John Deeren etuakseliin öljyt?

Jontikka olis 3 vuotta vanha 6430, ja pitäisi etuakselin öljyt vaihtaa. Hallin perukoilta löytyy Spirax AX 80W-90 pönikällinen. Voiko tätä öljyä käyttää tässä? Ohjekirjan mukaan pitäisi olla Hy-Gard-öljyä, mutta tämä Spirax näyttäisi olevan laadukkaampaa? Todennäköisesti traktorissa on nyt tätä Hy-gardia, onko mitään haittaa jos näitä sekoittaa?
87120
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minulla uudessa JD:ssa oli etuakselin öljy vähissä. Hy-gardia se alkuperäinen. Oman kylän kaupasta en saanut kuin Spiraxia. Traktorikauppias antoi luvan laittaa niitä sekaisin.

Äänestä

mitä ihmeellistä jontikan etuperässä on, uusia pelejä eikö ohjekirja sano öljyn laatuvaatimukset näin olen itse ymmärtänyt, saletisti virman piikkiin nunnannuu nunnannuu.

Äänestä
  • On ihme, että ostetaan kymmenien tuhansien traktoreita, eikä sitten raaskita käyttää huoltoon oikeita ja suositusten mukaisia huoltotarvikkeita jotka maksavat muutaman satasen. Sillä väärillä tarpeilla aiheutetaan tuhansien eurojen remontit.

    Äänestä

  • Oma oksa kirjoitti:

    On ihme, että ostetaan kymmenien tuhansien traktoreita, eikä sitten raaskita käyttää huoltoon oikeita ja suositusten mukaisia huoltotarvikkeita jotka maksavat muutaman satasen. Sillä väärillä tarpeilla aiheutetaan tuhansien eurojen remontit.

    Mikä se on sitten oikea ja suositusten mukainen esim. öljyissä? Sekö sama öljy, mitä on ollut alunperin? Vai ohjekirjan mukainen saman traktorinvalmistajan oma öljy? Kai sitä, jos kaikki luokitukset täyttyvät, voi käyttää kenen tahansa öljyä? Voi saada jopa koneelle paremmin sopivaa.

    1Äänestä

  • harjakainen haluaa tiedon mistä miinus kommentointiini, siis mitä nekatiivistä tuossa lauseessa on?

    Äänestä

  • Oma oksa kirjoitti:

    On ihme, että ostetaan kymmenien tuhansien traktoreita, eikä sitten raaskita käyttää huoltoon oikeita ja suositusten mukaisia huoltotarvikkeita jotka maksavat muutaman satasen. Sillä väärillä tarpeilla aiheutetaan tuhansien eurojen remontit.

    Tiedoksi vaan että tuo öljy mitä meinasin laittaa on kalliimpaa kuin ohjekirjan suosittelemat. Kävin hakemassa ja vaihtamassa ohjekirjan suosittelemaa HALVEMPAA öljyä.

    Äänestä

Shell Spirax AX ei käy ,koska ei ole lukkoperä lisäpaineistusta.
Shell Spirax A 90 LS sen sijaan käy.


JD;ee itse suosittaa lievempiä litkuja, noita donax tyyppisiä – tuo oikea LS tyyppinen öljy lienee kuitenkin paras jottei lukot kääntyessä pauku.

Vetopyörästö edessä JD 6430 6,5 litraa Vaihto 1500 tuntia / 24 kuukautta
Napavälitykset edessä 0,9 litraa Vaihto 750 tuntia


Esim
NESTE GEAR MJ tai MJ 46 tai MJ Super ( shel Donax vastaavaa )
Traktoreiden vaihteisto- ja hydrauliöljyt,

Öljyn speksit
API GL-4
API GL-5 (hitaalla nopeudella ja suurella momentilla)
MJ MJ 46 MJ Super
API GL-4 kyllä kyllä kyllä
Caterpillar TO-2 kyllä kyllä kyllä
Case MS 1206 kyllä ei kyllä
Case MS 1207 ei kyllä kyllä
Ford M2C 86 A/B/C, 134 C/D kyllä ei kyllä
John Deere J 20 A/C kyllä ei kyllä
John Deere J 20 B/D ei kyllä kyllä
Massey Ferguson MF 1110 kyllä kyllä kyllä
MF 1127 A, 1135 , 1143 kyllä ei kyllä
MF 1127 B, 1129 A, 1141 ei kyllä ei
New Holland NH-410B kyllä ei kyllä

Äänestä

opetelkaa öljyjen laatuvaatimukset. API,ASEA ym.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


John Peura kirjoitti:

Jontikka olis 3 vuotta vanha 6430, ja pitäisi etuakselin öljyt vaihtaa. Hallin perukoilta löytyy Spirax AX 80W-90 pönikällinen. Voiko tätä öljyä käyttää tässä? Ohjekirjan mukaan pitäisi olla Hy-Gard-öljyä, mutta tämä Spirax näyttäisi olevan laadukkaampaa? Todennäköisesti traktorissa on nyt tätä Hy-gardia, onko mitään haittaa jos näitä sekoittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu