ENSI julkistus näyttää närhen munat, SEURAAVASSA kvartaalissa hinnat ihan salettiin laskevat.
Tämä ikivihreä ei kulu puhki!
Tämä ikivihreä ei kulu puhki!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ennen sentään uhoavissa vuokralaisissa oli "miestä" pitää lerpattavat huulensa kurissa pari päivää mutta tuntuu että ei kestä tuntiakaan edellisestä tilastokeskuksen julkaisusta niin on joku hymiöpoju soittamassa samaa levyä.
Kärsimätön ja kiukkuinen tämä uusi tuhnusukupolvi. Sen se kasarmielämä nuoruudesta asti teettää.
Jep, ennenvanhaan palsta hiljeni jopa pariksi viikoksi kun stat julkisti nousuprosentit. Nyt tosiaan tulee lasetusta jo ensimäisiin nousu-uutisointiviesteihin.
arvokkuuden puutetta kun heti tullaan takaisin soittamaan suuta, eikä kanneta tappioita pystyssä päin.
Hirveitä häviöitä tekevät, ja katkeruus sen mukaista.
Vuosien tutkimuksien jälkeen voin todeta seuraavaa tuhnujen lajityypillisestä käyttäytymisestä "asuntojen hinnat"-tilastojulkistuksiin liittyen:
Jos tilastojulkistus näyttää merkittävää nousua asuntojen hinnoissa, alkaa Suomi24-palstalla kuulumaan "kupla, kupla, syksyllä puhkeaa"-pulinaa. Jotkin yksilöt saattavat innostua myös ns. korkohumppaan riippumatta siitä, ovatko korot nousussa vai ei.
Jos tilastojulkistus näyttää maltillista kasvua, kuuluu palstalla ylläolevankin kirjoittajan havaitsemaa "nousu taittuu, seuraavassa kvartaalissa laskee"-kujerrusta, mutta myöskin "reaalihinta laski"-kiekaisut ovat tässä tilanteessa melko yleisiä riippumatta siitä, ovatko reaalihinnat laskeneet vai ei.
Tuhnupopulaation käytös silloin, kun tilastojulkistus näyttää selkeää laskua on yhä avoin kysymys, koska kokemusperäistä aineistoa asiasta ei juurikaan ole. Varmasti voidaan sanoa vain, että varsinaiseen kaupantekoon tuhnu ei tässäkään tilanteessa ryhdy.
Täältä tähän...
Kyllä tuhnujen jutuissa saattaa joku logiikka tosiaan olla, ehkä olet merkittävän läpimurron lähellä?