Tarve: varaava takka, lämmitettävä ala n. 80m2 ja takka saattaisi toimia ainoanakin lämmönlähteenä, ainakin mahdollisimman pitkälle.
Olen siis ostamassa vanhempaa ok-taloa ja haluan asennuttaa sinne takan lämmityskulujen säästämiseksi. Kamina löytyy, en vielä tiedä asennuksista sen enempää, mutta... mistä ihmeestä takka kannattaisi hankkia? Valmistajia on paljon ja ainakin Uunisepistä tuntuu olevan huonoja kokemuksia. Sen olen jo sulkenut listalta pois.
Minulle voi myös suositella sähköpostiin muuraria, joka pystyisi hoitamaan koko homman luotettavasti alusta loppuun asti. Minulla ei ole osaamista, joten haluaisin takan "avaimet käteen" -periaatteella. minnale_miukumauku_luukku . com (Poista _miukumauku_ lisää tilalle @ ja poista välit)
Onko kokemuksia Nunnauunista, Hopealoimusta, muurarista Petteri Stubb tmi...?
Mistä varaava takka, pk-seutu?
5
246
Vastaukset
- jotaintuollaista.
Nämä olisivat hyviä jos saat: pönttöuunit, luukut on valurauttaa, voi sulatella kaikkea Uuden Vuoden tinoja ym, varaavat hirvittävästi lämpöä, en tiedä mistä sieltäpäin niitä saisi, Äänekoskella keskisuomessa oli ainakin joskus sellainen seppä joka teki niitä sinkittyjä kuoria niille.
- 1001
Käy tiilerillä,ylästö vantaa.
- klaapimyyjä
Mistä meinasit hankkia puut takkaasi? Niiden hinta saattaa olla sinulle yllätys. Et kyllä saa valmiiksi tehtyjä takkapuita halvalla pääkaupunkiseudulta mistään.
- klapi2
Uuniseppien takka on hyvä ja kestävä, siinä on takuukin jos pelkää jotain juoruakkojen höpinöitä, jotain teeseitse muuraria mistään myöhemmin löydä kun pönttö rapautuu.
- provotutka
Ja taas joku ihan "viattomasti" kyselee täällä mikä takka kannattaisi hankkia kun ei niistä mitään tiedä mutta "muistaa" kuitenkin sanoa ettei ainakaan Uuniseppien takkaa hanki kun on niistä niin huonoa kuullut. Tämä nyt ei ollut ensimmäinen tällainen kirjoitus eikä varmasti viimeinenkään. Kyllä näitä provoilijoita riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802831
- 1862444
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362165- 191483
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101274
- 131269
- 221241