kokemuksia

Tiituska............

koira kaupan purkamisesta??
Onko sujunut ilman virkavallan apua?

9

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirkasta nestettä

      moi en tiedä mitä tehdä saisinko pikaista apua/neuvoa/ tampereen likellä tai tampereella olevan päivystävän eläinlääkärin numeroo??. tilanne tämä, mullon leikattu narttu rotikka(leikattu . 3vuotta sitten) jonka kanssa tulin lenkiltä kotio täsä illalla. kävin viemässä roskat ulos ja palatessani sisälle löysin "vesilammikon" lattialta, ymmärsin että neste ei ollut pissaa mutta jotenkin se on koirasta tullut. (koiran jatkuvaan nuuskimiseen, lirutteluun ja merkkailuun kiinnitin jo edellisellä lenkillä huomiota koska se siis teki edellämainitsemiani asioita normaalia selkeästi enempi mutta huom. ei mitenkään niin että pissaaminen olisi sattunut tai muuta.) käskin koiran "omalle paikalle" ja pesin lattian. mennessäni istumaan sohvalle koira tuli lattialle jalkoihini makaamaan niinko yleensäkki kerään rapsutuksia ja mammimaan. noustessani ylös sohvalta mennäkseni tupakalle koira ei hievahtanutkaan,(normaalisti se on ylläällä nopeemmi ko minä ite vähän niinko se osais ajatusta lukea.) ja huomaan nyt että koira makaa tyynen rauhallisena "vesilammikon" päällä ja neste ilmeisesti tulee takapäästä. ei haise ja siis aivan kirkasta. olen yrittänyt tavoittaa päivystävää eläinlääkäriä mutta kiitos ja kunnia ahneuden henki johda sinä meitä sille joka on määrännyt nuin korkiat puh hinnat että ei 10 euron puheajoilla saa edes puhelua hälyyttämään. nyt lainaus puh. hinnoista suoraan tampereen pieneläin päivystyksen sivuilta. Päivystysnumero on maksullinen (4,97 €/puhelu 1,99 €/min. klo 8 - 20 ja 10,02 €/puhelu 2,88 €/min. klo 20 - 08). ja siis mitään muuta vaihtoehtoista numeroa ei löytynyt, nolla kakkoseen soitin ni nekin anto vain tuon^^ ^yllä mainitun päivystyksen numeron eikä löytäneet mtn muuta. olisi hyvä jos joku osaisi antaa neuvoa nyt koska jos koiran tila menee huonommaksi niin mitä teen en tiedä mihin soittaa ja mihin viedä.

      • joskus onnistaa

        Soita sairaalan päivystykseen kaupungin
        myöskin apteekista saa päivystävän eläinlääkärin


    • kikkelitonttu

      Tietäisimpä mitä sanoa!

    • Kokeilepa soittaa toijalan eläinlääkäriin. Noin puoli tuntia tai vähän reilu ajaa tampereelta. Me käymme siellä ja aina on ollut todella hyvä palvelu ja osaavat lääkärit eikä hintatasokaan ole mitenkään päätähuimaava. Numeroo en nyt äkkiä muista mutta nollakakkosesta löytyy. Sinne saa suoran yhteyden kuten mihin tahansa normaaliin numeroon.

      • Jäi sanomatta, että toijalassa ei ole päivystävää, mutta arkisin saa muistaakseni kahdeksasta eteenpäin kiinni. Ajan saa yleensä jo samalle tai seuraavalle päivälle tilanteesta riippuen.

        Toivottavasti vaiva selviää.


    • §-Mirka

      Ei suju noin vain. Kaupan voi purkaa vain jos tuotteessa on sellainen selkeä vika joka vaikuttaa tuotteen ominaisuuksiin heikentävästi ja vian pitää olla merkittävä. Muutoin voi kyseeseen tulla pelkästään hyvitys hinnassa.

      Se, jos tuote ei olekaan enää kiva tai muuten on väärän värinen, ei oikeuta kaupan purkun, syyn pitää olla joku piilevä vika jota myyjä ei ole kertonut tai sitten se ilmenee yllätyksenä hänellekin. Tai sitten kyseessä on vaikkapa petos, jossa koira on kaupattu väärillä tiedoilla.

      Koirista kun on kysymys, sinua on mahdollisesti huijattu ja huijarilta on äärimmäisen vaikeaa saada rahoja pois. Ja jos koira on sairaalloinen, toimintasi on todella epäeettistä jos ajattelit että vain palautat koiran, koska se menee uudestaan myyntiin.

      Virkavalta ei pysty kaupan purkua määräämään, asia pitää viedä käräjille ja jos kyseessä on huijari niin muuta vaihtoehtoa sinulla ei olekaan. Varmaa kuitenkin on, että prosessiin kuluu ainakin pari vuotta ja on täysin epävarmaa että saatko latin latia takaisin koiran hinnasta puhumattakaan oikeudenkäyntikuluistasi.

    • artaleks

      Kuulin tänään eräästä järkyttävästä eläinrääkkäystapauksesta ruotsissa,jossa myös rääkkäyksen nähnyt, ja sitä keskeyttämään mennyt 87v. rouva pahoinpideltiin törkeästi.
      Häntä oli ensin lyöty päähän, ja sen jäljeen potkittu useita kertoja, kun hän oli maassa.
      Ja kaikki tämä vain sen tähden, että hän oli yrittänyt keskeyttää pienen koiran pahoinpitelyn/potkimisen, jota harjoitti viiden nuorenmiehen ryhmä kaupan pihalla.

      http://rahmispossu.net/2012/11/17/nuorukaisjengi-loi-ja-potki-87-vuotiasta-mummoa/
      En tiedä kumpaa säälisin enemmän, koiraa, vai sitä mummoa, joka urheasti yritti estää
      koiran kaltoinkohtelun.

    • Tossut

      Koirantarvikkeissa on melkoinen hintaero, riippuen hankintapaikasta ja varmasti tuotteestakin, mutta onko hintaero perusteltu?
      Katsokaapa miten hinta voi heilahtaa saman tyyppisissä tuotteessa melkoisesti.

      Vaimo kävi ostamassa sarjan koirankenkiä Peten Koiratarvikkeesta, Porvoon myymälästä, hintaan 79.90 € sarja.
      http://www.petenkoiratarvike.com/tuote/jalkineet-ruffwear-grip-trex-punainen/51000002/

      Hyvin samanlaisen kenkäsarjan liukuestepohjilla olisi saanut ZooPlussasta hintaan ovh. 32.90 € ja juuri nyt tarjouksesta 24.90 €.
      http://www.zooplus.fi/shop/koirat/koiran_vaatetus/kengat/201429

      Onko kellään kokemuksia miksi toinen kenkäsarja maksaa noin paljon enemmän, onko se oikeasti hintansa väärtti vai pekkä "hintapommi".?

      Rahat meni kuitenkin, joten tähän lähtöön ei nettikaupasta ole enää apua, mutta tämä ehkä opastaa välttämään kivijalkakauppoja ja siirtymään enemmän ja enemmän nettiostoksiin.

      Kuka on käyttänyt koirallaan noita ZooPlussan kenkiä, onko ne oikeasti hintansa väärtejä?

    • kikkelitonttu

      En ole juristi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      73
      7370
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      198
      4541
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      59
      4217
    4. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      139
      4122
    5. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4070
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      66
      4046
    7. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3589
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2888
    9. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      55
      2523
    10. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      37
      2386
    Aihe