uusia ystäviä muista ketkä yrittää lasta

Moi!

Haluisin uusia ystäviä muista ketkä yrittää lasta. Olen kohta 28-vuotias nainen ja olen ollu luomusti 2 kertaa raskaana, mutta tuli keskenmeno ja toinen raskaus oli tuulimunaraskaus. Mut ei oo tärpänny tuulimunaraskauden jälkeen ja kierrot oli pitkiä, sain gyneltä terolutit ja clomifenit. Nyt kierto lyhenytyny, mutta ovulaatiota ei ollu tapahtunu ja toisessa munasarjassa PCO ja toisessa oli kysta. Oli outoa kuulla et mulla on toisessa toi PCO ku viime vuonna ei sanottu mitään sellasesta. Nyt mulla tuplataan noi clomit seuraavaan kiertoon ja jos se ei auta niin sitten joutuu jonottaa lapsettomuushoitoihin. Oon tällä hetkellä tosi surullinen ja itkettää kokoajan. Tuntuu ettei näytä saavan lasta ollenkaan ja mua pelottaa toi kystakin. Olisi kiva saada ystäviä muista ketkä on lapsettomuushoidoissa tai käyttää jotain hormoneita jne..Ja olisi kiva kuulla jotain iloisia onnistumisia.
13386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Moi vaan.
Täällä ollaan hoitojonossa ja eka käynti ois ens kuussa.
Ikääkin on jo yli 30 ja ekaa yritetty.
Hoitotakuu täyttyy kesäkuussa,joten näillä näkymin siirretään yksityiselle maksusitoumuksella, kun ei kerkeä alottaa hoitoa julkisella, kun kesätauko.
Hoitopaikkana on naistenklinikka, joten olisi kiva kuulla kokemuksia sieltä ja sitten, onko väestöliitto maksusitoumuspaikka tällä hetkellä?

Äänestä

Hei!

Itse olen käynyt kolme kertaa hoidoissa eikä mistään kerrasta ollut apua. Toisille ensimmäisestä kerrasta tulee munasoluja niin paljon pakkaseen ettei muita keräilyjä tarvita. Itselläni munasolut eivät kestäneet sulatusta näin ollen keräilyjä oli kolme ja istutuksia saatiin peräti neljä. Ruumiini reagoi hoitoihin aika tavalla ja olin istutuksen aikana aina ylikierroksilla mikä esti munasolujen tarrautumisen. Tänä vuonna täytin 30v ja edelleen on tyhjä syli, mutta onneksi mieheni on luonteeltaan samanlainen kuin minä ja näin ollen olemme olleet adoptio jonossa nyt vähän reilu kaksi vuotta ja toivon saavani joskus lapsen ;) Kiitän luojaani kuitenkin kummilapsistani, joille voin purkaa vähäsen omaa rakkauttani ja hellyyttäni.

Äänestä

Moi!

Onks teillä sähköpostiosoitetta mihin vois kirjoitella? Mä en oo vielä lapsettomuushoidoissa, mutta joudun ehkä menee jos ei noi clomit auta. Sit tarvii vahvempia hormoneja. Tylsää ku julkiselle puolelle on pitkät jonot :(

Äänestä

Täällä takana 1 ivf ja 1 icsi.. munasoluja tulee aina paljon, hedelmöittymisen kanssa ongelmia.. pakkasen alkiot eivät selvinneet sulatuksesta, joten taas ollaan jonossa.. epätoivo meinaa iskeä, kun tuntuu, että tulee vielä kaikkea muuta tähän päälle.. ;((((((((((((((((

Äänestä

vauvaavailla.
mikä tuo PCO on?? (aika tietämätön tunnun olevan)
vauvan yrittämistä jo vuosia takana, ei vaan kuulu eikä näy että pienokainen saamassa alkunsa :(
Mulla todettiin muuan vuotta sitten kohdunnapukassa ja emättimes pahanlaatuisia kasvaimia mitkä leikattiin sähkösilmukalla pois ja uusimista senkin jälkeen tapahtunut mutta eivät ole uutta leikkuuta suunitelleet.
käyn vuosittain kontrolli käynnillä ja ottavat koe palasia jne.. ei yhtään kivoja kun sattuu niin miljoona paljon. sitten mulla toinen munasarja laskee läpi (en muista kumpi) ja näin ollen kaikki siemenneste kerääntyy vatsaonteloon, viimeksi kun kävin kontrollikäynnillä ja tekivät sisäkautta ultran niin vatsaontelossa oli silloin 5cm halkaisijaltaan oleva nesterakkula mitä ei ole hoidettu pois vaikka aiheuttaa välillä hirveitä kipuja, ja tuolloin totesivat sen olevan siemennestettä. ens kuussa olisi ensimmäinen aika vasta lapsettomuusklilnikalle että se on uusi juttu meille, ja siellä taas ottavat varmaa samalla taas koe palasia että onko uusiutunut , TOIVOTTAVASTI EI
ei sitä rääkkiä enää kestä!
Minuu kans pelottaa miten on kasvainten laita mulla, tsemppiä kovasti sinulle! yritä kestää.
no toivottavasti tutkiivat hyvin ja selviäisi oikeasti missä lopullinen vika piilee. alkaa nimittäin voimat olla aika loppu jo.

Äänestä

Moi!

Nyt ku luin tarkemmin sen gynen laittaman lausunnon, ni mulla on PCO tyyppinen munasarja eli ei oo ihan se PCO. Ja joku oli kirjottanu näin jonnekin keskustelupalstalle kun gyne oli selittäny sille mitä se tarkoittaa: "Gyne painotti mulle, että on täysin eri asia jos on vhän pco-tyyppistä muodostusta kuin se että olisi ihan oikeasti pcos. Eli pco tarkoittaa tarkoittaa vaan sitä että kypsyy useampi munasolu, mutta pcos on vasta se tauti joka voi vaikeuttaa lastensaantia. voi siis olla pco-tyyppiset munasarjat ja silti lapsia tulee ihan hyvin, jos vaan noi munasolut kypsyvät. JOs taas niin valtavasti munasoluja, että eivät kypsytä yhtään riittävän suureksi niin silloin aletaan puhua pcos:sta johon liittyy yleensä myös ylipainoa, aknea, hirtuismia jne. Mutta tuo diagnosoidaan ihan erikseen. ja mua gyne lohdutti vielä niin että jossain tutkimuksessa juuri todettiin että yllättävän suurella määrällä naisia jos tutkittaisiin niin löytyy viitteitä pco:sta, mutta se ei siis vielä tarkoita että olisi mitään hätää lastensaantimielessä.

ja pcos:kin on vielä melkein toivottavin hidaste, koska yleensä clomeilla saadaan munasolu kypsymään ja raskaus alkamaan. "

Eli toivottavasti saisin vielä lapsen, toivottavasti ne clomit tuplana auttais..

En oo ennen kuullu tollasesta, että munasarja vuotais ja et on siemenneste kertyy tollee vatsaonteloon. Kaikkia vaivoja niitä onkin :( Voimia sulle ja teille muillekin!

Äänestä
  • Minulla huomattiin keräilyjen aikana ettei puudutus auta. Siinä hoitaja sit ihmetteli et miten paljon tohtii antaa kipulääkettä, johon lääkäri tokaisi et niin paljon ettei ota kipeää!

    Pysykää positiivisina itse teidän monia pariskuntia, jotka ovat saaneet lapsia vaikka ensimmäisen keräilyn munasoluilla ei ole vielä tullut tulosta. Omalle kohdalla niin ei käynyt mut onhan noita lapsia, jotka tarvitsevat hyvän kodin ;)

    Äänestä

Heips.

Täällä kans yks 28v Pcos tapaus joka lasta yrittänyt jo melkein 4v. kuukautiset on jääny ehkäisyn lopettamisen jälkeen kokonaan pois ja niitä teroluteilla käynnistelty. Lääkärit vaihtuu, pompotellaan edes takas. yks lupaa et clomit alotetaan ens kerralla, sit sillä ens kerralla on eri lääkäri joka sanoo et katellaan vielä. tutkittu ja hutkittu on jo pitkään. ylipainosta sano tää ylilääkäri ekalla kerralla että ei oo syy, viimeks taas sano että tää on selkeetä että ylipaino on syy ja saan 6kk aikaa tiputtaa 5% painosta, sit katotaan jos lääkkeitä edes tarvii. oli ihan varma että kuukautiset ja ovulaatiot vaan tulee kun paino putoaa. kerroin kyllä että en ole koko aikuis iässäni ollu alle 80kg, ja ei myöskään ole koskaan ollu säännöllisiä kuukautisia. (kuulema tää pcos on suurin syy ylipainoon ja vaikeuttaa laihtumista). tässä vaiheessa masennuksen takia paino oli jo lähellä sataa... :( no nyt on pudotettu 15kg, yhden kerran on tullut kuukautiset ja tikutettu ovulaatiokin ja siitä on taas yli 100vrk aikaa... että ei taida kuukautiset niin vaan palata. :( en jaksa enää tuota pompottelua ja ilkeilyä lääkäreillä, mies ihan hiilenä syyttämässä mua ihan kaikesta. toivottomuus suuri ja vertaistuen tarve valtava. kaverit ympärillä lisääntyy koko ajan, ja itsellä huono olo oman tilanteen takia, sekä siksi että ei voi iloita toisten puolesta.

sekava sepustus, ottakaa tuosta sitten selvää.

Äänestä

Vauvaton pcos: pakko oli tulla sulle tähän kommentoimaan, et tuo on jo törkeetä miten ihmistä pompotellaan!! Itellä kans pcos ja ylipainoo oli todella paljon mut siitä huolimatta kaikki lääkkeet eli terolutit ja clomit alotettiin heti ku tuo pcos todettiin, samoiten aloitettiin inseminaatio hoidot. Mutta lienee nyt vaikutusta sillä et me mentiin mun miehen kans suoraan väestöliittoon ja siellä lääkäri kyllä sano et ehdottomasti täytyy painoo tiputtaa mut ei puhunu mistään tommosista aikarajoista eikä se ylipaino myöskään hoitojen aloitusta estänyt. No, nyt oon tosin 4 kk:n aikana pudottanu noin 20 kiloo painoo pois mut ei oo silti mitään positiivista suuntaan eikä toiseen tapahtunut. :( ja lääkäri mulle sanoikin suoraan et ei se painon pudotus pelkästään aina välttämättä riitä et monesti siihen tarvii siitä huolimatta lääkkeet avuks. Mut siis meillä jo kaks kiertoo menny niin et clomeilla mut saatu ovuloimaan ja tehty inssi mut ei mitään tulosta. :( nyt tutkitaan sitte viel munatorvet seuraavaks et onko ne kunnossa..

Tsemppiä!! Siis kaikille tän ketjun kirjoittelijoille!! :)

Äänestä

mulla tehtiin kaikki mahd. tutkimukset, munatorvien aukiolot ym. just sen takia että vois edes alottaa lääkkeitä. Oli sovittu aika ja käsketty ottaa kipulääkkeet etukäteen ym. sitten kun menin sinne niin lääkäri teki jälleen kerran perus tutkimuksen ja totes et ei kaikkea yhdellä kertaa. seuraavalla kerralla sit varottamatta rupesivat tekemään tutkimusta ja eihän siitä mitään tullu, en oo ikinä kokenu moista tuskaa... metforminit myös ollu päällä. toiset lekurit sanoo että ehdottomasti pitää syödä niitä, tää ylilääkäri taas päätti että lopetetaan koska ei ole auttanut laihtumaan !?! eihän niiden laihtumisen tukena pitäny olla, vaan hormonitoiminnan ja insuliiniresistenssin takia. no insuliiniresistenssin oon hoitanu nyt itse vähähiilihydraattisella ruokavaliolla, samoin ku yli 10% painonpudotuksen. en välttämättä haluis edes lääkkeitä jos sais oman toiminnan kuntoon, mut huonolta näyttää niin kai sitä olis kokeiltava jos joku lekuri joskus sen määrää. resepti olis jo kun yks lääkäri kirjotti valmiiks et alotan seuraavassa kierrossa mut tää ylilekuri sit kiels kuitenkin. samainen lekuri joka on viimeset 3v jankannu että pitää alottaa hoidot kun on jo ikää, nyt se sanoo et sähän oot vielä nuori... vois päättää mitä tehdään vai viedäänkö mut vaan ladon taakse ja kuula kalloon? kaikkein kivuttomin vaihtoehto taitais olla. alkaa toivo loppua.

Äänestä

Niin no mä oon tosiaan nyt laihduttanu suunnilleen 20% painoo pois eikä se sinällään oo auttanu mitään ja oon kuullu et on myös niin et moni normaalipainoinenkin saattaa sairastaa pcos:ää et ei tuo nyt aina suoraan oo yhteydessä painon kanssa. Toki olisin itekin iloinen jos oma elimistö alkais toimimaan ilman mitään lääkkeitä ja tulisin ihan luonnollisesti raskaaks vaan ku se nyt ei taida mun kohdalla olla mikään vaihtoehto. Eli siis lääkityksen tulen kyllä tarviimaan ja kaiken mahdollisen avun mitä voi saada, näin lääkäri mulle aiankin sanonu.

Siis kävi vaan nyt mielessä et ootko edes harkinnu siirtyä yksityiselle puolelle? Ku ei siellä ne hoidot kauheen paljon maksa jos kerran on jo perustutkimukset tehty, otat vaan niistä tiedot itelles ja viet ne sinne yksityiselle mukanas ni varmaan saat kyllä sieltä lääkitykset aloitettuu. Ja saatatpa päästä suoraan jopa inseminaatio hoitoonkin, ei sekään nyt maksa väestöliitos ku jotain 300 euroo et ei musta paha hinta. :)

Tsemppiä! :)

Äänestä

moi oon 26-v ja ollaan aviomiehen kanssa yritetty lasta kohta 8kk tiedän ettei se ole vielä mikään hirveän pitkä aika,mutta kyllä se suoraan sanottuna v***ttaa ja kokee olevansa hirveen epäonnistunu:( ku sitä aina luuli että lapsen saaminen olisi helppoa varsinkin näin nuorella...mut no kaikkea ei voi vissiin saada.. sentään on hyvä avioliitto ja kissa joka on ikäänkuin korvikevauva;) mies jaksaa uskoa raskautumiseen ja toivotaan että on oikeessa....

Äänestä

höpsis: pitää kattoo jos ne ens kerralla vielä lykkää kaikkea taidan hakeutua yksityiselle... mä vaan tosiaan en millään lähtis lääkkeisiin. nyt on tunne että ovulaatio olis tuloillaan... toista kertaa neljään vuoteen. wow... elättelen toivoa että alkais kroppa toimimaan.

Katu 84: kannattaa käydä gynellä näytillä että jos on jotain vikaa niin voi heti alkaa hoitamaan ettei turhaan lykkäänny. ei kaikilla tärppää heti ja moni asia vaikuttaa vaik ei mitään vikaakaan ole. muistaakseni ovulaation aikaan on n. 20% mahdollisuus että tärppää, teki sit mitä tahansa.

kellään muuten tietoa, konkreettista sellasta että kuinka paljon tupakointi heikentää mahiksia. siis naisen tupakointi. onko jollain pitkän yrittämisen jälkeen tärpännyt piankin lopettamisen jälkeen???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vauvaavailla :( kirjoitti:

Moi!

Haluisin uusia ystäviä muista ketkä yrittää lasta. Olen kohta 28-vuotias nainen ja olen ollu luomusti 2 kertaa raskaana, mutta tuli keskenmeno ja toinen raskaus oli tuulimunaraskaus. Mut ei oo tärpänny tuulimunaraskauden jälkeen ja kierrot oli pitkiä, sain gyneltä terolutit ja clomifenit. Nyt kierto lyhenytyny, mutta ovulaatiota ei ollu tapahtunu ja toisessa munasarjassa PCO ja toisessa oli kysta. Oli outoa kuulla et mulla on toisessa toi PCO ku viime vuonna ei sanottu mitään sellasesta. Nyt mulla tuplataan noi clomit seuraavaan kiertoon ja jos se ei auta niin sitten joutuu jonottaa lapsettomuushoitoihin. Oon tällä hetkellä tosi surullinen ja itkettää kokoajan. Tuntuu ettei näytä saavan lasta ollenkaan ja mua pelottaa toi kystakin. Olisi kiva saada ystäviä muista ketkä on lapsettomuushoidoissa tai käyttää jotain hormoneita jne..Ja olisi kiva kuulla jotain iloisia onnistumisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu