Junaliikenne Puolassa

Ninnukka30

Hei!

Täällä on jo keskusteltu junaliikenteestä, mutta haluiaisin itse vielä vähän tarkennuksia. Olen myös menossa Gdanskista Krakovaan ja takaisin. Kannattaako junalippu ostaa asemalta vai jostakin kioskista? Pallontallaajien sivuila on kehotettu ostamaan lippuja kioskeista, mutta mitä tälläiset kioskit ovat? Onko niissä liput halvemmat kuin asemalta ostettuna? Kannattaako liput ostaa etukäteen vai riittääkö samana päivänä? Ajattelin matkustaa yöjunalla ja ottaa makuuvaunun. Näin ei mene aikaa "haaskuun".

Kiitos jo etukäteen :)

3

444

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paa-wi

      Olen matkustanut junissa Puolassa melko paljon, mitään kioskeja en ole käyttänyt, ihan kassalle vain ja kaikki onnistuu. Tuskin hintaeroja.

      Lipunoston kanssa ei varmaankaan normaalisti ole kiire eikä netin kautta niitä tarvitse ruveta ostamaan, mutta makuuvaunupaikkoja ehkä kannattaisikin.
      Kokeile https://bilet.intercity.pl/irez/ (kielen vaihto - englanti - oikeassa ylänurkassa.)

      • PKP

        En ole minäkään varsinaisia kioskeja nähnyt, mutta esimerkiksi Varsovan keskusasemalla on (tai ainakin oli) erillisiä kioskeja/lippuluukkuja joissa kelpaa vain käteinen. Nämä sijaitsevat katutason alapuolella.

        Liekö jollain tarkempaa tietoa?


    • Ninnukka30

      Kiitos vastauksista! :) Vietän Gdanskissa muutaman päivän, joten voisin heti ensimmäisenä matkapäivänäni käydä ostamassa junaliput Krakovaan ja takaisin. Sopotissa ajattelin myös yhtenä päivänä piipahtaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2270
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      558
      803
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      708
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe