http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/2533666/sosiaaliset-ongelmat-juontuvat-talouspolitiikasta
Sosiaaliset ongelmat juontuvat talouspolitiikasta
ELIAS KROHN
Eriarvoistuminen on seurausta tietoisesta politiikasta, joka perustuu liialliseen yksilöllisyyden palvontaan. Ajan henki on kuitenkin muutettavissa. Näin todistaa professori Tony Judt vast’ikään suomeksi ilmestyneessä teoksessaan.
Brittiläisen historioitsijan Tony Judtin teos Huonosti käy maan on lukuisten markkinauskon vastaisten puheenvuorojen kärkikaartia. Viime elokuussa ALS-tautiin menehtynyt Judt saneli kirjan kuolinvuoteeltaan.
Judt tarkastelee sekä Yhdysvaltojen että Euroopan kehitystä. Tilastot ovat vakuuttavia: Yhdysvaltojen kansantulosta vuonna 2005 meni 21,2 prosenttia ainoastaan yhdelle prosentille väestöstä, ja Wal-Martin perustajasuvun omaisuus oli saman suuruinen (90 miljardia dollaria) kuin Yhdysvaltojen köyhimmän 40 prosentin eli 120 miljoonan ihmisen yhteensä. On turha väittää, että rikkaimpien rikastumisessa olisi kyse vain marginaalisista summista.
Myös Iso-Britannia on eriarvoisempi kuin koskaan sitten 1920-luvun, Judt todistaa. Suurin osa vuosina 1977–2007 luoduista työpaikoista on syntynyt joko palkkahaitarin aivan ylimpään tai aivan alimpaan päähän. Sukupolvien välinen liikkuvuus on romahtanut, eivätkä tämän päivän köyhät lapset ja nuoret pysty kohentamaan olojaan senkään vertaa kuin vanhempansa ja isovanhempansa.
Tämä näkyy terveydessä, koulutusmahdollisuuksissa, alkoholismissa, rikollisuudessa. Tilastojen mukaan sosiaaliset ongelmat ovat sitä pahempia, mitä leveämpi on kuilu rikkaiden ja köyhien välillä. Maan vauraus, talouskeskusteluissa usein toisteltu kakun koko, ei ole tältä kannalta merkityksellistä, vaan kakun jakautuminen.
Päättäjät ovat olleet merkillisen ylpeitä ”vaikeista valinnoista” tehdessään leikkauksia köyhien hyvinvointiin.
Judt ihmettelee, miten merkillisen ylpeitä Yhdysvaltojen ja Britannian päättäjät ovat olleet ”vaikeista valinnoista” tehdessään leikkauksia köyhien hyvinvointiin. Tämähän on Suomestakin tuttua.
Suomen Judt esittelee Ruotsin rinnalla yhtenä tasa-arvon kärkimaista. Viime aikojen kehityksen valossa voi epäillä, kauanko tässä asemassa pysymme.
Aivan äsken kaikki oli toisin
Judt herättelee ihmisiä myös muistuttamalla, että yhteiskunnallinen ilmapiiri ei aina ole ollut samanlainen kuin nyt, vaan vahvaa valtiota ja korkeaa sosiaaliturvaa pidettiin toisen maailmansodan jälkeisinä vuosikymmeninä länsimaissa suuressa arvossa.
Yhdysvalloissakin 1960-luvun demokraattijohtoisten kongressien aikana otettiin merkittäviä harppauksia hyvinvointivaltion ja solidaarisemman yhteiskunnan suuntaan: luotiin sairausvakuutusjärjestelmät, ohjelma vähävaraisten lasten hyväksi, rahastot humanististen tieteiden ja taiteiden tukemiseksi sekä liittovaltion radioyhtiö CPB. Julkisesti ylläpidetyillä korkeakouluillakin on Yhdysvalloissa pitkä historia.
Uusliberalismin vyöry alkoi 1970–80-luvuilla, mutta vielä 1970-luvulla olisi Judtin mukaan naurettu ajatukselle, että elämän tarkoitus on rikastua ja että hallitukset ovat olemassa sitä helpottaakseen.
Paradigman muutokset suuntaan tai toiseen saattavat siis tapahtua hyvinkin nopeasti. Itsestään ne eivät kuitenkaan tapahdu, vaan niiden hyväksi on toimittava.
Valittavana kaksi erilaista valtiota
Judt vetoaa useaan otteeseen muun muassa John Maynard Keynesiin sekä klassisiin liberalisteihin John Stuart Milliin ja Adam Smithiin. Kaikkien kolmen opetukset osoittavat hänen mukaansa nykyisen sokean markkinauskon tuhoisuuden.
Vaikka elvytystä korostavat keynesiläiset talousopit on finanssikriisin myötä nostettu taas arvoonsa, julkisen sektorin merkitystä ei vakavasti olla pohtimassa uudelleen yhteiskunnallisen tasa-arvon kannalta. Sosiaalidemokraattiset puolueetkin ovat osoittautuneet tässä asiassa kyvyttömiksi.
Vahvaa valtiota Judt ei esitä itseisarvona vaan pikemminkin välineenä. Hän muistuttaa, että oikeistokin kannattaa vahvaa valtiota tietyissä asioissa, kuten turvallisuussektorilla. Ja jos mikään ei kohta sido ihmisiä yhteen, hallitus joutuu taivuttelemaan tai pakottamaan ihmiset tottelemaan. Valintaa ei tehdäkään valtion ja markkinoiden, vaan kahden erilaisen valtion väliltä.
Muutoksen tavoittelussa Judt kannustaa rohkeuteen olla eri mieltä kuin muut. Jo puhetapojen muuttamisella voi olla suuri vaikutus: esimerkiksi sanat ”varallisuus” tai ”voida paremmin” voidaan määritellä viittaamaan muuhun kuin pelkkään aineelliseen vaurauteen.
Marxismin Judt leimaa ”peruuttamattomasti perintönsä mustaamaksi” ja ottaa kantaa sosiaalidemokratian puolesta sosialismia vastaan. Näiltä osin hän ei näytä uskovan siihen kirjansa keskeiseen sanomaan, että yhteiskunnallinen ilmapiiri ja puhetavat ovat muutettavissa. Pohtimatta jää myös se, voiko pääoma koskaan tyytyä kompromisseihin.
Tony Judt: Huonosti käy maan. Suomentanut Petri Stenman. Like 2011. 235 sivua.
sosiaaliset ongelmat johtuvat talouspolitiikasta
4
80
Vastaukset
- Kondoomista apua?
Pohdittavaa päättäjille, vai ovatko he itse mahdollisesti "vahinkoja"?
Vahinkoa ei tule, jos "kellit on naulassa"?
Keskisuomalainen 1.5.2011.
Ennaltaehkäisevää sosiaalipoitiikkaa voisi verrata kondoomiin;
jokainen tietää kuinka helppo ja toimiva tapa se on ehkäistä mahdolliset jälkiseuraukset.
Ne tulevat huomattavasti kalliimmaksi, kuin ennaltaehkäisy.
http://www.ksml.fi/mielipide/mielipidekirjoitukset/ennaltaehkäisevään-sosiaalipolitiikkaan/667522
---- Kellot rikki?
Lisää pohdittavaa.
Keskisuomalainen mielipide 30.4.2011.
Eikö kuntien päättäjjien kello vieläkään kilise?
http://www.ksml.fi/mielipide/mielipidekirjoitukset/eikö-kuntien-kello-vieläkään-kilise/667521
--- - Ongelmien synty.
Kellot rikki? kirjoitti:
Lisää pohdittavaa.
Keskisuomalainen mielipide 30.4.2011.
Eikö kuntien päättäjjien kello vieläkään kilise?
http://www.ksml.fi/mielipide/mielipidekirjoitukset/eikö-kuntien-kello-vieläkään-kilise/667521
---Ongelmat taitavat johtua osaamattomuudesta ja saamattomuudesta.''
Pääkaupunkiseutu tehti, huomioi , vuosi 10.4.2008.
Toisinsanoen vietämme kohta ongelmien synnyn kolmivuotisjuhlapäivää.
Kiire pakottaa sosiaalityöntekijän tinkimään työn vaatimuksesta.
Lastensuojeluilmoituksia tulee ovista ja ikkunoista.
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/kiire_pakottaa_sosiaalityontekijan_tinkimaan_tyon/
--- - Hoitosuositus?
Ongelmien synty. kirjoitti:
Ongelmat taitavat johtua osaamattomuudesta ja saamattomuudesta.''
Pääkaupunkiseutu tehti, huomioi , vuosi 10.4.2008.
Toisinsanoen vietämme kohta ongelmien synnyn kolmivuotisjuhlapäivää.
Kiire pakottaa sosiaalityöntekijän tinkimään työn vaatimuksesta.
Lastensuojeluilmoituksia tulee ovista ja ikkunoista.
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/kiire_pakottaa_sosiaalityontekijan_tinkimaan_tyon/
---Sosiaalitoimi kriisissä?
Sosiaali- ja terveyspolitiikkalehti 1/ 2006.
Sosiaalityön hyvät käytännöt.
Sosiaalityön kriisi kummittelee hyvien käytäntöjen takana.
Ne herättävät ristiriitaisia tunteita.
Niistä puhutaan hyvin erilaisin tavoin.
http://dialogi.stakes.fi/FI/dialogin arkisto/2006/1/sivu/24.htm
---
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614183Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653414Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541779Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251637Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961414Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132920Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235853en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115819Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17784