liian kova vietti?

lampaitajee

mitä tehdä, kun n.8kk pentu tarraa vieläkin jalkoihin kiinni juostessa? polkaisu maahan ei auta, tönäisy pois vaan saa riehaantumaan enemmän ja kielto on aivan turhaa.

ja nyt on vielä alkanut nylkyttämään jalkoja et jes.

2

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lammaskoira

      Kielto on aivan turhaa.
      ??? ^^ Kieltosanan opetus viä kesken? Kyllä kiellon pitäisi toimia vaikka viettiä olisikin. Nyt panostusta siihen kiellon toimivuuteen ja apua vaikka koirakouluttajalta jos ei kiellon opettaminen omin konstein mene perille.

      Kielto=Kielletyn tekeminen loppuu siihen paikkaan

      Onkohan sul samanarotunen paimen ku mulla.

      Tsemppiä toivottelee vahvan vietin omaavan paimenen omistaja

    • 44444444

      Minunkin koirallani oli pienempänä tapana aina ulkona käydä lahkeeseen kiinni. Kannattaa aluksi kokeilla tätä tapaa: 1.Pysähdyt ja käännät koiralle selkäsi 2.Et huomioi koiraa vaikka se vähän repisikin vaatteitasi (minulta meni parit housut rikki tätä opeteltaessa), et kiellä, katso tai koske siihen 3.Kun koira lopettaa, odota vielä hetki ennen kuin jatkat matkaa, ettei se riehaannu uudestaan. Kun matka jatkuu rauhallisesti, voit kehua koiraa.
      Jos tämä ei tehonnut koirallesi, voit tarttua koiran pantaan kun se alkaa riehua ja painaa sen määrätietoisesti mutta hellästi istumaan/maahan kunnes se on rauhoittunut. Koira saa nousta vasta kun annat sille luvan. Huom! Älä paina koiraa liian lujaa äläkä kokeile tätä vihaisena, ettet satuta koiraa. Sinun pitää myöskin olla rauhallisen itsevarma, jotta koira ottaa sinut tosissaan. Onnea matkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      889
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      633
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      541
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      533
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      513
    Aihe