirtakoneet välittömästi, niistä ei saa kuin pahan mielen.

Puikkokone ja ehdottomasti invertteri, ei siis muuntaja, sillä jotaiin pystyy tekemäänkin. Puikkokoneessa ainoa huonopuoli, hankala hitsata peltiä tms ohutta. Mutta melkein mitä tahansa muuta rautaa voi hitsata kyllä.

Itse olen ehkä entinen metallimies, mutta en hitsari. Mulla halpa hitsausmuuntaja, riittää mun hommiin. Siis sellaista korjailua ja askartelua, satunnaisesti. Mun koneessa se vika, se ei polta kovin isoa puikkoa, ehkä kaks millinen maksimi, toisekseen se kuumuu liikaa ja pätkii, jos koittaa hitsata isoon rautaan pitempää saumaa. Mutta riittää siis mun hommiin.

Noh, kesällä vedin viitissen kiloa puikkoja kun oli isompi homma, sitä varten lainasin naapurista ammattikoneen.

Muutamalla satasella saat hyvän invertterin, mutta kelvottoman lelumigin. Invertterillä saat takuuvarmasti parempaa saumaa, kuin lelumigillä.

En alkanut googlaileen, kyllä hitsauskoneita kaupoissa on.

Ai niin, käytä oikeita puikkoja.

Äänestä
  • Olen kanssasi samaa mieltä. Itse käyn kerran vuodessa Thaimaassa. Ostin sieltä 160A inventterin. Hitsaan sillä pääasiassa 2,6 mm puikkoja. Thaimaasta tuon tullessani aina myös rosteripuikkoja 2.0 ja 2.6mm. Ovat siellä tosi halpoja. Niillä yleensä hitsailen, mitä tarvitsen hitsailla.Niillä puikoilla on tosi helppo hitsata. Inventteri on kevyt siirellä paikasta toiseen aina tarpeen mukaan. Ei tarvitse myöskään 3-vaihevirtaa. Kyllä ohuen materiaalin hitsaaminen lelumigillä on yhtä kiroilua. Mitenkä minä olen pärjännyt aikaisemmin esabin keltaisella muuntajalla. Nyt se seisoo joutavana tallin nurkassa. Jos minä joskus tarvitsen hitsata kotioloissa 3.25mm tai suuremmilla puikoilla haen suosiolla toisen koneen lainaksi sitä varten. ÄLKÄÄ OSTAKO MITÄÄN LELUKONEITA teiltä menee hermot niiden kanssa. Tämä koskee myös ydinlankavehkeitä.

    Äänestä

Rahalla saa ja JNE:).
Muuntaja puikkokone EI
Pelkkä ydinlanka EI
Kaasu MIG hyvä,mutta kaikkinensa kallis (pullo,mittarit,pullonvaihdot)
Tasasuuntaja (invertteri) hyvä,jos hallitsee tekniikan.

Äänestä

10-vuotta hitsasin halvalla ydintäyte vehkeellä eikä hermot menny, ajoi asiansa paremmin kuin hyvin, ainut miinus loppuaikoina oli langansyöttö rulla jossa oli hammastus niin kulunut että lanka tuli välillä pätkimällä ulos eli suti siinä langan päällä rulla. Oli hintansa väärti, ostan toisen samantyylisen nyt tilalle. Kaks autoa tolla halapiaasella parsittiin kasaan. Tää on huono paikka kysellä mitään kun aina kaikki pitää olla sitä kallista, sellaset neuvoo joilla ei oo kokemusta halvoista vaan mollataan heti hinnan takia. Perehtykää asioihin ennenku manaa kaikki ydintäyte vehkeet. Esim. kaasulla ei pysty pihalla hitsata kun kaasu karkaa. Minulla olot sellaset et ulkona pakko hitsata ni ainut vaihtoehto on ydintäyte vehje jolla mukava ohuttakin peltiä hitsata.

Äänestä

Tiedät jo lähtökohtaisesti enemmän: se on röyhtäys, niisto ja räkäisy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jakkeri83 kirjoitti:

olisin ostamasa hitsausvehkeet mutta en oikein tiedä niistä mitään. osaan käyttää kuitenki. ajattelin muutamia treenilaitteita värkätä. painonnostopenkkiä jne. olen nyt ollut työkyvytön niin pakko olis ostaa joku halpa
muutaman jo löysinki mitä tässä laitan vertailuun.
http://www.virtasenkauppa.fi/tuotteet/hitsaus_-juottaminen/hitsaus/hitsauskoneet/mig

https://kauppa.rellunkulma.fi/product/5930/roco-tools-mig-hitsauskone-40-150a-230v-15kg-rullille-06-10mm-lanka


https://kauppa.rellunkulma.fi/product/3528/helvi-ydintaytelanka-mig-hitsauskone-mig-evo125


olikohan kaikki kaasuttomia...en ees tienny että semmosia on ku aina oon kaasulla hitsannu. saisko millää nuista tarpeeksi vahvaa saumaa että painonnostopenkin tekis? ja mitä nuista suosittelisitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu