Vinkkejä Sri Lankaan ja Negomboon menijöille

Hei!
Ajattelin tässä kertoa hiukan reissustani Sri Lankasta, jos vaikka sitä olisi vinkkiä sinne matkaaville.
Olin maaliskuussa 2011 Negombossa 2 viikon reissulla. Säät oli aivan mahtavat :) ja vettä tuli vain 2 iltapäivänä, vaikka ennusteiden mukaan sitä olisi pitänyt tulla joka päivä.
Valuutaksi kannattaa ottaa euroja joita saa vaihdettua paremmalla (kuin suomessa tai hotellilla) kurssilla mm. kultasepän liikkeissä (luotettavia).
Hyttysmyrkky kannattaa ostaa paikanpäältä (koska off ei tehoa) esim. intiassakin löytyvää Odomos-voidetta. Ja paikallisista apteekeista löydät muutenkin mitä vaan ja kaikkeen vaivaan mm. Aloe geeli kannattaa ostaa halvemmalla apteekista 380 R (tai kaupasta) kuin luontaistuote hoitopaikoista.
Ostoksista kannattaa tingata ainakin puolet pois, koska turisteille tarkoitetut hinnat oli välillä naurettavan korkealla. Ja tuktuk – matkoistakin voi tingata vaikkei niissä hinnat päätä huimaa :D ( 150 – 200 R hotellilta keskustaan).
Riippuen siitä missä otat hieronnan (suurin osa mieshierojia) voit myös tingata hintaa esim. 1500 R 1 tunti. Hinnat ovat kuitenkin näissä ja kauneushoidoissa kalliimpia kuin esim. thaimaassa.
Kannattaa muistaa että jos sinut viedään mauste-, luontaishoito-, jalokivi-, vaate- tms. liikkeeseen&esittelyyn, niin kannatta pitää pää kylmänä ja ostopakkoa ei ole :)!

Tein siellä 3 päivän (2 yötä) reissun Prasadtourssin kautta (www.prasadtours) ja voin suositella hänen matkojaan lämpimästi, koska suomen kieli oli hyvää, todella mukava kaveri ja kaikki sujui hienosti.
Meitä oli minä ja yksi pariskunta ja hinta oli 250€/hlö.
Matkasta sopiminen järjestyi s-postitse ja puhelimitse paikanpäällä.
5.3. - Negombo / Pinnawela, Kandy, Newaraeliya
6.3. - Newaraeliya/ Tissamaharama --> Yalan eläinpuisto
7.3. -Tissamaharama , Negambon hotellin asti
2 yöta hotellissa (aamiainen ja illallinen)
ilmastoidulla minibussilla, bensan, kuski ja suomenkieltä osaava opas
Pinnawelassa oli norsujen orpokoti,
Kandyssa upea kaunis kaupunki, kasvitieteellinen puutarha (jossa on myös apinoita ja hedelmälepakoita) ja temppeli,
Matkalla: tee viljelmiä, upeita maisemia, vuoristoa, pieniä vesiputouksia matkalla
Newaraeliyassa talvivaatemarkkinat ja kokemisen arvoinen pikku kaupunki
Tissamaharama/Yala safari: norsuja, apinoita, krokotiili, puhveleja, lintuja…
Matkaa suunnitellessa kannattaa huomioida, että välimatkoihin menee todella paljon aikaa, koska tiet ovat vuoristossa mutkaisia ja kaupungeissa ruuhkaista. Matka ei siis taitu samassa vauhdissa kuin täällä.

5

869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • THI3

      Kiitos matkakertomuksesta. Montako henkilöä olisi autoon mahtunut,siis väljästi? Tarkoitus kerätä porukka, jolla mennään mainitsemillesi retkille. Hinta ilmeisesti laskee,jos enemmän asiakkait lähdössä reissuun?
      Minkä tason hotellit oli retkellä?
      Menikö sisäänpääsymaksuja vai kuuluivatko reissun hintaan?
      Missä hotellissa olit Negombossa? Onko itse Negombossa mitään nähtävää. Kävitkö Colombossa? Toimivatko pankkiautomaatit?

      • Autoon olisi mahtunut väljästi 6.
        Hintaa kannattaa neuvotella ja lisäisin vielä, että sisäänpääsymaksut paikkoihin tulivat vielä tuohon päälle.
        Newaraeliyassa hotelli oli vaatimaton **, mutta ihan ok. (kannattaa ottaa sinne lämmintä vaatetta mukaan, koska vuoristo kaupungissa on viileämpää varsinkin yöllä. Vähän niin kuin syksyllä suomessa...Nukuin villasukat jalassa :D)
        Tissamaharama/Yala safari hotelli oli kaikin puolin upea *****.
        Hotellini Negombossa oli Sunset Beach Hotel **(aamupalalla ja illallisella)
        Negombossa ei varsinaisia nähtävyyksiä ole kuin kala- ja vihannesmarkkinat. Muutenkin aika rauhallinen paikka, mutta itse tykkäsin juuri sen takia. Päivä reissujakin olisi saanut lähi rannoille ja kanaaleille jne. jos vaan olisi halunnut...mutta olen jo aiemmilla reissuillani nähnyt riittävästi temppeleitä jne :D...
        Colombo oli mielestäni liian ruuhkainen, mutta toiset pitivät.
        Pankkiautomaatit toimivat ja sain nostettua rahaa jopa visa electronilla.


    • THI3

      Thanks, luin joltain sivuilta, että Colombossa tehdään kaupunkikierroksia lontto-bussilla. Pisinpiin kierroksiin (7,5h) kuuluu lounaskin ja hinta vain 30dollaria/hlö,opastus ja sisäänpääsymaksut kuuluvat hintaan. Laitan harkintaa sen ja samalla voisi jäädä Colomboon1:ksi yöksi. Näytti löytyvän hyvätasoisia hotellejakin.
      Minkäläinen on Negombo Beach Park,onko kokemuksia?

    • Colomboon pääsee kätevästi kuulemma Negombosta myös junalla (jos siis on mies matkustaja tai pari hlöä, niin parempi kuin yksin naisena). Ja muistaakseni aika halpakin vaikka en hintaa nyt muista.
      Mutta ei tuo kiertoajelukaan pahan hintainen ole. Itse vaan otin matkayhtiön retken (taisi olla saman hintainen) ja olin näkemääni pettynyt. Paitsi että orpokoti jossa käytiin samalla reissulla ja siellä olevat lapset, teki vaikutuksen.
      Mainitsemastasi hotellista minulla ei ole kokemusta tai tietoa.

    • käynyt

      jos majoitutte colombon alapuolelle kannattaa kysellä reissuja colmanilta.selatkaa alaspäin retket kohtaan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      461
      8288
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5707
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4711
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      228
      4628
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      36
      4529
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4033
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      79
      3772
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      45
      3715
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      129
      3608
    Aihe