Ihmettelen suuresti, kun kirjastot ottavat ns. palkattomia orjatyöläisiä kirjastoon (eli peruspäivärahalla ja ruokatuella työskenteleviä työharjoittelijoita tai työelämävalmennuksessa olevia), joilla ei ole mitään pohjakoulutusta kirjastoalaan eli alan merkonomikoulutusta vähintään. He jopa ohittavat alan opiskelijat (kirjastoalan merkonomiopiskelijat sekä yliopiston / ammattikorkeakoulun informaatioalan opiskelijat) ja ihmettelen sitä todella paljon. Onko niin, että kuka tahansa pulliainen voi päästä kirjastoon töihin, vaikka siellä esim. tietokannoissa on arkaluontoista ja salassa pidettävää tietoa asiakkaista: kirjastonkortin numero, henkilö- ja osoite- sekä puhelintiedot, jopa henkilötunnukset? Onko tämä asia mitenkään huomioitu työvoimatoimistoissa, jotka lähettävät työkkäristä pitkäaikaistyöttömän, joka melkein vastoin tahtoaan tulee harjoitteluun, jotta ei joutuisi karenssiin? Lisäksi kirjastoalan työntekijät joutuva lasten ja nuorten kanssa tekemisiin, vaaditaanko heiltä edes rikosrekisteriotetta, kuten opettajilta ja kasvatustyössä olevilta?
Kirjastoala suojatyöpaikkana
Kirjanikkariko
1
202
Vastaukset
- mi
ainakaan meillä nämä ns. orjatyöläiset eivät pääse asikastietoihin eikä edes asiakaspalveluun ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2141427- 961276
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31067Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle161016Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9928Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86890- 32830
Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.59828T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37768Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44754