Väliaikaisesti varkautelainen, mitä vapaa-ajalla?

tannenbaummm

Hei!

Olen työn merkeissä väliaikaisesti muuttunut varkautelaiseksi, mitä täällä voi tehdä vapaa-ajalla? Missä kannattaa käydä, mitä kannattaa ostaa jne., miten saan kaiken ilon irti tästä paikasta?

Haluaisin muistaa Varkaudesta muutakin kuin pahan hajun ja kamalan sokkeloiden kaupungin, en oikein uskalla liikkua täällä, koska olen joka kerta eksynyt. Vinkkejä siis paikallisilta, kiitos paljon jo etukäteen! Kehukaa, haukkukaa, ihan mitä vain!

11

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varkautelainen...

      No nythän on kesä tulossa joten kohta on luonto kauneimmillaan! Itse ainakin lenkkeilen ja laitan kohtapuoleen veneen vesille - siitä se varkaudesta nauttiminen alkaa ja siitä pääsee osalliseksi koko perhe! Juuri missään ei ole yhtä hienoja vesistöjä ja luontoa kuin täällä. Varsinaisesti täällä ei tarvitse käydä tai ostaa mitään, tai se on tietysti itse kustakin kiinni millä tavalla haluaa nauttia mutta ainakaan meillä ei siihen mitään ostopalveluja tarvita; vene ja talo yms. on jo valmiiksi hankittuna. Mutta jos ei ole, niin voithan ostaa lipun sisävesiristeilylle, sitten kun ne alkavat taas kulkea.

      Miten muuten joku voi eksyä VARKAUDESSA?? ;-) Käypä joskus Kuopiossa tai Helsingissä auton kanssa, niissä vasta kauhea meininki on.

      • omavene on paras

        Varkaudessa ei ole sisävesiristeilyjä, Paul Wahl myytiin Savonlinnaan ja Leppävirtalainen yrittäjä pyörittää risteilyjä siellä suunnalla.


    • Ei provosoiduta

      Ompa typerä Brovo.

    • vitsi---

      Jaa, mitäköhän hommaa mahdat tehdä, jos kerran eksyt Varkaudessa... Muahhhaaahhhaaa...... Et ainakaan mitään missä tarvitaan järjen käyttöä...

      • Huono Vitsi

        Niinpä... aloittaja EI voi olla tosissaan :D


    • Nää huuhaat aina ensin vastaa mutta tässä oikeaa tietoa olenhan itsekkin tänne muuttanut. Kuten tuossa aiemmin joku kirjoitti niin täällä on urheilukalastukseen hienoja paikkoja. Viihteellä Päiviöntorin ympäristö sunnuntaisin myös Nexstep. Kesällä mm. WJK:n jalkapallopelit. Hienoja nähtävyyksiä Kämärin puisto ja Mekaanisen musiikin museo. Jos sulla on auto niin Valamo ja muita kivoja paikkoja kuten lintutorni Ruokojärvellä sekä tähtitorni jonka sijainti varmaan löytyy Varkauden infosta. Sille että eksyt on karttoja olemassa kun tää kaupunki pilkkoontuu vesistöjen vuoksi. Ei oo niin selkee kuin Kuopio missä 5 tien varressa kaikki. Muuten kanootti on täällä varsin mainio erittäin hienoja reittejä. Myös luontopolkuja ne reitit löytyy sieltä infosta.

    • äkkimutka,,,

      Truuno:

      Unohdit lempipaikkasi "savontien grillin " ja karaoken.

    • Toskala

      Varkaudessa on paljonki tekemistä !

      Osta oma vene jolla voit katsella Saimaan norpista aina niin hyviä kalavesiä.

      Lue kirjoja - jos on aikaa !

      Mieti että onko ystävät tervetulleita kyläilemään sinun luoksesi !

      Ala liikuntaharrastu !

    • Kirja-fani

      Kirjasto on täällä hyvä. Uimahallikin on ihan tasokas perushalliksi. Elokuvateatterissa on kiva istua sadesäällä. Uimarantoja ja lenkkipolkuja löytyy jokapuolelta. Kesällä tämä on kiva kaupunki. Next Stepin terassi on mukava piipahduspaikka, jos virvokkeita tekee mieli :D

    • Guggenheimin Gägi

      Muutama ajatus toiselta paluumuuttajalta.. Paljasjalkainen Varkautelainen olen, mutta kävin tekemässä mutkan maailmalla. Näen kaupungin nyt aivan eri silmin kuin pois lähtiessäni.

      Riippuen tietysti missäpäin Varkautta asut mutta.. Ihan ekana tuli mieleen että saat paljon kaupungista irti jos hankit polkupyörän, paikallisliikenne nimittäin jämähtää kesäksi heti kun koulut sulkevat ovensa.. Pyörällä kulkien Huruslahden ranta, Joutenlahden ranta, Kämäri, Savontien rantareitti, Kankunharju, Puurtila... Luontoa riittää, ja vettä -nämä vain esimerkkejä. ..Ja Itsenäisyydenpuistoon piknikille:)

      Iltatorilla kannattaa piipahtaa, sieltä löytyy syömistä kotiinvietäväksi ja ohjelmaa. Sepon Lihatoria Päiviönsaaressa on tällä palstalla kehuttu, Mamma ja tytöt leipoo kukkoja siinä vieressä. Molemmat kiinalaisravintolat on tullut testattua, en voi sanoa moitteen sanaa *nam*. Pizzerioista ei ole pulaa vaikkakin Iskender on ehkä oma suosikkini. Eikä unohdeta Käpykankaan uutta paikkaa, GunSmokea, josta saa hyvää meksikolaistyyppistä ruokaa. Kahville Vesitornin tasanteelle on päästävä kerran kesässä.

      Mitäs muuta.. Kirjastoa kehui joku aiempi, ja olen samaa mieltä. Sinne sadesäällä. Kauppakadulla on pieniä putiikkeja, sieltä kyllä löytyy ihan hyvin valikoimaa -riippuen tietenkin mitä etsit. Eihän se mikään Mannerheiminkatu ole mutta.. Lisäksi Varkauden Portissa on myös muutama kauppa, unohtamatta isoja marketteja.

      Tervetuloa näille kulmille, toivottavasti vinkeistä on jotakin hyötyä.
      Hyvää Kesän alkua meille kaikille:)

      -Gägi

    • aloittaja123

      Sinulle varkautelainen, kiitos vinkistä, luonnosta oon todellakin nauttinu täällä päin! Kuopiosta olen kotoisin ja siellä voin ajella vaikka silmät kiinni eksymättä, pian jo täälläkin, heh! Alkuun vaikutti vain niin mahottoman sokkeloiselta paikalta!

      Gägille kiitokset monista vinkeistä, tekemistä riittänee ainakin tälle viikolle ;)

      Ja tosiaan mikkään provohan tämä ei ole, ihminen voi tosissaan eksyä vieraassa paikassa, jossa ei ole ennen käynyt :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      61
      1725
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1344
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      127
      1270
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1064
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      907
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      339
      849
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      734
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      664
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      653
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      65
      625
    Aihe