Eikö tähän malliin ole autolaturia??? Tuolla Nokian sivulla luki, että tähän malliin ei tunneta sellaista lisälaitetta!!!!
Jo on paskaa jos asia on niin! Hieno ja asiallinen laite ja navigointi toimii erittäin hyvin.
Mutta mutta se syö kyllä akun äkkiä joten on aika kelvoton vehje jos ei voi ladata autossa!
Itsellä oli ko laite navigoidessa vanhan Nokia N7 autolaturissa ja toimikin jonkin aikaa mutta sitten yhtäkkiä lataus loppui! Luulin että laturi hajosi mutta kotiin tultua huomasinkin, että C7 ei latautunut enää sen omalla verkkovirta laturillakaan!
Joten vien laitteen kyllä takuu huoltoon, ei ehtinyt olla kuin kaksi viikkoa!
Perkele sanon minä jos ei takuu kata, pistoke täysin sama kuin N73, akkujännite sama kuin N73. Mikä voi olla syy ilmiöön????
Onko muilla kokemusta C7 autolatureista?
Piti ottaa vanha "sotaratsu" N73 käyttöön!
Nokia C7-00
10
535
Vastaukset
Kaikki Micro usb autolaturit käyvät Nokia C 7kännykkään..... http://www.nettikama.fi/micro-usb-autolaturi-12-24v.html
Tai vaikkapa tämä Nokian valmistama autolaturi... Saattaa olla parempi kuin toinen minun ehdottama: http://expert.fi/Tuotteet/Puhelimet-ja-GPS/Puhelintarvikkeet/Laturit/Nokia---DC-6-AUTOLATURI
- lisäystä
juu mutta C7 on vielä se pyöreä liitinmalli jota ajan oloon "ohennettiin"!
On vissiin se "hoikin" malli mihin kehitys pysähtyi kun tuli nuo uudet standardit!
Eli kyllä käsittääkseni nuo vanhan malliset laturit pitäisi käydä kaikkiin malleihin joissa on sama pistukka malli. Jänitteet ovat samat jne... - vielä korjaus
lisäystä kirjoitti:
juu mutta C7 on vielä se pyöreä liitinmalli jota ajan oloon "ohennettiin"!
On vissiin se "hoikin" malli mihin kehitys pysähtyi kun tuli nuo uudet standardit!
Eli kyllä käsittääkseni nuo vanhan malliset laturit pitäisi käydä kaikkiin malleihin joissa on sama pistukka malli. Jänitteet ovat samat jne...Luin ohjekirjaa joten
Vielä korjausta! Joo kyllä sen voi tosiaan ladata tuon mikro USB kaapelinkin kautta mm tietokoneesta ja noilla autolatureilla kaiketikin joissa on tuo samainen liitin!
Mutta kysyisin kuitenkin mikä meni vikaan että tuo pyöreän liittimen kautta ensin toimi ja sitten lakkasi toimimasta? Ei pitäisi olla mitään eroa!
Mutta onhan siinä micro usb paikka... eli noi minun linkittämät laturit siis toimivat siinä. Samaa virtaa ne sinne kännykkään siirtää.....
Kännykän latausreikä saattaa olla rikki. Kännykkää pystyy kyllä lataamaan usb kaapelin kautta. Tulevaisuudessa kännyköissä tulee olemaan pelkästään micro usb lataus mahdollisuus. ( Esimerkkinä Lg Optimus 2x).
- thanks!
Juu kiitos tiedoista täytyy hakea heti huomenna tuo mini usb autolaturi. Ja korjauttaa tuo pyöreä liitin kuitenkin koska mukana tuli verkkovirtalaturi pyöreällä liittimellä. Ja muutenkin uusi laite joten kyllä kaiken pitää olla kunnossa takuu on kuitenkin 2 vuotta!
- käytössä2
Tuolta löytyy taskurahoilla, josmalttaa odottaa sen pari viikkoa joka postilta vie aikaa. Samat kamat 10x hintasia suomessa :)
Car Cigarette Powered 1000mA USB Adapter/Charger - Black (DC 12V)
Price: $1.99 EUR 1.55 (checkout by credit card)
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.40470~r.34774240
Smallest MicroSD TransFlash USB Card Reader with Cover (Blue)
Price: $0.98 EUR 0.76 (checkout by credit card)
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.7134~r.34774240
Ja noissa hinnoissa on jo postikulutkin mukana. - onhan näitä
Mun känny lakkasi kanssa ottamasta virtaa vastaan. Illalla valitti vähävirtaisuuttaan, ja aamuun mennessä koko laite oli sammunut. Kokeilin töissä ladata kaverin laturilla, eikä auttanut. Laturi siis toiminee. USB-väylän kautta lataamista en ole vielä päässyt kokeilemaan.
Kännykän sisäinen latausliitin voi olla rikki, tai akku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662288Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381883Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣241568Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711540Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.861293Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1841204Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241120Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1101115En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9942- 77939