Suomessa on oikeudenmukaisuutta

Minusta se on hienoa että Suomessa voi kuka tahansa päästä kouluun jos haluaa.

Valtio antaa koulukirjat, ruuan, asunnon, terveydenhuollon, rahaa harrastuksiin.

Joka maassa ei ole näin hyvin.

Bangladeshissa ei ole ollenkaan tavatonta että alempaan kastiluokkaan kuuluvien lapset menevät suoraan töihin siinä iässä jolloin suomalaislapsi aloittaa koulun.
4418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Musta on väärin, ettei suomalaislapsille anneta edes mahdollisuutta mennä töihin.

Äänestä
  • Osuvasti sanottu. Itse lopettaisin koulun ja menisin ansiotöihin heti jos vain rakas Suomiemo päästäisi.

    Äänestä

Kukaan ei ole koskaan maksanut mun koulukirjoja. Jos valtio muka maksaa oppikirjatkin niin missäs ne mun oppikirja rahat sitten on. Opintotuesta ei kyllä kaikkia kirjoja,vihkoja, kyniä, kansioita, muita materiaaleja ostella: kun opintotuki on huikeat 43e/kk. En ole myöskään koskaan saanut rahaa harrastuksiini, vaikka olen ennen uinut kilpaakin. Eikä myöskään ole asuntoa kuulunut. Monta kuukautta sain ITSE hakea asuntoa ja sitten sen löysin!

Itse olen tehnyt koulun ohella töitä 15-vuotiaasta asti ja sitäkin ennen olen ollut joka kesä töissä 12-vuotiaasta asti (ulkoiluttanut koiria, ollut kiireapulaisena ym.)

Että kyllä tuo on ainakin minun kohdallani täysin paska puhetta, että valtio olisi mulle jotain kustantanut (paitsi sen hikisen opintotuen.)

Äänestä

Missähän oppilaitoksessa mahdat opiskella? Mä olen saanut ainoastaan peruskoulussa, yli 15 vuotta sitten ilmatteeksi kirjoja ja niistäkin piti osa antaa takasin... =) Yhtenä vuonna koulu jopa keräs ruokarahaa, kun kunnalta loppui ruokarahat kesken kaiken, se oli n. 500 markkaa/hlö. Mä voi sen verran mm. kertoa, että mun pitäis elää ilman rahaa ens kuukausi ja pikkasen mietityttää, onneksi vanhemmilla on sentäs varaa elättää mut, vaikkakin olen jo 3-kymppinen ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelija kirjoitti:

Minusta se on hienoa että Suomessa voi kuka tahansa päästä kouluun jos haluaa.

Valtio antaa koulukirjat, ruuan, asunnon, terveydenhuollon, rahaa harrastuksiin.

Joka maassa ei ole näin hyvin.

Bangladeshissa ei ole ollenkaan tavatonta että alempaan kastiluokkaan kuuluvien lapset menevät suoraan töihin siinä iässä jolloin suomalaislapsi aloittaa koulun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu