VOLVO 940 Turbottaminen?

940

Ostin loistokunnossa olevan Volvon 940 GL, 2.3 l. -92.

Nyt on vain auto ja kuski vailla lisätehoa, mistä ja millä hintaluokalla saisi autooni turbon ja asennuksen? Ja paljon tulisi hevosia lisää myllyyn? Hinnat ja veikkaukset mieluiten yläkanttiin.

4

1626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • celica4x4

      pelkkä turbon lisääminen ei riitä,tarvitaan myös muita lisättäviä tai vaihdettavia osia kuten polttoainepumppu,suuttimet,välijäähdytin,pakoputkisto,uudet männät,säädettävä moottorinohjain eli ecu,ym.rahaa palaa helposti semmonen 10 tuhatta euroa ja voimaa tulee lisää 100 - 400 heppaa ahtopaineesta ja käytetyistä osista riippuen.ainakin tuolla,http://www.sporttiauto.com/ on tehty monenlaisia viritettyjä autoja.

    • 940

      Kuulostaa uhkaavan hintavalta. Jos rakennan projektina tuon erään kaverin kanssa, mutta säädöt kävisin laittamassa muualla? Paljon säätöjen laittamisella olisi tuolloin hintaa?

    • Garret Turbo Charger

      - Volvonn uusi turbo n.600-700Euroa. (esim.Mitsubishi TD04-15T)
      -Lisärikastusjärjestelmä halvimmillaan alle 300Euroa.
      -Rikastussuuttimet 4kpl250-350Euroa.
      -Paksumpi kannentiiviste 200-250Euroa.
      -30-40Euroa öljynkiertoletkut liittimineen.
      -Pakosarja turbolle:Jos tekee itse niin eipä paljoa maksa. JOS löytyy ko.moottoriin sopivaa turbon pakosarjaa ei sekään varmaan montaa sataa Euroa maksa.
      -Painekotelo,sen varmaan joutuu itse tekemään niin sen hinta riippuu tekijästä ja materiaalista. JOS on olemassa valmis kotelo niin aina parempi ja helpompi.

      Tässä omakohtaisesti maksettuja hintoja turbotuksesta. Miten paljon tehoa haluat niin se vaikuttaa radikaalisti hintaan. Tietysti myös se miten paljon osaat itse tehdä on myös merkittävässä roolissa.

      Jos paksumman kannentiivisteen avulla moottorisi kestää vaikka yhden Barin ahtopaineet nakuttamatta se mahdollistaa lähemmäs kaksinkertaisen tehon. Ne Volvon moottorikin varmaan kestää ihan hyvin. Jos enemmän tehoa haluat tarvii jo alkaa vaihtamaan mäntiä,kytkintä,kaikkea voimansiirron osia. S esitten jo nostaa hintaa runsaasti.

      Btw,omakohtaisesti olen saanut vapariauton muutettua turboksi n.2000:lla Eurolla. Sillä summalla se liikkuu,toimii luotettavasti,tehoakin on lähemmän tuplaten. Jos se sinulle riittää et juuri muuta tarvitse. Katsastukseen ja säätämiseen tietysti menee rahaa muutamasta kympistä pariin.kolmeen sataa.

      • ladapoikapohjanmaalt

        Me turbotettiin takapotku larva 100€ budjetilla. Käytettiin vaan kaikkea kivaa, mikä hallin nurkkaan oli vuosien varrella kertynyt. Kaikki hitsailtiin ite ja kaasari paineistettiin. Tuli öykkää!
        Muistaakseni viikko meni ja vielä kahden vuoden jälkeenkin neuloo iloseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      162
      2569
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      701
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe