tietämäni mukaan poistettu imetysopas tänä vuonna.
Toivottavasti myös tämä häpeällinen propaganda pakkoruotsiesittely poistettiin:
"Anna lapsellesi lahja", jonka suomenruotsalainen Folktinget sai siihen järsestettyä.
Äitiyspakkauksesta oli
7
268
Vastaukset
- uskomatonta...
Mistä hitosta tämä vihamielisyys ruotsinkieltä kohtaan johtuu?
Siitä ei ole IKINÄ ainakaan haittaa että ainakin pärjäisi jotenkuten ruotsinkielellä!
Ellei muuta niin voi tehdä samoin kuin ystäväni, umpisuomalainen mutta sen veran ruotsia oppinut että kun lehtienmyyjä soittaa hän vastaa ruotsiksi ja pyytää palvelua ruotsiksi, jättävät aika nopeasti rauhaan=)
Olen todella iloinen siitä että olen töissä päiväkodissa, jossa puhutaan pelkästään ruotsia, ja jonne vanhemmat haluavat lapsiaan laittaa jotta lapset oppisivat kielen jo pienestä pitäen...
Kaksikielisyys ON lahja!
Se että itse kuvittelee että suomenkielellä pärjää, ja huonolla tönkköenglannilla kun umpisuomalaisena ei ikinä opi edes ääntämään kunnolla, on kyllä osoitus.. no, sanotaan vaikka tyhmyydestä. - realismia
Suomen kaksikielisyys ei ole lahja, se vain pönkittää suomenruotsalaisten etuoikeuksia ja pitää suomenkieliset alaarvoisina.
En luule että suomalaiset vihaavat ruotsinkielisiä, vihaavat vain tätä epäoikeudenmukaista lakia, jonka säätivät pääasiassa suomenruotsalaiset.
Suomi on vieläkin Ruotsin siirtomaa niin kauan kuin 5% väestö pystyy pakottamaan 95% enemmistö tahtoonsa ja paremmat työpaikat hyväveli systeemissä ruotsinkielisille. Ruotsinkielisten pitäisi osata tarpeeksi suomen pääkieltä jotta säästäisimme valtavat kustannukset veronmaksajilta.
On jo aika tällä vuosituhannella siirtyä normaaliksi yksikieliseksi, suomenkieliseksi Suomeksi ja saada mahdollisuus oppia valtakieliä ruotsin sijasta aivan kuten muissa Pohjoismaissa.
Ahvenanmaalla ruotsinkieliset eivät suvaitse ainoatakaan suomenkielistä
koulua lapsille.
On surullista miten media on pystynyt aivopesemään osan kansaa tukemaan
tätä mätämuna kaksikielisyyttä ja äidit panemaan suomenkieliset lapsensa ruotsinkielisiin kouluihin ja siten pönkittämään epäoikeudenmukaista systeemiä.
Suomalaiset on holhottava ja pidettävä kurissa propagandan avulla.
Nyt Suomessa puhutaan melkein 200 vierasta kieltä joten ruotsin kieli ei voi enää olla yli muiden. Suomella ei ole resursseja kaksikielisyyteen. - ei enää
Noin vuosi sitten sain pakkauksen ja ihmetytti tuo propaganda lehtinen. Kyllä todellakin suomenkielisiä on vedetty kuin pässiä narusta, mutta onneksi kansa alkaa tajuta vääryyden ja sen miten meitä on pidetty kahden pienen kielen vankeina.
Sillä ajalla kun me tankataan pakkoruotsia niin muut Pohjoismaissa opiskelevat kiinaa, saksaa y,m valtakieliä ja saavat taloudellisen edun vientimarkkinoilla. - 12+13
Ei ehkä ihan liity aiheeseen "imetys", mutta olen kanssa jo kauan ihmetellyt tätä miksi suomessa on pakko opisekella ruotsia. Siis kaksikielisyyshän tarkoittaa että lapsi puhuu äidinkielenään kahta kieltä, ei sitä että sitä opiskellaan yläasteella kolme vuotta.
Hyvähän noita kieliä on oppia, mutta voisi olla parempi, että ylästeella opiskeltavan kielen voisi valita muutamasta vaihtoehdosta esim. vaikkapa se ruotsi, saksa, venäjä, espanja. Ihan jo pelkästään turisminkin kannalta on hyödyllisempää osata vaikka saksaa kuin ruotsia. Eihän ruotsia puhuta muualla kuin ruotsissa. - Tuossa ei ole järkeä
Pitäisikö sitten suomen kielen opetusta lopettaa pohjanmaalla jossa enemmistö puhuu äidinkielenä ruotsina. Ja suomi tulee kakkosena, joissakin paikkakunnissa kolmantena.
Sain äitiyspakkauksen tänä vuonna ja oli siellä edelleenkin se imetysopas. Joillekin se on hyödyllinen. Jos se sinua niin hermostuttaa, niin ota ne rahat KELAlta eikä pakkausta ollenkaan. - imetysopas takaisin!
Vuoden 2011 äitiyspakkausta on alettu jakaa vasta kevään aikana. Alkuvuodesta jaettiin vanhat 2010 pakkaukset loppuun, jossa imetysopas oli.
- ihmettelen...
Yhdessä äitiyspakkauksen villasekoitehaalarissa(?) roikkua kaksi lappua paljon täynnä tekstiä, kaikki ruotsiksi. Vastaavaa tekstiä ei löytynyt lainkaan suomeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk547752Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207364Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1716911Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta536742Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.425751Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765720Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015476Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243175- 50876
- 59855