Lähi äiti sallii juuri 15 vuotta täyttäneelle tyttärellemme ja poikakaverin yhteiset yöt kotonaan ja viikonloput missä millonkin.
Itse olen etäisä enkä luonnollisesti hyväksy tälläista, mutta minkäs teet?
15v. seksiä äidin luvalla
14
450
Vastaukset
- o tempora o oooo
Et kai sinä luule että teinit harrastavat seksiä vain öisin? Että kieltämällä heiltä yökyläilyt voisi estää heitä kutemasta ja sallimalla ne, antaisi suorastaan luvan seksiin? Et voi olla noin yksinkertainen...
Kyllä se tytär harrastaisi seksiä poikakaverinsa kanssa, jos on harrastaakseen, vaikka eivät öitä yhdessä viettäisikään.
Että mikä sinua tarkalleen ottaen asiassa riipoo? Ne yökyläilyt vai seksi? Ja uskotko että voisit estää seksin kieltämällä yökylät?- lähi-isän vastuu
Lähinnä riepoo se että lapselle sallitaan lainvastainen toiminta.
Ymmärrän kyllä että lapset rikkoo sääntöjä, mutta siitä huolimatta vastuullisen vanhemman tehtävä on pyrkiä huolehtimaan että sääntöjä on ja niitä noudatetaan.
Jostainsyystä teiniäidit on poikkeuksetta "vapaan kasvatuksen seurauksia. - Tikkatytön äiti
lähi-isän vastuu kirjoitti:
Lähinnä riepoo se että lapselle sallitaan lainvastainen toiminta.
Ymmärrän kyllä että lapset rikkoo sääntöjä, mutta siitä huolimatta vastuullisen vanhemman tehtävä on pyrkiä huolehtimaan että sääntöjä on ja niitä noudatetaan.
Jostainsyystä teiniäidit on poikkeuksetta "vapaan kasvatuksen seurauksia.Nyt järki käteen, hyvä isä ja keskustelemaan tyttären kanssa e-pillereistä ja tartuntataudeista. Todennäköisesti tytölläsi jo on pillerit, mutta sinä kalkkis et sitä vain voi käsittää. Soitapa koulun terveydenhoitajalle ja ole vastuullinen iskä ;)
Kyllä luonto tikanpojan puuhun vetää. - Tikkatytön äiti
Tikkatytön äiti kirjoitti:
Nyt järki käteen, hyvä isä ja keskustelemaan tyttären kanssa e-pillereistä ja tartuntataudeista. Todennäköisesti tytölläsi jo on pillerit, mutta sinä kalkkis et sitä vain voi käsittää. Soitapa koulun terveydenhoitajalle ja ole vastuullinen iskä ;)
Kyllä luonto tikanpojan puuhun vetää.Jäi kirjoittamatta ehkä tärkein asia.
Jos tyttäresi ei ole vielä aloittanut seksikokeiluja, ehditte vielä antaa lapselle rokotteen, joka suojaa häntä ikävältä virukselta tai sen aiheuttamalta kohdunkaulansyövän esiasteelta.
HVP-rokote antaa hyvän suojan yleisimpiä HPV-tyyppejä vastaan. Rokotteita on saatavilla kaksi. Toinen rokotteista suojaa kohdunkaulan syövältä ja sen esiasteilta sekä sukupuolielinten alueen kondyloomilta. Toinen rokote suojaa kohdunkaulan syövältä ja sen esiasteilta.
http://www.vaestoliitto.fi/nuoret/seksi/seksitaudit/mita_seksitaudit_ovat/papilloomavirus/
Ruotsissa em. rokote kuuluu kansalliseen rokote-ohjelmaan, mutta ei Suomessa. Toinen rokote maksaa 360e ja kattavampi 500e. - poliisin äiti
Tikkatytön äiti kirjoitti:
Nyt järki käteen, hyvä isä ja keskustelemaan tyttären kanssa e-pillereistä ja tartuntataudeista. Todennäköisesti tytölläsi jo on pillerit, mutta sinä kalkkis et sitä vain voi käsittää. Soitapa koulun terveydenhoitajalle ja ole vastuullinen iskä ;)
Kyllä luonto tikanpojan puuhun vetää.Toinen vaihtoehto on että soitat poliisille ja teet rikosilmoituksen/tutkintapyynnön. Poliisit sitte ottaa yhteyttä lastensuojeluviranomaiseen joka järjestää huostaanoton, mikäli etäisästäkään ei ole ottamaan tyttöä kasvattaakseen.
Se kun on vaan on niin että lain mukaan 15v ei saa harrastella edes toisen 15v kanssa. - Tikkatytön äiti
poliisin äiti kirjoitti:
Toinen vaihtoehto on että soitat poliisille ja teet rikosilmoituksen/tutkintapyynnön. Poliisit sitte ottaa yhteyttä lastensuojeluviranomaiseen joka järjestää huostaanoton, mikäli etäisästäkään ei ole ottamaan tyttöä kasvattaakseen.
Se kun on vaan on niin että lain mukaan 15v ei saa harrastella edes toisen 15v kanssa.Eli pilleriresepti roskakoppaan, tyttö kahleisiin tai kännyn muistiin aborttiklinikan numero?
- riipoooooko
poliisin äiti kirjoitti:
Toinen vaihtoehto on että soitat poliisille ja teet rikosilmoituksen/tutkintapyynnön. Poliisit sitte ottaa yhteyttä lastensuojeluviranomaiseen joka järjestää huostaanoton, mikäli etäisästäkään ei ole ottamaan tyttöä kasvattaakseen.
Se kun on vaan on niin että lain mukaan 15v ei saa harrastella edes toisen 15v kanssa.Mistä rikoksesta se ilmoitus tehtäisiin? 15v tyttö on yökylässä poikaystävän luona? Veikkaan että poliisit nauraisivat isukin pihalle ja tytär panisi välit poikki ikihyviksi moisesta kuultuaan. Mutta kukin tavallaan.
Ja se kun vaan on niin että 15vuotiaat saavat ihan vapaasti touhuta keskenään, sitä ei laki kiellä. - sgdgsdsgdsgdsgd
lähi-isän vastuu kirjoitti:
Lähinnä riepoo se että lapselle sallitaan lainvastainen toiminta.
Ymmärrän kyllä että lapset rikkoo sääntöjä, mutta siitä huolimatta vastuullisen vanhemman tehtävä on pyrkiä huolehtimaan että sääntöjä on ja niitä noudatetaan.
Jostainsyystä teiniäidit on poikkeuksetta "vapaan kasvatuksen seurauksia.Siis minkä lainvastaisen toiminnan äiti sallii antaessaan tyttären olla yötä poikaystävänsä luona ja päinvastoin? Ei se nyt laissa kiellettyä sentään ole tuo yhdessä öitseminen vaikka se sinua riipoisikin. Ja vaikka harrastaisivat seksiä kaiket yöt, ei sekään ole laitonta. Olettaen että poikaystävä on samaa ikäluokkaa tytön kanssa.
Ja vaikka tässä yhdessä asiassa ette ole lapsesi äidin kanssa samaa mieltä se tuskin tarkoittaa etteikö hänellä sääntöjä olisi.
- vaihtoehtoja---
Parempi että teinit ovat yökylässä kuin kylillä notkumassa.
- lähi-isän vastuu
Kuin nii? Mitä pelättävää kylillä notkumisessa on? Sekö että kylällä teinityttö saattaa paksuksi pimahtaa?
- etäisälle
Kylillä ryypätään ja vedetään ties mitä muuta, ja useinhan se menee niin että ku kaverit juo ja polttaa niin silloin muutkin, painostuksen alaisena. Toki löytyy poikkeuksiakin paljon, jotka osaavat sanoa ei kiitos, mutta kyllä se taitaa suurinosa mennä virran mukana. Ja tuossa että on yökylässä ei ole mitään pahaa, 15v, se on teini-ikä. On se kumma jos ei tuossa iässä saa olla öitä kotona (poikaystävä siis yökylässä) tai ei saa olla muualla yötä. Enemmän se teini kapinoi jos kieltää että ei yökylään kun silloin jos antaa vähän vapauksia. Enkä nyt tarkoita sitä että antaa luvan seksiin. Voi sanoa että ovi pysyy sitten kokoajan auki, että sitä ei suljeta. Ja tottahan se on että ei se seksi kuulu vain yöhön, ihan hyvin he voivat tehdä sitä päivällä, kukas silloin vahtii?
Ja kannattaa nimenomaan jutella tytölle asiasta, ehkäisystä, taudeista, ja painottaa että mihinkään ei pidä suostua ellei itse ole valmis, että jos poika ei ole valmis odottamaan niin se ei ole sen arvoista.
Ja onko tyttäresi sitten sen oloinen että rellestää viikonloppuisin ja harrastaa seksiä? Eli onko tälläinen "kapinoiva" teini vai sitten rauhallinen - lähi-isän vastuu
Yökylässä mitään pahaa, ei. Mutta kun yökylässä on poikakaveri ja vuoroäinä tyttö poikakaverin luona ja viikonloput yhdessä jossain mökillä missä ei ole ketään vanhempia, niin 15v tyttö on saanu äitiltään luvan harrastaa seksiä ja dokata viikonloput.
Joo, tiedän kun olen itsekki ollu joskus nuori, usko tai älä.
Ja kun muistelen millaista oli 15vuotiaana, niin kyllä se oli tytöt jotka oli vaatimassa niitä tositoimia, ite kun ei ois kehdannu..- mitä pahaa siinä?
Miksi sinua haittaa niin kamalasti se että tyttärelläsi on ehkä seksielämä?
- mun kantani
No luuletko että asia muuttuisi jos tyttö asuisi sinun luona ja sinä kieltäisit? epäilen kovasti. Jos likka luulee olevansa valmis seksiin niin mikäpä siinä, kunhan muistaa ehkäisyn ettei sitten myöhemmin itketä teiniäitiyttä. Tuota dokausta en kyllä ymmärrä, tai no ehkä joo. Itse joskus tuon ikäisenä ryyppäsin ekan kerran, vanhempien luvalla. Ostivat siideriä. Ja se oliki sitten ensimmäinen ja viimonen kerta. Seuraava kerta tuli vasta 20 vuotiaana :D Enää ei eletä vanhaa aikaa, niin ne ajat vain muuttuvat, halusi sitä tai ei
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648