Hei!
Meillä on 3-ovineen Fiesta 2003. Ongelmana on, että kuskin puoleinen selkänojan kääntökahva jää käteen ja hanttimiehen puoleinen selkänoja ei kahvasta bäännettäessä avaudu käääntöasentoon. Vaijeri ei toimi toisella puolella penkkiä. Onko muut törmänneet näihin vikoihin ko. mallissa. Pystyykö itse korjaamaan? Kiitos avusta!
Fiestan (3-ovinen) kääntyvät selkänojat rikki
5
3561
Vastaukset
- Arkkivaari65
Tere !
Mulla on Fiesta 1.4 Trend vm. 2004 3-ovea ja sama vaiva nyt molemmissa penkeissä.
Ajettu nyt 104000 km ja muutoin olen ollut ajokkiini enemmän kuin tyytyväinen.
Itse en osaa sitä korjata ja muutamalta tee-se-itse pajamieheltä olen asiasta kysellyt ja kenelläkään ei ole ongelmaan mitään halpaa ja nopeata ratkaisua.
Rakennevika ja sen kanssa on vain opittava elämään, valitettavasti !
Paska homma, kun muutoin Fiesta on helvetin hyvä auto. - Niin..
Uusi kahva kuskin puolelle ja vaijerit hantin puolelle.. Osat ei maksa ku pari kymppiä.. Vaijereiden vaihdossa joudut purkamaan hieman selkänojan verhoilua, mut penkkiä ei tarvii irrottaa..
- toivon apua
Miten tuota verhoilua voi irrottaa, siellähän on sivuairbagi. Hanttimiehen puoleinen selkänoja ei käänny, kahvasta vedettäessä lähellä käsijarrua oleva vaijeri liikkuu mutta ulommainen lähellä ovea ei liiku mihinkään. Auta kiitos.
- jahaju
missä on myynnissä vaijereita penkkiin ?
- ..
Mulla on kans 3-ovinen -03 vuoden fiesta ja kuskin puolen penkkiä ei saa käännettyä, ilmeisesti vaijeri poikki. Onkohan kallista korjauttaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude24515210Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510146Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237099Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826537Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766228Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1451690Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251686