Hei,
Olemme ottamassa kesäkuun alussa sileäkarvaisen noutajan pennun(uros).
Lähteekö siitä karvaa "kokoajan" vain onko sillä karvan lähtöaika?
Onko helppo kouluttaa? Miten kannattaa totuttaa kun on toinen kerrynterrieri poika 4 vuotias?
Kiitos kaikista vastauksista
Sileäkarvainen noutaja
4
551
Vastaukset
- Dogi-ogi
Rotu tulee hyvin toimeen kissojen, muiden koirien, pienten lemmikkieläinten ja tuntemattomienkin ihmisten kanssa. Sosiaalistaminen ja tottelevaisuuskoulutus ovat hyvin suositeltavia. Näillä koirilla on taipumus olla hyvin riehakkaita nuorina, ja ne tarvitsevan paljon koulutusta koko elämänsä ajan. Joskus niitä sanotaan "koirien Peter Paneiksi", koska ne eivät koskaan kasva aikuisiksi vaan ovat leikkisiä ja pentumaisia koko ikänsä. Sileäkarvainennoutaja on silti mitä ihanteellisin seurakoira, mutta tarvitsee hyvin paljon virikkeitä ja aktiviteettia. Se ei sovi pelkästään seurakoiraksi, vaan omistajan tulee järjestää koiralleen paljon toimintaa. Sileäkarvaisennoutajan tulisi saada toteuttaa synnynnäisiä metsästysviettejään, joten omistajan on hyvä harjoitella koiransa kanssa vähintään taipumuskokeisiin. Muita rodulle sopivia lajeja ovat agility, TOKO, PK, VEPE, MEJÄ jne.
Tämä teksti on kopioitu Wikipediasta rotua koskevasta aiheesta. Toivottavasti tuossa olisi hieman selkoa :D- jormahei2
Moikka.
Itselläni tosiaan tuo uros 9,5 kk maksanruskea ja vaihtaa tirkkiaan juuri kesäiseeen.Onko tietoa, kuulo koiralle, siis tälle rodulle missään vaiheessa ns. irokeesi takaselän harjanteelle, sillä koirallani juuri se vaihe nyt menossa.Vaikka ui ja pihtaroi mielellään, niin harjallakaan se ei poistu.Luulen sen olevan itse ohitse menevä karvankasvuun liittyvä vaihe.Karvahan on ns. kynsien elatusainetta myös ja aivan upea koira, vaiko lie sitten hänelle tyypillinen piirre, josta tunnistaa.Ns.henkilökohtainen ominaisuus.Vastaavaa en ole kuullut?Tiedosta olisin kiitollinen.
Terkuin okke
- jormahei2
Heippa.
Itselläni nyt sileäkarvainen noutaja uros, 9,5 kk ja maksanruskea.Erittäin upea luonne ja yhden isännän/perheen koira.Lenkkeilen irti sen kanssa ja kymmentämetriä kauemmaksi ei mene, katsoo tarkasti isäntäänsä, sillä yksi on vain jota tottelee, niin pitääkin olla, perhe ja emäntä ja isäntä ns. ne päät joita noudattaa.
Ulkoilee erinomaisesti, mutta ilman aktiviteetteja olette pulasssa, sillä yksi maailman aktiivisemmista koirista.Itselläni oli alkuun 7 kk saakka päivisin hoitaja ja opastaja ulkoilussa, nyt menee hihnassa hyvin, ei vesä, tottelee käsimerkein ja mitä uskollisin, siis kymmentä metriä kauemmaksi ei päästä noin suunnilleen.
Juuri tultiin metsästä ja keppiä heitin ja yritin ujuttautua piiloon, muttei onnistunut.Puolustaa ja toteaa vieraat heti haukunnalla, mutta päivisin mitä hiljaisin ja kaipaa pienenä ja nytkin vielä paljon aktiviteetin jälkeen lepoa.
Itse vain ihmettelen kun talviturkki vaihtuu kesäiseen, miksi selkäharjanteella kaksi nousevaa tupsua, jotka eivät laskeudu, koiranko tietty tämän piirre?vaiko joku muu?
Tykkää uida ilman kehoitustqa 4.4. heitti taölviturkin tosdi virtaavaan jokeen ja ui sen eedestakaisin neljä kertaa ja sitten lumessa piehtaroi, siis tosi mahtava luonne ja uskollinne ja mitä kaunein.
Halusin juuri tuon värisen ja onnistuin, mutta ilmeisesti kasvattaja ei juuri ole kovin ollut innostunut, koska ei ole viellä kovin kommentoinut kysymyksiäni.
Kuitenkin tarkistettu ja eläinlääkärin ja ym. asiat ok, huolestunut vain kuuluuko sileällä olla pystytukka kuten irokeesilla vaiko vaihtaa juuri siihen pennun turkin väriseen.En todellakaan pettynyt ole, koska olisi ollut näyttelyjoiraksi, mutta otin sen hyvään perheeseen, iloksi koiralle ja itselleni.
Säännöt ovat, joskin koiruus pitää aina olla vielä mielessä.
Suosittelen rotua, koska myös erittäin lapsiystävällinen.Olen itse lääket.amattilainen.
Terkuin Jokke - itäpuuoli
Yhdyn Joman kommentiin täysin.
Meillä on kohta 15vk narttu. Vauhdikas kuin salama. Vaatii jo tekemistä eikä makoilua, helteellä makoilee, mut illalla alkaa vauhti. Silloin viedään metsään riehumaan. Kotipihassa jo etsitään tavaroita ja herkkuja.
Tietää missä on paikka ja ruokakupille vasta kutsusta.
Kulkee metsässä 3m säteellä kokoajan, kunhan muistaa muistuttaa välillä missä mennään.
Hienoa flätin kasvatusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3066643Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495796Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1865282Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614063Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383328Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava53313HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok523237Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan293008Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739112242Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?
Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?381015