Mitä kryptaaminen tekee?

Minulla on kaikki omat tiedostot omalla osiolla kiintolevyllä ja olin jo kryptaamassa sitä. Se olisi kestänyt kaksi tuntia, niin lopetin kesken. Salasanakin oli n. 30 merkkiä pitkä.
Mutta, mutta. Miten se olisi vaikuttanut myöhempään koneen käyttöön, jos olisin suorittanut kryptaamisen loppuun asti? Tiedostojen tallentamiseen, niiden lukemiseen jne.? Olisko sitä salasanaa pitänyt naputella joka kerta, kun olisi ollut asiaa omiin tiedostoihin?
15396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Miksi pitää kryptata yhtään mitään? tuskin sä siellä kiintolevyllä mitään erittäin salaisia maansisäisiä arkistoja piilottelet? turhaa hommaa ....

Äänestä
  • ..salaista, mm. viisisataa pimpsankuvaa, enkä haluaisi niitä muiden antaa katsella. Ne on vähän niiku minun omia naisia!

    Äänestä

Kryptaaminen kannattaa jos vaikka"laaja"musiikki ja elokuvakirjasto joka imuroitu netistä:=)Kryptausta ei saa auki kukaan ja ei ole edes pakko salasanaa antaa jos polliisi haluaa sen LAIN mukaan jos syytettynä tai epäiltynä rikoksesta.

Äänestä
  • "Kryptausta ei saa auki kukaan"

    Saa, mikäli on tarvittavat resurssit käytettävissä ja mikäli kryptaus ei ole riittävän vahva.

    Äänestä

Mitä se kryptaus auttaa kun korvaustuomioon riittää kuvankaappaus imurointiohjelman jaoista ja tieto operaattorilta kenellä kysenen ip-osoite on silloin ollut käytössä.

Äänestä
  • Miksi sitten poliisitutkinnassa viedään lähes aina tietokone, kovalevyt ja niin edelleen?

    Äänestä

  • vai niin kirjoitti:

    Miksi sitten poliisitutkinnassa viedään lähes aina tietokone, kovalevyt ja niin edelleen?

    Rikoksentekoväline kiinnostaa tutkijoita aina, riippumatta saako siitä mitään irti.

    Äänestä

Myöhäistä rypistellä enää, mutta olisiko nuo jutut kannattanut tarkistaa etukäteen?

Äänestä

...vastausta. Pitääkö siis kryptattuihin kansioihin tai kryptattuihin kiintolevyn osioihin aina kirjoittaa se piiiitkä salasana, voidakseen tarkastella niitä? Tai jos vaikka lisää sinne jotain?

Äänestä

Tottakai täytyy syöttää salasana,mitä hyötyä salauksesta muutoin olisi?
Tiedostojen lisäys onnistuu kun salaus on "avattu".

Äänestä

Hyvä kryptausohjelma ei vaadi muuta kuin normaalin käyttäjätunnuksen ja sen salasanan käyttöä.

Äänestä

Mikä se ohjelma olisi,ja olisiko se silloin niin hyvä?

Äänestä

Truecrypt tai windowsin Bitlocker.
Lue dokumentit.

Äänestä
  • ..käytin TrueCryptiä. Jos tämän oman osion/kansion/tiedoston sulkee, pitääkö sitten taas uudelleen avatessa antaa salasana?????

    Äänestä

  • Minä (kysyjä)... kirjoitti:

    ..käytin TrueCryptiä. Jos tämän oman osion/kansion/tiedoston sulkee, pitääkö sitten taas uudelleen avatessa antaa salasana?????

    ..tietysti pitää, olipa tyhmästi kysytty. Onneks kerkesin ite vastata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Minulla on kaikki omat tiedostot omalla osiolla kiintolevyllä ja olin jo kryptaamassa sitä. Se olisi kestänyt kaksi tuntia, niin lopetin kesken. Salasanakin oli n. 30 merkkiä pitkä.
Mutta, mutta. Miten se olisi vaikuttanut myöhempään koneen käyttöön, jos olisin suorittanut kryptaamisen loppuun asti? Tiedostojen tallentamiseen, niiden lukemiseen jne.? Olisko sitä salasanaa pitänyt naputella joka kerta, kun olisi ollut asiaa omiin tiedostoihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu