Niin mikä se on .
Täällä aiemmin on jopa syytetty S - kiuasta Huonosta markkinoinnista.
Vertaamalla " jopa Iki menee kaupaksi " kun osataan " myydä "
Siksi kysynkin " markkinamieheltä " kumpi on hyvä ?
Te luulette ( missä totuus hyvästä kiukaasta )on teidän tiedossa .
Asiakkaan on tyytyminen .
Itse olen riippumaton , ostokiukaasta ( pidän ostajanpuolta.)
" Hyvin mainostettu ratkasee laadun"??
Täällä aiemmin on jopa syytetty S - kiuasta Huonosta markkinoinnista.
Vertaamalla " jopa Iki menee kaupaksi " kun osataan " myydä "
Siksi kysynkin " markkinamieheltä " kumpi on hyvä ?
Te luulette ( missä totuus hyvästä kiukaasta )on teidän tiedossa .
Asiakkaan on tyytyminen .
Itse olen riippumaton , ostokiukaasta ( pidän ostajanpuolta.)
" Hyvin mainostettu ratkasee laadun"??
Vastaukset 7
Vanhimmat
piippu ei kestä16.1.2011 22:44
-1 Avaa
Sulje Ehdottomasti Sydän-kiuas KAMINAKLIUKAASTA21.11.2007 23:58
Onhan iki mielenkiintoinen, mutta siihen se jää.
Kysymys on minun rahoista ja saunasta.
Olet huono ikimyyjä poltit kyntesi22.11.2007 21:30
Oletko sinä sairas, kun oletat minun olevan niin tyhmä, että luulen lappeelleen sijoitetun maitotonkan (IKIN) olevan parempi kuin Sydän-kiuas.
Pilkkaat maalaisia halonhakkaaja maalta23.11.2007 08:16
Jos sinulla olisi maalaisjärkeä ymmärtäisit ettei pyöreässä arinattomassa tulipesässä kannata mitään polttaa. Puuta palaa eikä lämpeä kunnolla. Eikö kaupunkilaiset nykyään ymmärrä yhtään mitään ihan perusasioista?
Mikon iki nieleepuut,syöhormin3.2.2008 22:00
Mikäli maitonkassa poilttaa puita, josta kiertoputken kautta palamattomat palokaasut johdetaan hormiin, niin puunkulutus on varmaa.
Hormissa paloilmojen lämötila ainakin 750 astetta mikäli happi riittää.
On syy miksi sinulla kivet eikä sauna lämpiä.
0Piippu ei kestä kiuasta .27.10.2010 14:03 Piippu ei kestä
kiuasta 14.4.2008 20:55
Mikä on kun piippu ei kestä saunomista.
Joka toinen kesä joutuu tekemään piippu remonttia.
Olen lukenut täältä juttuja kiukaista jotka palavat liian kuumana. Itsekin alan epäillä samaa. Jotakin on vikana, olen yrittänyt lämmittää pienemmillä pesällisillä ja pidempään, mutta silti ropisee betonit seinästä ja piipun sisältä.
Kiukaana käytän IKI puu ta.
minua hävettää Kaminakiuas1.4.2008 20:18
tuo sikamainen hätähuuto, meillä loppui kaminakiukaan hehkutus.
Röyhkeää röyhkeämpi hätähuuto. Harvit narvit ja kaikki muut, Olette pexxxxxxx.
Sydänkiuas laatua Tarvittiin6.5.2008 15:04
Kukas se siellä Kastoreita, Ikiä muita paskoja mainostelee HÄH. Ovat meinaan näillä sivuilla tuotu esille jos jonkinmoisilla verukkailla.
Yrittäisivät keskittyä tuotekehittelyyn ja ottaisivat Sydänkiukaasta esimerkkiä.
Sydänkiuas laatu erottuu joukosta8.5.2008 14:33
Koska Ikillä, Kastorilla ym. kiuasvalmistajilla ei ole älykästä kerrottavaa, niin Sydän-kiuas erottuu joukosta.
0Pois penhiukkaset ja .27.10.2010 15:03 Pois penhiukkaset ja noki
pihapiiristä 16.4.2008 09:39
Haluaisimme pitää pihapiirin lapsille ja lastenlapsille terveenä temmellyskenttänä. Miten menetellä, kun kiukaamme puskee pihapiiriin nokea ja mustaa savua, tietojeni mukaan se sisältää, jopa syöpääkin aiheuttavia pienhiukkasia.
Onko kiukaisiin saatavana katalysaattoreita ja mitä ne maksaa?.
taasko joku onneton on16.4.2008 13:36
hankkinut puu IKIn,
Siitähän on täällä jo kaikille varoitusmielessä toitotettu, miten IKI ssä on pesässä tehty suunnitteluvirhe, tai oikeastaan sitä ei ole suunniteltu lainkaan.
Seuraavaksi taidatkin tiedustella että miksi hormi palaa risaksi ylikuumenemisesta?
Ei mene pitkää aikaa.
Sydän on sisällä Super saunojat20.5.2008 20:40
Juuri tuo mainitsemasi Aito vaihdettiin Sydän-kiukaaseen.
En viitsi tässä luetella Aito kiukaan huonoja puolia, koska aika ja tila saattaisi loppua. VASTAAKerro kaverilleIlmoita asiaton viestiHORMISTOT16.1.2011 22:47
-1 Avaa
Sulje Oikein hyvä Huippu tuote!7.7.2008 08:45
Panetelkoon Sydämmistynyt, Aito- ja Iki kilpailijat (markkinamiehet) mitä tahansa.
Sydänkiuas tuottaa lölyvettä heittämällä pehmeitä, halutun kosteita löylyjä ja on vastannut valmistajan lupauksiin yli 100 prosenttisesti.
Mitä nopeammin, muut kiukaat uusio materiaaliksi ja Sydänkiuas tuotantoon sitä parempi.
Mahdat olla kilpailija taikka muuten sidosryhmistä, koska päämääräsi on vähätellä Sydänkius saunan laatutakuuta.
Selvää faktaa Kuluttaja.5.10.2008 18:06 Miksi puhua Ikistä, jonka hormilämpötilat ylittää kaikki raja-arvot ja hajotta hormistot.
Sydänkiukaan suoramyynti on kuluttajan etu ilman välikäsiä.
Keskusliikkeet ja rautakaupat tarvitsevata oman osuuden ja maksajana on aina loppukäyttäjät.
Saunaseuralainen vastaa14.10.2008 07:54 Ikin markkinoinnin edistämiseksi esitit valheita saunaseuralaisten nimissä.
Että vertailussa menisit omaan kastiisi, niin
Ikin lämmön siirto kiviin ja saunahuoneeseen "hyötysuhde" on 15% luokkaa. Vain sen puun kulutus yltää samaan luokkaan, tai on enemmän kuin savusaunan.
Puut eivät riitä liiterissä, lämmittämään ikillä saunaa 100 asteen peruslämpöön, joka on savusaunan minimi alkulämpötila.
Saunomisominaisuudet, eroavat kuin yö päivästä.
Halkaistu Iki helppo homma15.10.2008 14:19 -Ikissä puupesänä on lappeellaan oleva putki.
Putkesta puuttuvat;
Arina, tuhkapesä ja palotila kokonaan.
Heti puupesän päältä alkaa hormi, joka tekee kierroksen yläpuolella, josta liitosmahdollisuus savuhormiin.
Putkessa "puupesässä" paloprosessi saa alun ja jatkuu hormissa, ainoastaan sen aikaa kun happi riittää. Tuloksena, paloprosessin keskeytyminen, hormiston nokeentuminen, harvinaisen mahtavat savut sekä ympäristöpäästöt. Hyötysuhde 15% paikkeilla.
Selvää on, että emme ikin tapauksessa puhu kiukaasta.
Ei sillä savusaunan lämpöjä saavuteta vaikka mitä tekisi.
Paskanpuhujille Faktaa.15.10.2008 17:15 Kun 300 x 450 sm putkipesän täyttä puilla,
palotila = 0 m3 sm.
1. heikko palotulos 2. varma nokeentuminen.
Hormipoltolle ei jää happea, mikäli sinne johdetaan toisioilmaa, hormi hajoaa kuumuudesta, harakat nauraa ja isäntä itkee.
3. löylyt?
4. pystyputki vetää aina, sen mitasta riippumatta.
5. alhainen hyötysuhde n. 15%, puita kuluu runsaasti.
6. putkessa ei rakenteita.
Helpoin valmistaa..
Oikeaa infoa älä retostele20.1.2009 08:10 Ikin puunpolttopesä ei täytä asetettuja laatuvaatimuksia, hyötysuhteen tai hormilämpötilojen osalta ja sitä todistaa halkeilevat hormistot.
Ikillä lienee jopa alhaisin hyötysuhde n. 15-20% ja korkeimmat hormilämpötilat n. 750-1000 C astetta.
Tiilipiipun lämpöluokka T350 a Iki rikkoo sen20.1.2009 10:49 Perinteisen tiilipiipin lämpötilaluokka on 350 astetta.
Vastuulliset kiuasvalmistajat suunnittelevat kiukaansa siten, ettei tuo arvo ylity.
Ikin savukaasut ovat tiilipiipulle aivan liian kuumia, mikä johtuu onnettomasta tulipesästä.
0Kokeile näin on27.2.2009 ftftff727.10.2010 22:10 Kokeile näin on27.2.2009 11:13 Jos haluat olla saunassa 50 asteessa ja pidät enemmän tuhnusta höyrystä kuin kunnon löylystä valintasi on ehdottomasti IKI.
Huomio, ettei Ikiä voi kytkeä tavallisimpiin piippuihin, mutta näppärästi senkin vaihtaa.
Puutoimittajasi suosittelee myös Ikiä.
Sivullisena sanon keskisuomi26.4.2009 14:06 perkele teidän kanssa.
Kehtaatte kokoajan yrittää levittää täysin perättömiä juttuja, mikä liittyy Sydän-kiukaaseen.
Näyttöjä on esitetty, että teidän valheilla on mini jäljet. VASTAAKerro kaverilleIlmoita asiaton viestiTULIPALOJA16.1.2011 22:49
-1 Avaa
Sulje Vastaus VOI OLLA +1400 C17.7.2009 08:03 koska paloprosessi kiukaassasi jatkuu vielä hormistossa. Suurin syy on siinä, että kiukaasi ei anna paloprosessille tilaa- ja aikaa polttaa kaasuja kiukaan sisällä ja veto on niin hyvä, että happea riittää polttoon vielä hormissa.
Tee jotain, kiuaasi on hyvin vaarallinen, koska korkeat lämpötilat ovat rapauttaneet jo laastia.
Tiedossa on tapauksia, että sulkupelti on kuumuudesta sulanut.
Kaikki odotta Todista vä16.7.2009 12:21 Mitä valehtelija vastaa nyt kysymykseen, Missä sanotaan, että sytäriä ei tarvitse puhdistaa tahi nuohota?
Laske housuja ja katso, nyt näet aivosi ja sieltähän ne idekset tulevat.
Helemahenkilö sekä4.8.2009 07:09 vaippoja, koska kakkaa puskee löröttämällä.
Kauppa käy kiihtyvään tahtiin..24.9.2009 15:23 Viimekin vuonna myynti lähes viisinkertastui.
Hormeissa palaa Harakkat nauraa17.11.2009 07:34 Verkkokiukaat paloriskiä. Tietojeni mukaan ainakin Ikikiuas on aiheuttanut tulipaloja.
Sama riski se on kaikilla kiukailla joiden hormilämpötilat karkaa yli 350 ja palovaara on jopa ilmeinen +650 asteen jälkeen.
Illalla vietimme koko perheen laatuaikaa Sudäkiuas-saunassa. Siitä on tullut nimittäin tapa.
Verkkokiukaat paloriskiä. Tarkastaja itkee?17.11.2009 16:21 "Verkkokiukaat paloriskiä. Tietojeni mukaan ainakin Ikikiuas on aiheuttanut tulipaloja.
Sama riski se on kaikilla kiukailla joiden hormilämpötilat karkaa yli 350 ja palovaara on jopa ilmeinen +650 asteen jälkeen.
Illalla vietimme koko perheen laatuaikaa Sudäkiuas-saunassa. Siitä on tullut nimittäin tapa. "
Iki ei miellyttänyt31.10.2009 11:13 Minulla oli aikaisemmin iki, mutta sen löylyt eivät miellyttäneet. Lämmitysaika oli järkyttävän pitkä ja sen johdosta puita kului mottitolkulla. Lisäksi naapurit valittivat korkeista hiukkaspäästöistä. Jouduin korvaamaan osan ikin likaamista pyykeistä.
Iki pyöritettiin romulavalle ja tilalle asennettiin Sydänkiuas. Puun kulutus tippui viidesosaan. Saunasta tuli tasalämpöinen ja löylyt muuttuivat nautinnollisiksi. Kylvetettyäni naapurini he palauttivat jopa likapyykeistä maksamani rahat!
Waahtera31.10.2009 15:10 heräsin painajaisesta ja menin nauttimaan IKI:n jumalaisista löylyistä.Huh huh!Onneksi se oli vain unta.
Alan lehdet? Palotilastot1.12.2009 08:08 Olis aihetta julkaista esim. vakuutusyhtiöiden tilastoja saunapalojen aiheuttajista.
Mitkä kiukaat johtavat palotilastoja?
Kumpanen parei rantasaunat7.12.2009 20:14 Meillä sattuu olemaan mökkinaapurin kanssa näköyhteys.
Yleensä tulemme viikonlopun viettoon perjantaisin lähes samaan aikaan.
Naapurin Iki saunan piisistä nousee mustaa savua välittömästi perille saavuttua.
Eikä ne raukat pääse lauteille kun 2 - 3 tunnin lämmityksen jälkeen, sitä en tiedä miten kuumaksi he saunansa lämmittä'vät.
En ymmärrä minkä takia kiuasta täytyisi hehkuttaa tuntitolkulla, koska meillä Sydänkiuas vie 30 minskaa ja saunassa on 75 astetta pehmoisen tasaista lämpöä.
Mutta S-kiuas on vamis tuote Kaikki on tuloa19.1.2010 14:37 Mutta S-kiuas on vamis tuote , eipätarvii enään investoida kehitykseen Kuten Iki-kiukaan ; senkunmyy.
0..joita on aina vaan enemmän liikevaihto +400%19.1.2010 16:34 Liikevaihdon nousu on 3,5 kertainen ritiläkatiskan tekijään verrattuna.
Hah hah.
0n 400% kasvu on fakta20.1.2010 16:23 Sydänkiuas-tehdaskonsernin liikevaihto nousi 3,5-kertaisesti verrattuna iki-nyrkkipajan vastaavaan. Pelkän liikevaihdon tuijottaminen on katse menneeseen, mutta liikevaihdon kasvu kertoo tulevaisuuden näkymistä. Mitä kovempi prosentti sitä kovempi kasvu.
0KYLLÄ S- KIUAS LÖYTYY .28.10.2010 15:59 KYLLÄ S- KIUAS LÖYTYY KAUPANHYLLYLTÄ.
Ota asioista itse se 11.1.2010 12:49 KUN MENETTE SIIHEH OIKEAAN " hyvinvarustettuun rautakauppaan" hinta 1320 € / kpi
Täällä on Iki -" pojat " puhuneen isoja .
On hyvä jotta on olemassa , jokin Fakta mihin verrataan , myöskin valettuna vahvaan tietoisuuteen , myös pysyy siell . Siitä Ikipojat pitää huolen .
Esitä anteeksipyyntö täällä- ja toimi nopeasti. Sydänkiuas-saunat12.1.2010 11:39 Ellet pysty asiaa
0JO TULEVA KIUASSTANDARDI Iki 71728.10.2010 16:05 JO TULEVA KIUASSTANDARDI Iki johtaa20.12.2009 14:23 siivoaa kauppiaiden hyllyt kiuasalkioista ja IKI on sijalla No 1 (yksi).
Ikillä tehdään ympäripyöreitä päiviä S-kiukaan valmistajan mollaamiseksi. VASTAAKerro kaverille:
Ei paremmasta tietoa Sydänkiuas-sauna5.2.2010 15:11 Meidän mielestä maailman paras. On koko perheen ykkos suosikki.
maitotonkka16.1.2011 22:41
-1 Avaa
Sulje 19:50 Olet mitä ilmeisemmin kiuasvalmistaja, taikka sen edustaja.
Keskustelusi kiuasasioista on jäävi. VASTAAKerro kaverille: Ilmoita asiattomasta viestistä
-1Kiuasmarkkinat on jaettu 326.10.2010 23:30 Kiuasmarkkinat on jaettu Kartelliko?16.2.2007 08:08 Kaminakiukaiden markkinat näyttäisi olevn Suomessa jaettu suurten kiuasvalmistajien kesken.
Koska asiasta on ollut väittelyä, niin otin ja tarkistin asian.
Tiedustelin Harvia kiuasta Agrimarketista, vastaus, ei ole meillä, niitä löytyy K-raudasta.
Varmuuden vuoksi tiedustelin Narvin kiuasta K-raudasta, sieltä vastattiin, nitä myy Starkki tai Osuuskauppaketju.
Jätin tiedustelematta pienten kiuasvalmistajien tuotteita, koska niitä ei ainakaan ollut näkyvillä.
Tästä kärsii kaikkein eniten kanta-asiakkaana oleva kuluttaja, sillä on ostettava mitä myydään.
Voisiko tässä olla kuluttajien edustajille töitä.
Totaalinen markkinointikanavien jakaminen ei ole näkymättä tuotekehittelyssä ja tämä jos mikä, on kartellia.
0Reippasti rakentamaan .27.10.2010 10:46 Reippasti rakentamaan tosikiuasta9.9.2007 20:34
Aivan varmasti lopputulos on hyvä. Meillä on samalla periaattella topimiva Tornaado kiuas, jossa on hyödynnetty samaa ideaa ja olemme suoraansanoen saunaloukussa.
Suosittelen, siitä vain rakentamaan. Et pety.
Iki kiukaat maitotonkka ideoineen jäävät valovuosien päähän.
Tosi kiuas markkinoille5.9.2007 06:16
On totta, että Sydän-kiukaassa on Ikimiehille ja muille oiva esimerkki lämmön talteenotossa.
Katsojan silmässä ei kertojan19.11.2007 09:26 Iki on huonosti polttava puunpolttolaite.
Kiukaan tehtävä on mahdollisimman tehokkaasti tuottaa lämpöä kiviin ja saunahuoneeseen.
Sydämmessä sen salaisuus se ratkaisee19.11.2007 10:35
Kiuas on saunan sydän.
Ikin lämmittäessä harakoita, designerillä riittää tekemistä.
Täällä aiemmin on jopa syytetty S - kiuasta Huonosta markkinoinnista.
Vertaamalla " jopa Iki menee kaupaksi " kun osataan " myydä "
Siksi kysynkin " markkinamieheltä " kumpi on hyvä ?
_____________________________________________
Miksi/miten vertailla kahta toisistaan poikkeavaa jatkuvalämmitteistä kiuastyyppiä?
Molemmissa hyvät ja huonot puolensa.
Iki (Hyvää):
-Kohtuullinen lämmitysaika (tulipinnat korkella prosentilla hyödynnetty) kivimäärät huomioiden (hyvä lämmönsiirtohyötysuhde/huono palamisenhyötysuhde?).
-Inhimillinen peruslämpötila ("kylmä sauna") ilman löylynantokyvyn menettämistä.
-Ainoa jatkuvalämmitteinen kiuas jossa on jotain "uutta" eikä pohjaudu 100%:sti "alkuperäiseen jatkuvalämmitteiseen peruskiukaaseen (tuotekehitys).
-Jatkuva tuotekehitys "hitistä" huolimatta.
-Helposti huollettavissa (ainoa?).
-Uusien ajatusmallien ja tapojen "tuominen" jatkuval.kiukaisiin (jatkuvalämmitteinen oli n.70-80 vuotta yksi ja sama kiuas ennen ikiä) .
-Suuret kivimäärät ((kuumat kivet & hyvät löylyt).
-Löylyvesi kiville, ei kuumille peltipinnoille.
-Ulkonäkö(kivet näkyvillä/makuasia).
-Yksinkertainen rakenne asiallisista materiaaleista tehtynä.
-Mainostaa kiukaan ominaisuuksilla jotka kiuas myös täyttää.
-Markkinointi (ammattilaste nkäsissä).
-Asiakaspalaute.
-Kopiot (?).
-Ei nettitrollausta (?).
Iki (Huonoa):
-Mokat korjattu (vedonsäätö puuttui, savukanavattomia malleja, kiukaan alusta puuttui).
-Päästötestit voi tehdä tiukkaa eli rakennetekniset puutteet (palotila, ensiö, toisio, arinattomuus yms.).
-"Kylmä sauna" peruskylmässä ulkosaunassa vuoden kylmempinä vuodenaikoina.
-Hinta (?).
-Heikompi "kierto" verrattuna peruskiukaaseen (+/-).
Sydän (Hyvää:)
-Polttaa polttoaineen korkealla hyötysuhteella.
-Matalat hormilämpötilat.
-Ulkovaippa "kylmä".
-"Ajatus" (tuotekehitys).
-Nopea peruskiuas (saunomisolosuhteiden ja löylyjen kustannuksella?).
-Parempi "kierto" verrattuna verkkokiukaaseen (+/-).
-Testit.
Sydän (Huonoa):
-Testit ("valitut palat").
-Ei hyödynnä korkeaa hyötysuhdetta (tulipinnat hukattu korkealla prosentilla).
-Huono veto (kylmänä).
-Huoltamaton rakenne (lämmönsiirto heikkenee jne.).
-Ulkonäkö (ei kaupallinen).
-Saunomisolosuhteet ja löylyt.
-"Tekniikkaa" perustellaan mitä ihmeellisimmillä teorioilla.
-Mainostamiseen liittyy oleellisesti muiden kiuasvalmistajien suora haukkuminen laajalla repertuaarilla (osa hyvinkin totta mutta tuo asiat esille asiattomalla tavalla).
-MARKKINOINTI (ei ammattilaisten käsissä).
-Hinta (?).
-Keskeneräinen tuote kaupalliseen levitykseen (tuotekehitys vuosien aikana?).
-Monimutkainen rakenne (kallis valmistaa/ylihinta tuoteryhmässä).
-Paljon hyvää mutta pohjautuu 100%:sti esikuvaansa eli perinteiseen jatkuvalämmitteiseen kiukaaseen.
-Nettirollaus.
Nopeasti "kirjattuja" mielipiteitä eli mutua. Kumpaakaan en omista enkä tule omistamaan. Molemmista saisi pienillä (suurilla?) muutoksilla hyvän kiukaan.
Sydän on jopa huomattavasti Ikiä teknisesti edistyksellisempi kiuas mutta kiukaana jää toiseksi. Molemmille "pisteitä" siitä, että molemmat pyrkii kehittämään kiukaita (vaihtelevalla menestyksellä eri osa-alueita tarkastellessa).
Miksi/miten vertailla kahta toisistaan poikkeavaa jatkuvalämmitteistä kiuastyyppiä?
voi voi
kyl voin sanoa vaan että lähentelee vitsiä verrata edes IKIä johonkin peltilaatikkoon
IKI on aivan omassa luokassaan ja loistavat löylyt.
nim. omistan sekä puu -että sähköikin ja OLEN TYYTYVÄINEN MOLEMPIIN.
Tuosta luettelosta puuttuu , vaimo.