Suunnitelmissa parin viikon lomamatka jonnekin. Mietitään Kroatiaa,mutta kun lukee kirjoituksia netissä kuulostaa kovasti siltä, että hienoja paikkoja on Kroatia pullollaan, mutta viikkoa ei oikein missään jaksa olla, jos haluaa ympärilleen katsella ilman, että vuokraisi auton tai vaihtaisi toiseen kohteeseen Kroatiassa kesken loman. Olenko saanut ihan väärän kuvan?
En kaipaa menoa, enkä meininkiä hurjasti. Kauniita maisemia ja vaikka jotain nähtävyyksiä raunioita, putouksia tai muuten vaan jotain kaunista kuitenkin useampaan eri kohteeseen sitäkin enemmän.
Kroatiaan syyskuussa
4
1180
Vastaukset 4
Kroatia on oman kokemukseni perusteella kauniita maisemia, kirkasvetisiä ja soraisia rantoja, pieniä kaupunkeja, hiljaista iltaelämää. Nähtävyyksistä ei oikein oo tietoa, käytiin Dubrovnikissa päiväreissulla bussilla, mutta ei siitäkään paljoa jäänyt käteen. Parhaiden reissujen joukkoon kuuluu upeiden maisemien ja puhtaiden rantojen perusteella. Kaksi viikkoa on kyllä mielestäni liikaa, vaikka paikkaakin vaihtaisi välillä. Omasta reissustani on jo lähes kymmenen vuotta, joten hirveästi ei ollut haluja edes lähteä omin päin mihinkään kun ei tiennyt miinoista ja muista sodan jäljistä.
- hjordax
Olen viettänyt 2 viikkoa Dubronikissa ja näkemistä ja tekemistä riitti mainiosti.Hotelli oli bussimatkan päässä vanhasta kaupungista. Vanhassa kaupungissa kävimme monta kertaa päivisin ja iltaisin. Siellä on upeita monenlaisia ravintoloita jokaiseen makuun ja muutenkin näkemistä ja shoppailtavaa. Päiväretket teimme Bosnia-Herzegovinaan Mostariin ja Montenegroon. Lisäksi kävimme parilla saarella, joissa retkissä meni myäskin päivän verran. Paljon jäi näkemättäkin. 2 viikkoa on ihan sopiva aika tuolle seudulle. Autoa emme vuokranneet, koska lomanviettoon ei minusta kuulu auton ajaminen vaan jonkun muun kyydissä oleminen.
- hj
Olen samaa mieltä kuin hjordax. Olen käynyt Kroatiassa kolme kertaa. Ensimmäinen ja toinen olivat viikon reissuja ja kolmas parin oli parin viikon mittainen matka. Ja vielä jäi paikkoja näkemättä. Toki vuokra-auto helpottaa kulkemista mutta myös julkiset yhteydet toimivat.
Esimerkiksi Dubrovnikissa voi käyttää pari päivää kaupunkiin tutustumiseen, lisäksi voi tutustua veneyhteyksien avulla lähisaariin, käydä mantereen puolella tutustumassa naapurikyliin ja vaikkapa lähteä retkelle Mostariin tai Budvaan asti. Me ei käyty Mostarissa eikä Budvassa, mutta vierailimme Peljesacin niemellä yhdellä viinitilalla sekä aivan upealla hiekkarannalla jonka tilan omistaja meille neuvoi. Ja tämän lisäksi muutama päivä kului rennon oleskelun merkeissä kauniista rannoista ja merestä nauttien :) Kroatiassa riittää näkemistä moneksikin kaksiviikkoiseksi. Itse tein parin viikon saarihyppelyn Splitistä Hvarille, Zadarista Silbaan, sieltä Mali Losinjiin, josta matka jatkui Krkin saarelle.
Istrian niemimaa ja Kvarnerin alue ovat siitä hauskoja, että siellä voi siirtyä paikasta toiseen autolla. Paluu Mali Losinjista sujui bussilla Krkaan, sieltä Rijekan kautta Pulaan. Ilmankos reissussa näkyi paljon moottipyörillä liikkeellä olevia Keski-Eurooppalaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.611907Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt261492- 991082
- 45830
- 87783
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20599- 28591
- 31533
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56528Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,105470