sideharsovaippa

XXXXW

Anteeksi tyhmä kysymys, mutta...
Äitiyspakkauksen mukana tuli 5kpl:tta harsovaippoja. Miten niitä on tarkoitus käyttää? Onko niitä tarkoitus käyttää sen kuorivaipan kanssa? Pakkauksessa oli myös kuorivaipan merkkisiä omia imuosia mukana...
Kuinka pitkään niillä harsovaipoilla pärjää ennenkuin tarvitsee siirtyä imukykyisempiin imuosiin?

3

1198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 98765432

      Harso on ns. sisävaippa, eli kuoren tarvii. Parhaita "kuoria" ovat villahousut, toiset tykkäävät pul-kuorista (jollainen äippäpakkauksen kuorikin on). Meillä tuli joskus maitokakka pul-kuoren puntista, parhaaksi todettiin villahousut. Ompeluohjeita löytyy netistä pilvin pimein, saa niitä kaupastakin ostettuina :)

      Harso on loistava vaippa siinä, että se on todella monipuolinen (erilaisia taitoksia erilaisille vauvoille), menee pitkän aikaa ja sen jälkeenkin on loistava lisäimuna esim. tasku- tai nauhavaipassa.

      Tässä pari linkkiä harsontaitteluohjeita:

      Yleisohjeet:
      http://www.babyidea.fi/kestovaipoista/mam/MaM_folding_instr.pdf

      Hyvä taitos tytölle:
      http://www.nallevaipat.com/harson-taittelu-origamiksi-i-65.html

      Ylivoimainen taitos pojalle:
      http://ylihilseen.vuodatus.net/page/harsosuperleija

      Meillä harsot olivat käytössä pojalla n. 6 kk villahousujen kanssa, taitoksena tuo viimeinen linkki. Loppuvaiheilla ostin isompia, 90x90 harsoja (esim. ImseVimse). Hyvin pelittivät, ei koskaan tullut maitokakkavuotoja, tms. Nyt samat harsot tosiaan imuina taskuissa ja nauhoissa.

      • 98765432

        Pitää vielä lisätä harson erinomaisuuteen se, että kuivuu tosi nopeasti narulla. Ja imukyky sen kun paranee pesujen myötä :)


    • XXXXW

      Kiitos paljon selvennyksestä =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1413
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1380
    3. 76
      1165
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1106
    5. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    6. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      965
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      942
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      885
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      61
      845
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe