Tampere

Näin on!

Kysymyksen oikeuskanslerinvirastolle ja viraston vastaukset:

Mitä kuntia koskevat ratkaisut:

OKV/138/1/2010 V: Porvoo

OKV/488/1/2010 V: Tampere

OKV/1259/1/2008 V:Riihimäki


Kuinka monta Tampereen toimeentulotukikäytäntöön liittyvää kantelua virastossanne on tällä hetkellä ratkaisematta?

V: Neljä


Kuinka monta Tampereen toimeentulotukikäytäntöön liittyvää kantelua virastonne on ratkaissut vuosina 2010 - 2011, ja onko Tampere saanut moitteita monessako tapauksessa?

V: Toimeentulotukiasioita on ratkaistu 8 kpl. Nämä eivät ole ainakaan kirjattu niin, että ne koskisi käytäntöä, vaan yksittäisiä hakemuksia.

Näissä kahdessa tapauksessa on lausuttu käsitys tai ohje Tampereen kaupungille.


Ystävällisin terveisin
Kirjaamo/Tuula Snabb

4

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskahousus

      aha.

    • kuka uskaltaa? :D

      Vertailun vuoksi?

      Voisiko joku tehdä samat kysymykse esim. Turun osalta?

    • PihtiVirtanenEsim.

      Aivan hyvin kuka tahansa voi esittää kysymyksiä viranomaiselle. Mutta lopputulema usein monen "kapinallisen" kohdalla on ollut se, että luovuttavat kapinoinin kun siitä ei ole yhtään mitään hyötyä. Voi viedä vuosiakin ennen kuin asian tajuaa.

      Viranomainen kun on sellainen taho, että se on valtion korkeiden virkamiesten suojeluksessa jo senkin takia, että viranomaisiin kohdistuu erittäin paljon aiheetonta painostusta "kapinallisten" taholta. Ja tähän kohinaan hukkuvat aiheellisetkin kapinallisen vaikuttimet.

    • tuli iso jytky

      timo soini pelastaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      109
      7197
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      96
      5225
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3486
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3392
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2524
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1491
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1451
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1114
    Aihe