Tarvitsen nyt kipeästi jota kuta, joka vääntää minulle rautalangasta kuinka seuraavan ongelman ratkaisen.
Muutama päivä sitten kytkin nettiboksiini (TP-Link TD-W8920G) upnp:n päälle, jotta Buffalo LinkStationini Webaccess toiminto alkaisi pelittää. Sen jälkeen reboottasin boksin ja alkoihan se toimia. Mutta tämän jälkeen sain riemukseni huomata, että µTorrent tai verkkolevyn BitTorrent-ohjelmisto eivät kumpikaan suostu lataamaan.
µTorrentin asetusvelho kertoo asetusten olevan kunnossa, mutta lataus ei siitä huolimatta toimi. Alapalkissa lukee lisäksi "DHT: 0 yhteyttä (kirjautuu)"
Boksissa on käytössä NAT.
En ole mikään nero näiden verkkoasioiden kanssa, joten tarvitsen jonkun ketä tämän minulle seikkaperäisesti selittää. Sitä ihmettelen, että kaikki toimi ennen ongelmitta, mutta nyt samoilla asetuksilla (ainakin mielestäni) ei toimi. Olen myös yrittänyt resetoida nettiboksia, mutta siitä ei ainakaan ollut apua.
Jos tarvitsette jotakin muita tietoja niin kysykää. Koneen käyttis on win 7 32 bit. Kiitos jo etukäteen.
µTorrent DHT ongelma
4
451
Vastaukset
- 13
Onko µTorrentin asetuksissa myös UPnP-porttikartoitus päällä?
DHT:n voit ottaa kokonaan päältä, suurin osa trackereista estää sen kumminkin. - aloittajaaa
porttikartoitus on päällä ja kokeilin myös DHT:n sammuttamista, mutta nopeus pysyy silti nollassa eikä ohjelma lataa.
- 13
Sanoit kyllä asetusvelhon kertovan, että kaikki on ok., mutta onko portinohjaus kunnossa?
http://climsy.com/djpcADTn0b.jpg
Onko trakkeri kunnossa?
http://climsy.com/djpcUGTn0b.jpg
Onko jakelulla jakajia?
En tiedä mikä tuo WebAccess on, mitä hait muutoksella? - 13
13 kirjoitti:
Sanoit kyllä asetusvelhon kertovan, että kaikki on ok., mutta onko portinohjaus kunnossa?
http://climsy.com/djpcADTn0b.jpg
Onko trakkeri kunnossa?
http://climsy.com/djpcUGTn0b.jpg
Onko jakelulla jakajia?
En tiedä mikä tuo WebAccess on, mitä hait muutoksella?µTorrentin kyllä pitäisi itse hoitaa muuri, mutta voit tehdä itsekin säännöt sille.
http://climsy.com/djpcnSTn0b.jpg
http://climsy.com/djpcKWTn0b.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-438699Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036398Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain804812Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1194558- 1604446
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.692993- 1652186
- 652078
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1562015- 481795