Kissan hännässä haava ja kalju kohta

kipeähäntä

Kissani häntään on ilmestynyt verinen haava ja sen ympärillä hännässä on kalju kohta. Eläinlääkäri meinasi, että häntä olisi tulehtunut ja käski ostamaan antibiootteja. Häntää koskiessa kissa maukaisee ja purikin minua pari kertaa (mitä normaalisti ei ole koskaan tehnyt). Mikä kumma kisuparan häntää voi vaivata? :/ Eläinlääkäriin olin puhelimitse yhteyksissä ja silloin siis käski antibiootteja ostamaan. Näin pääsiäisen aikaan on vähän hankala eläinlääkärille päästäkään.

3

2717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L0nker0

      Helpottaisi hieman jos kertoisit kissan rodun, iän,sukupuolen, onko leikattu vai ei..jne.
      Voiko kyseessä olla rasvahäntä?

      • ap

        Kissa on sekarotuinen, mutta pitkäkarvainen. Sukupuoleltaan naaras ja on leikattu. Täyttää tänä keväänä 11 vuotta. En usko, että voisi olla rasvahäntäkään..


    • Meidän pikkuinen Mörri-poika oli ehkä vuoden ikäinen, kun keskelle häntää tuli märkivä karvaton kohta. Ajattelin, että joku eläin olisi purrut Mörriä. Puristin varovasti mätää pois ja pyyhin puhtaalla vedellä. Poika ei oikein tykännyt, mutta huomasi pian, että se auttoi kipuun. Pikku hiljaa häntä alkoi parantua, vaikka aluksi huonolta näyttikin. Kova paikka se olisi ollut, jos häntä olisi katkennut, sillä Mörrillä on komea karvainen ja tuuhea häntä. Se on hänen ja meidän ylpeytemme. Olisin vienyt hänet kuitenkin pian lääkärille, jos ei parantumisen merkkejä olisi ilmaantunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe