Taas olemme saaneet lukea miten eräs yhtiö joutuu puollustamaan omaisuuttaan oikeusteitse koska avoimen koodin väki käyttää surutta kenen tahansa koodia. Google sai juuri tuomion ja sen täytyy maksaaa korvausta koska on käyttänyt ilman lupaa toisen yrityksen koodia.
Miten yritykset voisivat puollustautua ja estää varkaudet ennalta, tähän tarvittaisiin varmasti konsultointia. Ainakin täytyy vältää visusti olemasta missään tekemisissä avoimen koodin kanssa puljaavista sillä he varastavat vaikka tuhkatkin pesästä saatana!!!
Miten yritykset voisivat puollustautua ja estää varkaudet ennalta, tähän tarvittaisiin varmasti konsultointia. Ainakin täytyy vältää visusti olemasta missään tekemisissä avoimen koodin kanssa puljaavista sillä he varastavat vaikka tuhkatkin pesästä saatana!!!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Paljonkos Pena on nyt juonut sinolia? Vai veditkö vaihteeksi metanolia kun et näköjään erota USA:n täällä pätemätöntä patenttia lakitekstistä. USA:n patentit eivät ole Suomessa lainvoimaisia, joten me Linux-käyttäjät saamme "varastaa" laillisesti muilta ihan rauhassa. Muuten Microsoft varastaa itse koodia vähän kaikilta, mukaanlukien Apple ja IBM.
Windows-käyttäjän paras kaveri on tätä nykyä tunnetusti Piratebay.org, koska muuten kaikesta pitäisi maksaa mitä Windowsiin hommaa lisänä. Että ketkä niitä todellisia varkaita ovat? Me Linux-käyttäjät teemme ilmaiseksi omat ohjelmamme ja jaamme ne ilmaiseksi koska kyseessä on kommunismin hengessä toimiva Linux-yhteisö.
Kyseinen rikottu patentti menee pian mitättömäksi kun siitä tapellaan hetken aikaa oikeudessa. Sen jälkeen sen käyttäminen ei ole rikos. Siihen saakka aion jatkaa lain rikkomista Linux-käyttäjänä kuten tähänkin asti.
Painotan, että kieltäydyn henkilökohtaisesti sujuvasti kaikista velvollisuuksista mukaanlukien velvollisuus käyttää muka laillista Windowsia. Tämä koskee myös maanpuolustusvelvollisuutta. Olen totaalikieltäytynyt jo aikaisemmin, mutta katson maanpuolustusvelvollisuuteni viimeistään nyt yksipuolisesti täysin irtisanotuksi, jos on muka rikos käyttää Linuxia, joka on KOTIMAINEN käyttis. En osallistu todellakaan, en edes siviilissä windows-hihhulien puolustamiseen. Taistelen jumalauta vapaaehtoisesti Venäjän armeijassa sitten Suomea vastaan jos sota tulee.
WC:stä tavara kulkee putkea pitkin poispäin, Windowsissa se lentää käyttäjän silmille. Siinä WC-pöntön ja Windowsin ero, muutenhan ne ovatkin melko samanlaisia käyttöliittymältään.
EPÄTOIVOISTA markkinointia, kun Nokiakin sukelsi alle 6 eken, juuri johtuen win EI TOIMIVUUDESTA !!! Pentti Nelonen alias Pönttö ison rahan markkinamieheltä repeää pelihousut, kun linux jyrää ms win muinaismuistot. Koita hankkia uusi ammatti, kun ei tarvita enää ms pakko mainoksia ja jatkuvia uhkailuja. Eli rohkeasti esim. hakemaan töitä SOL:ta!
Kannattaa vaihtaa Linuxiin ja vähän äkkiä, koska win alkaa selvästi jäämään jälkeen kaikessa. Hyvä esim. miten paljon paremmin linuxissa ja varsinkin Debian pohjainen Ubuntu toimii LOISTAVASTI ihan kaikesta ja tukee lähestulkoon kaikkia formaatteja, jota EI TODELLAKAAN VOI SANOA WIN MISTÄÄN !!!
Win alkaa olla NIIN kaavoihin kangistunut muinaisjäänne, että EN todellakaan suosittele sitä KENELLEKÄÄN. Luulen, että Elop:kin käyttää "salaa" Linuxia, kun omat mikrosoftin ohjelmat EI TOIMI !!! Tuo maninta viskistä on selvä merkki humalasta ja markkinamiehen epätoivosta, eli nyt vaan hankkimaan esim. Linux pohjainen Ubuntu 10.04 tai 10.10, niin ELÄMÄ VOITTAA !
Minä valitsen suoran taistelulinjan Suomen lakia vastaan. Jos Linuxin käyttäminen kerran on laitonta koska se sisältää pöllittyä koodia, niin käytän ilolla sitä pöllittyä koodia ja puolustan oikeuttani tehdä niin, kieltäytymällä kaikesta palvelusta Suomea kohtaan tiukan yksiselitteisesti. Eli en neuvottele tästä mitenkään.
Jos sota tulee, niin taistelen vapaaehtoisesti sodassa Suomea vastaan Venäjän armeijassa. Venäjä siirtyi käyttämään Linuxia virallisestikin. Niinpä taistelu Microsoftia tukevaa Suomea vastaan on sodan tullen täysin oikeutettu ratkaisu jos joku haluaa puolustaa avointa lähdekoodia kaupallista Microsoftia vastaan. Minä valitsen siis totaalikieltäytymisen ja taistelun Suomea vastaan kun tilaisuus siihen joskus seuraavan sodan tullen tarjoutuu.
Suomen laki ei voi koskea minua jos ja kun päätän kieltäytyä noudattamasta tekijänoikeuslakia. Minulla on oikeus kieltäytyä lain noudattamisesta ja toimia lain vastaisesti koska se on moraalisesti oikein. Pidän kiinni oikeudestani saadai lmaiseksi käyttis siitä mitään maksamatta kenellekään. Ei kiinnosta jos se rikkoo jonkun firman tekijänoikeuksia. Minä sitten varastan.
Sain tänään mittani täyteen Suomen suhteen. Uskokaa huviksenne, että muutan maasta ja lopetan myös veron maksamisen tähän maahan. MIKÄÄN velvollisuus ei enää koske minua, koska kieltäydyn suoran yksiselitteisesti noudattamasta lakeja.
Tekijänoikeuslaki ei koske ketään. Se pitäisi kaataa eikä kirjoittaa mitään tilalle. Avoin koodi voittaa joka tapauksessa lopulta kaupallisen maailman, koska meitä varkaita on aivan liikaa.
Minulla on kaikki mahdollisuudet ja oikeudet kieltäytyä lakien noudattamisesta jos ja ennen kaikkea KUN katson lain pätemättömäksi ja huonoksi. Tästä on alle 10 minuuttia matkaa maarajalle, joten minähän pääsen maasta hyvin äkkiä jos ja kun päätän lopettaa kokonaan kansalaissopimuksen tämän maan kanssa ja muuttaa maasta pois. Onko kannattavaa ajaa veronmaksaja maasta pakottamalla olemattoman arvoisen lain noudattamiseen? Te päätätte ihan itse kaikki lain puolustajat ja poliisinpalvojat. Minä lähden oikein mielelläni.
Tarjoan Suomelle uutta diiliä: minä näytän teille kaikille keskisormea:
http://www.dancewithshadows.com/society/images/greg-chappell-middle-finger.jpg
ja te ette puutu Linuxin käyttämiseeni millään tavalla jatkossakaan. Sillä mennään eteenpäin, eikö niin? Tehdäänkö uusi sopimus minun ehdoillani?
Linuxin käyttö ei ole laitonta. Sellaista lakia vaan ei tunneta mikä sen kieltäisi.
Linux rypistyksen ELINKAARI alkaa olla lähellä THE END sanaa ?
Paskat. Linux-yhteisö kehittää nopeasti korvaavan koodipätkän ja taas jatketaan ihan niin kuin ennenkin. Tai sitten yhteisö jatkaa toimintaansa maailmanlaajuisesti laittomasti ihan niin kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Ei se piratebay ole sekään siihen kaatunut, että välillä on käyty oikeudessa tappelemassa. Nykyisin piratebay on täysin tuhoutumaton koska sen laiton toiminta on hajautettu niin, ettei ruotsin poliisi pysty enää puuttumaan piratebayn toimintaan mitenkään.
Linux-yhteisö ei laittomaan koodiin kaadu. Sitä on pöllitty koodia ennenkin ja tullaan pöllimään jatkossakin. Toiseksi, yksikään patentti jonka joku jenkkifirma omistaa ei ole muualla maailmassa voimassa. Eli Linux voidaan julistaa laittomaksi vain USA:n rajojen sisällä.
Piratebayn käyttäjiäkään ei enää edes yritetä tuomita oikeudessa. Heitä on liikaa. Suomessakin toimii joka päivä arviolta 1,5 miljoonaa latailijaa laittomasti. Siinä olisi vähän helvetin monta vankia liikaa suomen vankilasysteemille. Niinpä yksittäisten piraattien tekemisiin ei edes haluta puuttua. Piratebay on jo voittanut sodan tekijänoikeutta vastaan. Linux-yhteisö kykenee pian samaan suoritustasoon. Omasta puolestani nostan hattua piratebaylle. Hieno kokonaisvoitto tekijänoikeuksista. Kaikki mikä on netissä, on pöllittävissä ja jaettavissa ilmaiseksi.
Kummasti se Mikki$kin himoitsi avoina lähdekoodia itselleen, mutta joutui tyytymään ainoastaan lisenssiin. Eli nyt mikkis sentään SAA käyttää avointa lähdekoodia.
Googlen ei tarvitse maksaa mitään ennen kuin tapaus on käsitelty korkeammissa oikeusasteissa. Googlen saama tuomio tulee nimittäin aivan varmasti kaatumaan ja kyseinen patentti todetaan täysin mitättömäksi.
Pentille kerrottakoon, että Suomessakaan esimerkiksi normaali käräjäoikeuden tuomio ei ole lainvoimainen eikä edes toteuttamiskelpoinen jos ja kun sama tapaus menee valitusteitse hovioikeuteen ja mahdollisesti sieltä korkeimpaan oikeuteen ja edelleen sieltäkin EIT:n käsittelyyn. Jos tuomion saanut henkilö valittaa vaikkapa vankeusrangaistuksesta, sitäpä ei sitten joudu istumaan pitkiin aikoihin niin kauan kuin seuraava oikeuskierros on menossa. Jos tuomio saa siellä lain voiman, sitten sen joutuu vasta istumaan, paitsi, jos saa edelleen valitusoikeuden seuraavaan oikeusasteeseen... Tällä keinottelulla moni tuomio menee käytännössä juridisesti kelvottomaksi niiden vuosien aikana kun tapauksesta tapellaan oikeudessa.
Itse noudatan periaatetta, että en maksa sakkoja lainkaan ja jos saan tuomion, niin huolehdin siitä, että en istu tuomiota ennen kuin se on tapeltu kaikissa oikeus asteissa. Siihen palaa kansan rahaa ja paljon, jolloin Suomen on edullisempaa jättää allekirjoittanut tuomitsematta. Olen siis valtiolle mahdollisimman vaikea tapaus, ihan tahallani ja periaatteen vuoksi.
Jussi Hermajan Suomessa saama ehdoton vankeustuomio vanheni, kun kaveri tappeli tapauksestaan Belgian maaperällä EIT:ssa. EIT tuomitsi lopulta tapauksen Suomen hyväksi ja Hermajaa vastaan, mutta asiassa oli pikku mutta: Hermajan tuomio ei ollut Suomessa enää täytäntöönpanokelpoinen, koska tuomio oli juridisesti vanhentunut. Hermaja jäi Belgiaan ja toimii siellä tänä päivänäkin aktiivisesti Suomen asevelvollisuutta vastaan. Hermaja voisi siis palata Suomeen, eikä poliisi mahtaisi hänelle mitään.
Mistä kummasta johtuu, että linuxia nälvitään?
Kun sen suosiokin on niin marginaalista ettei mitään rajaa. Kuka nälvii yhtyettä joka ei myy miljoonia?
Onko tämän kaiken taustalla vain yksinkertaisesti kateus avokoodareita kohtaan jotka tunnetusti ovat parhaiten palkattuja vai mistä kenkä puristaa?
avokoodareita kohtaan jotka tunnetusti ovat parhaiten palkattuja ??????
Peräkämmarin koodarit ne pyöriskelee euro raha kasoilla täytetyissä patjoissa ? he he ...........
Linuxia vaan myydään miljoonia, ja se on kirkkaasti maailman eniten käytetty ja suosituin tietokoneohjelma koko planeetalla.
Nyt sen valtava suosio ilmeisesti ärsyttää joitakin. No, tehkää sitten Linuxin tilalle jotain parempaa jos kerran häiritsee.
Myydäänkö linuxeja? Eikö ne pitänyt olla ilmaisia?
Onko se ihan oikeasti 'maailman eniten käytetty'?
Onko jopa suosituin?
Nyt, kipaiseppa lääkekaapille ja ota ne unohtuneet lääkkeesi, tuollainen kirjoittelu on jo huolestuttavaa.
Linuxista on sekä kaupallisia että ilmaisia versioita. Sinun kannattaa vähentää itsemäärättyä lääkistystäsi ja lukea enemmän.
P.S. Kaupallisia myydään ja ilmaisia ladataan ilmaiseksi.
Linux on ilmainen. Sitä käytetään sitten tuotteissa jotka useinkin maksavat. Linux on kirkkaasti maailman eniten käytetty ja suosituin ohjelmisto.
Jos Canonical tuomitaan kuten Google niin koko paska menee konkursiin... Canonical vastaa kadunvarsinakkikioskin kokoluokkaa.
Kerros nyt vielä miten se Canonical tuomittaisiin kun se ei ole jenkkifirma ja nuo ohjelmistopatentit ovat voimassa vain jenkkilässä?
Mä kanssa ihmettelen, että miten Canonical voisi edes teoriassa saada tuomion kun se firma ei ole Amerikkalainen, eivätkä ohjelmistopatentit ole lainvoimaisia USA:n ulkopuolella. Ceissihän olisi sama, kuin se, että joku Suomessa asuva suomalainen tuomittaisiin USA:ssa oikeudessa, poissaolevana, USA:n lain perusteella kuolemaan, jonka jälkeen tämä tuomittu vielä vaadittaisiin luovutettavaksi USA:han, vaikka Suomen lain mukaan tämä suomalainen ei ole tehnyt mitään rikosta.
Canonical ei voi saada tuomiota millään. Sitä ei koske USA:n lainsäädäntö millään lailla. USA:n laki ei ole voimassa missään muualla kuin USA:n osavaltioissa eli tasan USA:n rajojen sisällä.
Suomen lain pätevyys päättyy samalla lailla Suomen rajalle. Heti, kun astut Venäjän Federaation rajan yli, olet Venäjän Federaation lainsäädännön alainen.
Linuxia nälvitään varmaan siksi, että hipit mölyää siitä ja sen ylivertaisuudesta suu vaahdossa joka palstalla.