Turvallisuus?

jigyd

Voisiko joku kertoa kuinka turvallista siellä on kulkea tai mitä pitäisi varoa? Onko sattunut jotain vakavaa. Luin ulkoministeriön tiedotuksen ja näytti aika pahalta..

4

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matti Lappalainen

      Hei jigyd, Vietin Ecuadorissa noin kuukauden korjaten purjevenettä ja busseilla matkaillen. Pikkasen kalliimmalla voi ostaa lipun "turvallisempaan" expres bussiin. Se on kaunis maa. Turistiryhmissä liikkuminen on turvallista. Yksin pimeässä sivukauduilla liikkuminen on no no. Pääostoskaduilla voi liikkua pimeän tultuakin. Ostareissa on aseistetut vartiat. Käytä turvallista taxia illalla. Venezuela on ehkä vielä turvattomampi maa. Katso www.snoopy.fi

      • jigy

        Kiitokset Matille. Taidamme mennä isommalla porukalla-olis turvallisempaa. Köyhässa maassa on kaikki mahdollista mutta ymmärrettävää.Ollapa itse samassa asemassa.


    • Paikallinenko?

      Itse olen naisena jo useampaan ja pidempään otteeseen Ecuadorissa matkustanut/asunut. Itselleni ei ole vielä sattunut mitään kauheen kauheita, mutta tutuille/kavereille kyllä ihan keskellä päivääkin. Aika paljon on tuuristakin kiinni, että kenet kohtaat kadulla, vaikka olisikin ns. "turvallinen" katu. Taskuvarkaat kyllä löytävät luoksesi, jos tahtovat. Sivukujilla ja hiljasilla kaduilla ei tosiaan kannata liikkua. Itse olen käyttänyt klo19 jälkeen lähes aina vain taksia. Nyt paikallinen ystäväni kertoi, että takseistakin pitää nykyään tarkkaan katsoa turvanumerot, ettei ole ns. valetaksi. Aivan ihana, kaunis maa, kuhan muistaa olla tarkkaavainen ja pitää maalaisjärjen päässä. Kaikkia katulapsiakaan ei voi auttaa ja itse en luota poliiseihin tai vartioihin, jotka liikkuvat kadulla. Paikalliset saavat maksusta ostettua heidät puolellensa, jos niin tahtovat. Isompikaan porukka ei takaa aina turvallisuutta, joskus saattaa jopa herättää liikaa huomiota. Mutta silmät auki näkee ja kokee paremmin! :)

    • Jei!

      Itse vietin ko. maassa 3kk pari vuotta sitten vapaaehtoistyön ja matkailun merkeissä.

      Iltaisin varoin kyllä pikkukujia, ja taksilla huristelin lyhyet matkat iltaisin, kun dollarikin oli tuolloin halpa. Paikallisten dösät koin turvalliseksi, tosin ulkomaalaisena, nuorena naisena sain välillä kyllä huomiota.

      Halvoissa hostelleissa kannattaa tsekata lukot. Buukkasin yhdestä hostellista huoneen, jonka ovessa oli maassa yleisesti käytettävä nappilukitus (painat sisällä ollessasi napin pohjaan ja näin ovi on "lukossa"). Heräsin sitten yöllä, kun kyseisen hostellin nuori reseptionisti oli tullut huoneeseen aikeissa tonkia tavaroitani. Paikallinen työtoverini näytti eräässä työkohteessa miten kyseisen lukon saa auki teelusikalla. Lisäksi olin kuullut juuri maahan tullessani, että vuotta aikaisemmin saksalaisturisti olisi tapettu hotellihuoneeseensa, kun yritti pysäyttää varasta.

      Passeista kannattaa pitää myös hyvä huoli. Ne ovat ainakin olleet aika kovaa valuuttaa varasmarkkinoilla. Ja ne iänikuiset näpistykset joukkovälineissä.

      Upea maa, mutta silmät auki saa olla edessä, että niskassa:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe