Mikä se on?
Kauppakirjan siirtokauppa!?!
14
216
Vastaukset
- ehkätaisittenei
Onkohan se tällainen: joku on ostanut rakenteilla olevan kämpän jja myy sen eternpäin ennen kun se on valmis?
- ihmettelen kyllä
Eikös voi vaatia kaupan peruutumista, jos kohde ei valmistu sovitussa ajassa?
Voiko sumplata varaisiirtoveron veke? Entäs välittäjän palkkio? Ei kuulosta kovin fiksulta järjestelyltä, jos ei ole pakkorako. - täystyhmä
Kaksosen toimistossa kauppakirjan siirtoja myydään. Kannattaa kysellä sieltä.
Samalla voi sopia kaupoista uudessa Ääämppiire-kohteessa. Montun kaivanta alkaa loppuvuodesta tai myöhemmin. - ehkätaisittenei
Jos on ostanut rakenteilla olevan kohteen ja hinnat nousee nopsasti, niin siinähän voi jopa tehdä pientä voittoa jos myy sen jopa ennenkuin se on valmis. Todennäköinen vaihtoehto kai kuitenkin on että ostajalle on tullut ongelmia ja sen takia joutunut pistämään asunnon myyntiin.
- Jokke Jokeltaja
Minusta tuo kuulostaa vähän samalta, kuin autokaupoissa se, että välikäsi jättää rekisteröimättä ostamansa auton omiin nimiinsä ja myy sen seuraavalle omistajalle siten, että papereiden mukaan auto on siirtynyt suoraan myyjältä ostajalle ilman tätä välikäteä. Monestihan näissä kaupoissa tuo luovutuspäivä tai ainakin uusi omistaja jätetään merkitsemättä papereihin ja välikäsi merkitsee ne sitten kun myy auton. Kieroilua veikkaisin..??
- ehkätaisittenei
Hm. Jos vaikka rakennuttaja on myynyt asunnon alempaan hintaan (ainakin papereissa) ja hyötynyt sillä että on muuta kautta saanut "vastikkeeksi" jotain rahanarvoista. Silloin tällä väliomistajalla olisikin varmaan selvästi parempi voittomarginaali.
Mutta tämähän on vain teoreettista spekulaatiota tämän ketjun ensimmäisen viattoman kysymyksen tiimoilta, eikä suinkaan liity mitenkään reaalimaailmaan. - Myös mahdollista
Väliomistajalla on myös mahdollisuus maksimoida voittonsa, jos hän ei maksa veroja, koska viimeisen ostajan reklamaatioaika kohten osalta ei ole vielä kulunut umpeen.
Tämäkin on ihan teoreettista, tuskin kukaan näin oikeasti tekee. - Ehkäjuuei
Kirjapitorikoksestako se tuomio kyseiselle rakentajalle tuli? Vai veropetoksesta? Puoli vuotta linnaa ehdollisenahan se oli? Tuskin enää uskaltavat jatkaa samalla kaavalla.
Olisiko kysymyksessä ostaja, joka yrittää eroon kaupasta, kun kohde ei valmistu luvatussa aikataulussa? Eikö sillä perusteella jo voisi kaupan purkaa?
Näytti tosin jo ikkunapokat Virosta tulleen, joten eiköhän se siitä. Mutta mitään Emppiiremonttua minä en lähtisi ostamaan ja tapetteja valitsemaan.- pikkukakku/!
Ei tullut puolta vuotta, vaan 5 kk.
- monttu&tapetti
Poliisi valvoo liiketoimintakieltoa, mutta ostajan kusetus käy kyllä, jos toimitaan lakia hipoen.
- yhteispelillä sujuu?
Usko yhteistoimintaan tuntuu olevan sisaruksilla kova. Kannattaisikohan kokeilla muuta kuviota tässä tilanteessa?
- ei jymäytettävissä
Yrittää sopii...
- ihan periaatteesta
Asiakkaat äänestävät jaloillansa. Minä ainakin kierrän kaukaa liiketoimintakieltoon joutuneen.
- Iloinen veronmaksaja
No juu, miksi toimia epärehellisten yrittäjien kanssa...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724294Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1003740Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363429- 513010
- 402498
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182429Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222202- 231836
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami141625Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?331612