Ongelmana on aina ollut sellainen tietty ujous jne jne. Tietysti se vaikuttaa varmasti paljon että minua on koulukiusattu aika paljon peruskouluaikoina. Lukio nyt meni angstatessa, häpesin itseäni ja välttelin ihmismassoja ja ylioppilaaksi nyt pääsin.
Sitten jouduin perkele, armeijaan. Sieltä nyt sitten henkisenä rauniona on selvitty hengissä, en tiedä mitä järkeä siinä oli, mutta samapa tuo.
Ottaa päähän tämä nykytilanne. Ikää on 20. Mä vaan oon kotona yksin päivästä toiseen enkä halua lähteä mihinkää ku julkiset paikat ottaa päähän. No on sentään onneksi amk-paikka syksyllä tiedossa, mutta seki taas arveluttaa mihin se menee.
Tää on tällanen turhauttava kierre. Häpeän olemassaoloani välillä niin helvetisti, tunnen ihan järjetöntä epäonnistumisen tunnetta, vaikka en oikein edes tiedä minkä ihmeen takia. Selvisinhän armeijastaki vaikka se otti koville.
Miten osaisin olla avoimempi, sosiaalisempi ja miten saisin itsetuntoni edes lähemmäs normaalia tasoa?
Ja ei, en syö masennuslääkkeitä enkä ole masentunut jne. Olen vain turhautunut, koska olen tällainen kun olen enkä tästä voi miksikään muuttua.
P.S. Hyvää vappua kaikille.
Epäsosiaalinen hyypiö
2
130
Vastaukset
- ____________________
- Azusa89
"Miten osaisin olla avoimempi, sosiaalisempi ja miten saisin itsetuntoni edes lähemmäs normaalia tasoa?"
Ole paljon ihmisten kanssa. Hanki kavereita. Vaikeaa, mutta luulisi toimivan. En ole itsekään kovin sosiaalinen, mutta kun on ihmisten kanssa niin oppii olemaan sosiaalisempi. Itsetuntokin nousee samalla ja ujous voi vähentyä. (yleensä ujous vähenee kun ikää tulee lisää)
Kun menet sinne kouluun syksyllä, niin juttele ihmisten kanssa ja mene mukaan porukoihin, vaikka olisitkin ujo. Tärkeää on tutustua ihmisiin myös heti alussa (tiedän, on hankalaa).
Vähän tyhmä neuvo, mutta liikuntakin voi auttaa :D Käy vaikka lenkillä, vaikka se olisikin aluksi ahdistavaa. Kun siitä tulee tapa, niin se tuntuu ihan normaalilta. Eikä sitten tunnu niin kamalalta lähteä ulos.
Älä häpeä itseäsi! Kävit armeijankin ja sinulla on opiskelupaikka tiedossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",335231Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1442455- 1482172
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541957Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171830"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571327Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1761144Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää75995Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.314894Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa175840