Perheelle passit

ei saakeli!

Suunnittelemme perheelle passin hankintaa.

Kyseessä normaali poliisilaitokselta anottava 5 vuoden passi.

4-henkisellä perheellä passikuvat maksavat jo yli 50 euroa, poliisi veloittaa passeista 53 euroa / sierainpari, lapsille on nykyään otettava omat passit. Yhteishinta on mukavat 262 euroa eli vanhassa rahassa 1558 markkaa!

Nyt onkin pakko kysyä, että onko näissä hinnoissa mitään järkeä? Vaikka perheen vuositulot on jotakuinkin lähelle keskitasoa n. ~60.000 /v, paljoksun tuota hintaa. Millä hemmetillä joku työtön perhe hommaa passit jos pelkkä passien hinta on jo lähes matkan hinta?

Passin hinnaksi tulee lähes 3 senttiä/voimassaolopäivä/henkilö ilman passikuviin meneviä maksuja! Passikuvasta tullee vielä se vajaa sentti hinnan päälle.

Vertailun vuoksi henkilöllisyystodistuksen (=henkilökortti) hinta on 51 euroa, eli käytännössä sama kuin passin hinta. Expresspassi ja pikapassi ovat taas hinnoittelunsa puolesta asia erikseen ja niiden korkeamman hinnoittelun ymmärrän jo jotenkin.

Henkilöllisyystodistus (henkilökortti/passi) on käytännössä pakollinen sillä ne ovat ainoat viralliset henkilöllisyystodistukset (ajokortti/kelakortti ei ole vaikka useimmat pankitkin sen hyväksyvät).

Mielestäni perushenkilöllisyystodistuksen pitäisi olla rivikansalaiselle maksuton tai ainakin kustannuksiltaan korkeintaan "omavastuuhintainen". Kyllä sitä rahaa turhempaankin syydetään esimerkiksi kreikan lahjoitukset ja mamut.

Hakusanoja: passi biopassi poliisi hinta maksu pikapassi expresspassi lupapalvelu henkilökortti henkarit henkilöllisyystodistus kelakortti kela kansaneläkelaitos poliisilaitos yhteiskunta

5

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -+-

      Kyllä tässä tukien luvatussa maassa pitäisi pystyä korttinsa maksamaan. Ja jos se elo on niin tiukilla, niin sitten ei välttämättä pitäisikään törsätä viimeisiä rahojaan ulkomaanmatkoihin.

      Kyllä tuo minusta kuulostaa ihan kohtuulliselta hinnalta. Mutta tottakai ilmainen kelpaa aina, vai mitä?

      • pullisapina

        taas mölisee siinä, uga uga ota banaani..


      • Niin??????
        pullisapina kirjoitti:

        taas mölisee siinä, uga uga ota banaani..

        Mikä on pullis???? Taitaa olla taas jotain teinislangia joka voitaneen jättää omaan arvoonsa...eihän pentujen mielipiteitä tarvitse muutenkaan kuunnella...


      • Pullohuone
        Niin?????? kirjoitti:

        Mikä on pullis???? Taitaa olla taas jotain teinislangia joka voitaneen jättää omaan arvoonsa...eihän pentujen mielipiteitä tarvitse muutenkaan kuunnella...

        kaupassa, missä palautuspullot käsitellään, ja kun kone piippaa sinä juokset sinne vartijan vaatteet viuhuen ;)


    • biopassi

      Odota muutama vuosi niin poliisin lupapalvelu yksityistetään jolloin hinnat nousevat yhtä nopeasti kuin kävi autojen katsastuksen. Tällöin 100 euroa on pieni raha/passi. Kyllähän totuus on se että tämä nykyinen biopassin hinta on liian alhainen. Jos rupeaa miettimään mitä tekniikkaa tällainen passin valmistus vaatii niin jo se pelkästään nostaa hintaa.
      Eikä poliisilla ole edes mitään syyttä hoitaa lupapuolta passien osalta koska rikostutkinnassa ei saa käyttää hyväksi biopassin tietoja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      288
      5953
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      44
      3489
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2700
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2141
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      95
      1686
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1087
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      1001
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      134
      905
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      9
      885
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      844
    Aihe