Pienikokoisten rivarien yhteiset asiat ja keskustelu niistä?

demokratiaa vai ei?

Meillä on vuosikausia ollut mukava tapa puhua yhtiötä koskevia asioita yhtiökokouksen ulkopuolellakin, koska yleensä joku tietää asiasta enemmän tai tietää oikeanlaisia suhteita tai pystyy hankkimaan asiantuntijan vinkkejä vaikkapa sukulaisiltaan. Ketään ei ole suljettu ulkopuolelle ja yhtiökokouksessa, jossa asiat tietysti käsitellään virallisesti, tehdään päätöksiä sitten lopullisesti sekä keskustellaan lisää, jos tarvetta on.

Yhden vanhimman asukkaan, mutta ikävuosiltaan alle keski-ikäisen kaverin toimesta tänne on viime vuosina asukkaiden vaihtuessa syntynyt hänen perustamansa kuppikunta hallituksen muodossa ja pihalla puhumiset sekä kirjalliset yhteydenottopyynnöt on kielletty siksi, että hallitus haluaa rauhan työlleen. Minua säälittää ne naapurit, jotka oikeastikin ovat asiantuntijoita ja nyt sysätty kys. kaverin ehdottomuuden vuoksi syrjään kaikesta.

Uudet asukkaat ovat menneet mukaan, koska uskovat ettei yhtiössämme ole tehty ennen mitään oikein ja haluavat päteä. Annamme mielellämme uusille asukkaille mahdollisuuden toteuttaa intoaan, mutta eihän sitä intoa voi ylimielisyydellä ja katteettomiin mielipiteisiin täysin perustaa?

Hallitus sa jatkaa, mutta onko tässä aivan pakko opetella olemaan passiivinen kotipiirinsä asioista?

5

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siksi ostin okt:n

      Tällaista se on... Jokainen valitsee kommuuninsa itse. Jos asuminen ei miellytä, soitto kiinteistönvälittäjälle riittää. Joskus on hyvä joustaa periaatteissaan ja jatkaa elämisen arvoista elämää mieluummin jossain muualla. Taloyhtiönne oikeita taustoja tietämättömillä on mahdotonta antaa mitään järkevää kommenttia ajatuksillesi. Kysymyshän on nyt vaan yhden asukkaan näkökulmasta. Kommenttiisi vielä sen verran, että mielipiteillä ei ole katetta koskaan. Jokainen mielipide on siis yhtä katteeton. Suomessa on mielipidevapaus ja jos mielipiteen ilmaisija on mielipiteensä takana, se on täysin oikeakin.

    • vahinkoa odotellessa

      En oikein ymmärtänyt ajatusta, mutta itse olen juuri heittäytynyt passiiviseksi, koska järjen ääntä edes yhtiökokouksissa ei meillä sallita., laiskimushyssyttelijöistä kun ei juuri apua ole. En nimittäin halua, että joku "sukulaismies" käy tekemässä taloyhtiön remontteja sun muuta. Ja kuinka ne yhteydenottopyynnöt ja pihakeskustelut voidaan oikeasti kieltää?

    • Demokratia, joopajoo

      Meni Pohjois_Korea meiningiksi meillä.

      Asuttu tässä jotain 15 vuotta, iso yhtiö. Ei tämä nyt alunperinkään ollut mikään demokratian tyyssia, muttan kanssakäymistä oli. Junailtiin kimpassa asioita, hallituksen jäsenten kanssa oltiin yhteyksissä, oli talkoita, aika normaali meininki.

      Jotenkin siinä vain kävi niin, että porukat hallituksessa vaihtuivat. Meillä on nyt jokin jehovakiintiö hallituksessa. Nuoria kundeja kaikki, ihme päsmäröijiä. Talkoita ollut enää viiteen vuoteen. Hallitus päättää suuressa viisaudessaan milloin mitäkin. Yhtiökokoukset on riitaisia, mutta ei rakentavia. Kukaan ei tunne enää toisiaan. Ja hah, hallituksen äsenet ja niitten perheenjäsenet aiheuttavat häiriöitä yhtiössä, ihan kotirauhan rikkomisen tasolla. Käräjiä käyty hallituksen ja osakkaitten välillä, just häiriköimisestä.

      Ihme meininkiä. Kun iso yhtiö, hallituksen vaihtaminenkin hankalaa. pitäisi saada valtavasti osakkaita mukaan, että vaihto onnistuisi. Eikä onnistu mitenkään, koska ihmiset näkevät toisiaan vain yhtiökokouksissa. Ei minkäänlaista kanssakäymistä muuten.

      Ihmisistä kaikki on kiinni. Ja meillä on vanha yhtiö, asiat rullasivat rutiinilla kun mekin muutettiin tähän. Ei ollut mitään erikoista syytä kellään aktivoitua erikoisemmin, koska kaikki nyt toimi tavallisesti, hyvässä hengessä. Sitten porukat vaan alkoi vaihtumaan ja nykyinen hallitus koostuu mun mielestä lähinnä mulkvisteista.

      Ai niin, osasyy voi olla sekin, meillä on myös mustilaiskiintiö ilmestynyt hallitukseen. Aina on yksi mustilainen mukana- alert.

      Ei oikein tietoa, miten tämä tulee menemään. Nyt ollut yritystä jakaa yhtiö, menee vain tiukalle saada määräenemmistöä. Suunnitelmat kuulemma on olemassa ja omaankin hallitukseen kuulemma riittää porukkaa. Saa nyt näkee, miten menee.

      Paritalohan se on maapallon surkein asumismuoto. Takuuvarmasti mulkvisti seinänaapuri. Me aikanaan valittiin tää asunto just siksi, että iso yhtiö, ei henkilköidy asiat keneenkään ja hallitukseen riittää pätevää väkeä. Näin luultiin. Tosiasia aivan erilailla. Muutamat idiootit terroriseeraavat pienellä porukalla vallankahvassa ja riidat on täysin käsittämättömiä. Ihme, että kukaan ei ole kokouksessa lyönyt vielä ketään.

      Onko muuten tavallista, että hallituksen kokouspöytäkirjat on julistettu salaisiksi?

      Sopiva koko rivariyhtiössä on ehkä parikymmentä kämppää. Lähes seittemänkymmentä kämppää leviää jo niin laajalle alueellekin, että kaikkia muita asukkaita ei nä ikinä. Ne on siellä jossain kaukana. Hah viimeks oli ylimääräinen yhtiökokous kerhohuoneella. Kaikki halukkaat ei mahtunjeet edes sisään, se on pieni huone ja jos toistasataa osakasta tunkemassa.. Liekö tuo ihan laillistakaan, mutta tällaista meillä.

      _Veristä kevään yhtiökokousta odotellessa....

      • yks riitelijä

        Hallituksen pöytäkirjoja ei tarvitse erikseen jakaa mutta salaisia ne eivät ole. Pyydettäessä ne on näytettävä. Itse yritin ottaa käytännöksi pienessä taloyhtiössämme, että hallituspöytäkirjatkin olisi jaettu kaikille, jotta oikea tieto varmasti leviäisi. Uusi hallitus torppasi ajatuksen.


      • yks riitelijä korjaa
        yks riitelijä kirjoitti:

        Hallituksen pöytäkirjoja ei tarvitse erikseen jakaa mutta salaisia ne eivät ole. Pyydettäessä ne on näytettävä. Itse yritin ottaa käytännöksi pienessä taloyhtiössämme, että hallituspöytäkirjatkin olisi jaettu kaikille, jotta oikea tieto varmasti leviäisi. Uusi hallitus torppasi ajatuksen.

        Korjataanpa hiukan, kuluttajaliiton kanta: "Taloyhtiön hallituksen pöytäkirjat ovat tässä suhteessa eri asemassa eikä osakkaalla ole oikeutta vaatia hallituksen pöytäkirjoja tai niistä otteita itselleen.".
        Toki hyvä tapa on, että saa hallituksen pöytäkirjaotteen itseään koskevasta asiasta, mutta silloin osakas maksaa kopio- ym. kulut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1324
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1135
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1017
    4. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      851
    5. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      822
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      779
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      776
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      748
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      708
    Aihe