Hei!
Täällä on jo keskusteltu junaliikenteestä, mutta haluiaisin itse vielä vähän tarkennuksia. Olen myös menossa Gdanskista Krakovaan ja takaisin. Kannattaako junalippu ostaa asemalta vai jostakin kioskista? Pallontallaajien sivuila on kehotettu ostamaan lippuja kioskeista, mutta mitä tälläiset kioskit ovat? Onko niissä liput halvemmat kuin asemalta ostettuna? Kannattaako liput ostaa etukäteen vai riittääkö samana päivänä? Ajattelin matkustaa yöjunalla ja ottaa makuuvaunun. Näin ei mene aikaa "haaskuun".
Kiitos jo etukäteen :)
Junaliikenne Puolassa
3
444
Vastaukset 3
- paa-wi
Olen matkustanut junissa Puolassa melko paljon, mitään kioskeja en ole käyttänyt, ihan kassalle vain ja kaikki onnistuu. Tuskin hintaeroja.
Lipunoston kanssa ei varmaankaan normaalisti ole kiire eikä netin kautta niitä tarvitse ruveta ostamaan, mutta makuuvaunupaikkoja ehkä kannattaisikin.
Kokeile https://bilet.intercity.pl/irez/ (kielen vaihto - englanti - oikeassa ylänurkassa.)- PKP
En ole minäkään varsinaisia kioskeja nähnyt, mutta esimerkiksi Varsovan keskusasemalla on (tai ainakin oli) erillisiä kioskeja/lippuluukkuja joissa kelpaa vain käteinen. Nämä sijaitsevat katutason alapuolella.
Liekö jollain tarkempaa tietoa?
- Ninnukka30
Kiitos vastauksista! :) Vietän Gdanskissa muutaman päivän, joten voisin heti ensimmäisenä matkapäivänäni käydä ostamassa junaliput Krakovaan ja takaisin. Sopotissa ajattelin myös yhtenä päivänä piipahtaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l267868- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni44645Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34558- 51497
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30450- 30444
En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 38436
- 45427