Lähdettiin Ryanairilla Espanjaan Tampereelta. Lennot lentokenttämaksuineen ja matkalaukkuineen per matkustaja (15kg) teki n 330e. Kaverillani oli hieman ylikiloja laukussaan ja joutui maksamaan 20e per kilo ylimenevästä osasta yht. 220e. Paluumatkalla jouduin itse jo koneeseen buukkauksessa henkilökunnan kynsiin ja lentolaukkuni, joka oli menomatkalla kelvannut lentolaukusi koneeseen ei kelvannutkaan paluumatkalla ja jouduin siitä kentällä juuri koneeseen siiryessäni maksamaan 35 e käteisellä ja laukku otettiin minulta ja vietiin ruumaan. Laukussa ei ollut ylipainoa, vaan pärstä ei vaan ilmeisesti miellyttänyt, sillä koneessa seläntakanani istuvalla kauniilla neitokaisella oli juuri samanlainen lentolaukku kuin minulla ja hän oli sen saanut koneeseen ilman huomautuksia. Näin toimii halpalentoyhtiö Rayanair. Jos matkustat sillä älä ota mukaasi kuin lompakko luottokortilla ja hammasharja taskuun, näin säästyt ylimääräiseltä rahan pulittamiselta.
Lentäminen Ryanairillako muka halpaa
6
586
Vastaukset
- jepjeppp
Voi hyvää päivää, pakkoko sitä on raahata mukanaan niitä ylipainoisia matkalaukkuja?
Ai niin, ne jotka lentää harvoin ja on untuvikkoja sortuu kuljetteleen ties mitä turhaa:D
"Laukussa ei ollut ylipainoa, vaan pärstä ei vaan ilmeisesti miellyttänyt, sillä koneessa seläntakanani istuvalla kauniilla neitokaisella oli juuri samanlainen lentolaukku kuin minulla ja hän oli sen saanut koneeseen ilman huomautuksia."
Kuule se digitaalinen vaaka ei valehtele, sillä kauniilla neidolla oli vaan kevyempi laukku:)
Itselläni ei oo koskaan ole ollut ongelmia laukun ja painon suhteen lennoilla, koska osaan lukea säännöt ja myös ymmärrän ne! - Ei ikinä ongelmia
Ei ne ole mitään ylimääräisiä maksuja, vaan ihan hinnaston mukaisia. Laukkusi ei ehkä ollut ylipainoinen, mutta mahtuivatko mitat sallittuihin rajoihin. Yksi cm yli on riittävä peruste. Mikä on mielestäni silloin aivan oikeutettua, laukun ruumaan laittoon.
Itse olen tarkkaan laukkkua ostaessani mitannut ja punninut sen, jotta ei tule sitten mitään sanomista. Toki hyvän lentolaukun ostamiseen täytyy 300-500€ sijoittaa, mutta kyllä se sitten kestääkin lähes koko elämän.
Viime maaliskuussa 10 pv matkan tavarat painoi 8,8 kg laukun kanssa, joten kannattaa katsoa ettei kuljeta tuhaa romua mukanaan. - käsilaukullapärjäävä
> hieman ylikiloja laukussaan
joutui maksamaan 20e per kilo ylimenevästä osasta yht. 220e.
11 kg yli on "hieman". Jassoo... - holaholahola
mekin lähdössä Malagaan ja mielestäni lennot ON halpoja, maksoivat n. 200e/nenä meno-paluu. Kannattaa punnita ne laukut :)
- RaikkuMatkaaja
itse kävin tammikuussa, mutta menin Oslon kautta. Siis TRE-OSLO-MALAGA ja takaisin MALAGA-OSLO-TRE. Menopaluu yhteensä n. 130 euroa, mutta jouduin yöpymään yhden yön Oslossa. Mutta tulipahan tsekattua sekin kaupunki samalla reissulla :)
- Painavaa on
No joo, johan oli painavat tavarat....
Itse jo hermostun, kun ostan lippuja tai teen lähtöselvitystä Raikulla, kun aina tarvii se kruksi laittaa siihen samaan tekstiin.
Toisaalta ei kai sitä hauki on kala koskaan liikaa hoeta, kun tätä tekstiä lukee.
Tuosta pärstäkertoimsesta ym. nallekarkit eivät mene tasan. Jotkut vain syntyvät Hannuhanhiksi;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22117122Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912184Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415970Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644852MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny134756Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193947Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843575Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1332997S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2561400- 851011