Voisiko joku kertoa kuinka turvallista siellä on kulkea tai mitä pitäisi varoa? Onko sattunut jotain vakavaa. Luin ulkoministeriön tiedotuksen ja näytti aika pahalta..
Turvallisuus?
4
521
Vastaukset
- Matti Lappalainen
Hei jigyd, Vietin Ecuadorissa noin kuukauden korjaten purjevenettä ja busseilla matkaillen. Pikkasen kalliimmalla voi ostaa lipun "turvallisempaan" expres bussiin. Se on kaunis maa. Turistiryhmissä liikkuminen on turvallista. Yksin pimeässä sivukauduilla liikkuminen on no no. Pääostoskaduilla voi liikkua pimeän tultuakin. Ostareissa on aseistetut vartiat. Käytä turvallista taxia illalla. Venezuela on ehkä vielä turvattomampi maa. Katso www.snoopy.fi
- jigy
Kiitokset Matille. Taidamme mennä isommalla porukalla-olis turvallisempaa. Köyhässa maassa on kaikki mahdollista mutta ymmärrettävää.Ollapa itse samassa asemassa.
- Paikallinenko?
Itse olen naisena jo useampaan ja pidempään otteeseen Ecuadorissa matkustanut/asunut. Itselleni ei ole vielä sattunut mitään kauheen kauheita, mutta tutuille/kavereille kyllä ihan keskellä päivääkin. Aika paljon on tuuristakin kiinni, että kenet kohtaat kadulla, vaikka olisikin ns. "turvallinen" katu. Taskuvarkaat kyllä löytävät luoksesi, jos tahtovat. Sivukujilla ja hiljasilla kaduilla ei tosiaan kannata liikkua. Itse olen käyttänyt klo19 jälkeen lähes aina vain taksia. Nyt paikallinen ystäväni kertoi, että takseistakin pitää nykyään tarkkaan katsoa turvanumerot, ettei ole ns. valetaksi. Aivan ihana, kaunis maa, kuhan muistaa olla tarkkaavainen ja pitää maalaisjärjen päässä. Kaikkia katulapsiakaan ei voi auttaa ja itse en luota poliiseihin tai vartioihin, jotka liikkuvat kadulla. Paikalliset saavat maksusta ostettua heidät puolellensa, jos niin tahtovat. Isompikaan porukka ei takaa aina turvallisuutta, joskus saattaa jopa herättää liikaa huomiota. Mutta silmät auki näkee ja kokee paremmin! :)
- Jei!
Itse vietin ko. maassa 3kk pari vuotta sitten vapaaehtoistyön ja matkailun merkeissä.
Iltaisin varoin kyllä pikkukujia, ja taksilla huristelin lyhyet matkat iltaisin, kun dollarikin oli tuolloin halpa. Paikallisten dösät koin turvalliseksi, tosin ulkomaalaisena, nuorena naisena sain välillä kyllä huomiota.
Halvoissa hostelleissa kannattaa tsekata lukot. Buukkasin yhdestä hostellista huoneen, jonka ovessa oli maassa yleisesti käytettävä nappilukitus (painat sisällä ollessasi napin pohjaan ja näin ovi on "lukossa"). Heräsin sitten yöllä, kun kyseisen hostellin nuori reseptionisti oli tullut huoneeseen aikeissa tonkia tavaroitani. Paikallinen työtoverini näytti eräässä työkohteessa miten kyseisen lukon saa auki teelusikalla. Lisäksi olin kuullut juuri maahan tullessani, että vuotta aikaisemmin saksalaisturisti olisi tapettu hotellihuoneeseensa, kun yritti pysäyttää varasta.
Passeista kannattaa pitää myös hyvä huoli. Ne ovat ainakin olleet aika kovaa valuuttaa varasmarkkinoilla. Ja ne iänikuiset näpistykset joukkovälineissä.
Upea maa, mutta silmät auki saa olla edessä, että niskassa:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764568Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1523546Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1381014- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27862