nykyinen 4000 ford ja kiinni jatkuvasti (ajotaito kehno) mutta eipä se takaveto olekkaan paras. Tarpeet ja työsuoritukset on pieniä semmoista puuhastelua paremminkin niin ja etukuormaaja pitisi olla niin minkä tarktorin kannattaisi etsiskellä? mistä? kestävä perus tarktori. Uusia avanttejakinkatsoin mutta 12000 euroa on kyllä hurja summa keveästä koneesta vaikka varmaan riittävä olisikin tarpeisiini , talintyhjäys ja kippaus kippikärrylle yms pientä mitä käsin ei enää millään tahtoisi jaksuaa tehdä. Mutta tuo ford ei taida toimia eukuormaimella? ei tarvetta isoille kuormille vaan tuota sona hommaa pikeastaan kaikki ja mitä keksisikään kun etukuormaimellinen olisi.
4x4 pieni tarktori ?
4x4 etsinnässä
5501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oletko katsonut niitä pieniä kiinalaisia traktoreita, kyllä sellaisissakin on etukuormaaja ja neliveto, eikä uutena näytä maksavan paljon.
Moi. Mulla oli MF 165 -71. Muutaman vuoden. Se oli aika onneton talvella.(kukuneet renkaatkin) Takakuormaajan kanssa ok. Olin kouvolassa työkomennuksella ja kävin liikkeissä potkimassa 4x4 traktorien renkaita. Korjalan teoll alueella. Löysin Fiat 680 4x4 etukuormaaja. Sain ferkusta 4000€.
Olen ollut tosi tyytyväinen. Onhan se mökkiraktoriksi turhan iso, mutta suon ittelleni tämän lelun. Terveisin remonttireiska, vantaalta.
on mullakin yhtenä ja tosi kehno on sulla ajotaito, että pärjäätkö nelikollakaan?? Meinaan meikäläisellä tuo nelitonninen on tosi kätevä apukone just moneen pieneen hommaan. Takakuormaajalla (Sisu/Farmi) ihan eto peli ja mulla on siinä juontokoura perässä puuhommissa, en paljon viitti kallista nelikkoa käyttää polttopuita hakiessani metsästä. Kesällä niittelen sillä lautasniittokone perässä tienvarsia ja kesantopeltoja, ei mene kalliimmista traktoreista kopinlasit rikki. Joskus kynnään eukolle sillä kasvimaankin ja kylvetään pottumaa semmosella kaksirivisellä kylvökoneella ja syksyllä sitten heittopyöräkonetta peliin! Talvella on lumilinko (Vippa) perässä ja hyvin menee. Vaan etukuormainta älä siihen nelitonniseen laita, ostat vaan kunnon takakuormaimen ja erillisen trukkihaarukan perään, niin jo alko hommat pelittämään!
vahva kone ilman etukuormainta ja muita herkkuja niin setorin siinä 80 ja 90 luvun taitteesta niin aika kovia pelejä noin mökki hommiin mutta ei tosiaankaan sitten sen pienen perunamaan kyntöä isompiin urakoihin.itella setka 7245 vm-86 hyvin toiminu metäsä ja jne (muut pikku hommat) lisä hudrauliikka ei pahasta olisi...kytkin kulunut tai jokin muu mutta liikkeelle lähdöt kuin turpiini kytkimellä varustetulla koneella (muilla samoja "ominaisuuksia"?,setkassahan ei ole vikoja ja haittoja vaan ne ovat ominaisuuksia :D) uutta konetta jos meijnasit ja rahaa olisi ehkä vähän yli määräistä niin uutta karvalakki waltteria ostamaan tai eiköhän ne suolahen miehet sulle sopivan käytetyn koneen löyvä.hyvä paikka ehtiä raktoria on lähin paari/huolto asema,sieltä ne on monet raktori kaupat saanu alkunsa,etu kuormain koneista ei kokemuksia,toivottavasti osaa jotain tehdä kun syksyllä tulossa uuusi valtr A 93 HITECH
Mulla on yksi A-Waltterikin etukuormaajalla varustettuna muiden joukossa. Semmosen tosiaan saa sopivasti ihan rahalla rahalla ostaen, mutta ei ole mitenkää käytännöllinen pienissä hommissa, suhteellisen suuri kääntösäde ja nytkin eukko tirhensi, että pitää viedä pihalta haravoituja lehtiä pois, niin nelikko jauhaa pihat murolle, saa taas haravoida jälkiä, että saa... Setkaa en menis tumputtamaan semmoselle, joka jää takavetosella kiinni ja joka ittekin epäilee ajotaitoaan, mulla on sitäkin sukua tuolla takapihalla nelikkona. Halvallahan niitä Setkoja tietty saa, mutta ei oo tumpelon vehje, tekijät niillä pärjää. Ennemin sitten Viijatti 680, koppi niissäkin on turkasen huono kestämään, mutta muuten menettelee.