Clio 94-96

Ajattelin jos ostaisin Clion vuosimallia 94-96.
Se olisi ns. ensiauto.
Olen katsellut että ne maksaisi n. 2500-3500 euroo.
Mitä kannattaa ottaa huomioon ko. autoa ostaessa?
Mikä niissä on yleisemmin vialla? Tai hajoo? paitsi kulutus osat.
Jos omistat kyseisen auton, niin saa tarjota.
Mielummin Tampereelta päin.
Minkälaisia eroja kyseisten vuosimallien clioissa on? paitsi koneen koko?
2393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vastaan nyt kuitenkin, vaikken ihan kyseisen vuosimallin Clioa ole omistanutkaan.

Eli: omakin ensimmäinen autoni oli Renault Clio. 1,4-litrainen, vuosimallia 1991. Ajoin kyseisellä autolla 7,5 vuodessa n. 180 000 km, ja luovuin siitä n. 240 000 km ajettuna.

Kaupungissa hyvä ja näppärä ajettava, samoin maantielläkin (ottaen huomioon auton iän ja koon). Suhteellisen pihikin vielä, ja jos viitsi huudattaa, niin kyllä sillä ohikin pääsi hitaammista.

Vikojakin oli: etupyörien laakerit kulutustavaraa, vaihtoväli n. 60 000 km. Pieniä sähkövikoja miulla autossa oli varsinkin sen ehtoopuolella, eli lämmityslaitteen johdot käryilivät aika usein. Jarruletkut torpedoivat katsastuksen ainakin kaksi kertaa, muutenkin lopun aikoina alkoi olla jo kaikkea pientä. Ei mitään ajoa estävää, mutta ärsyttävää.
Ruostetta ei ollut muualla kuin takalokarin kaaressa, eli sen ei pitäisi olla ongelma.

Vuosimallien eroihin en ota kantaa. Kai joskus 1996 tuli facelift, jossa ajovalot muuttuivat vähän pyöreämmiksi. Pientä hienosäätöä siinä tapahtui kai myös joskus 1994, eli peilejä suurennettiin tms.

Summa summarum. Ihan näppärä kaupunkiauto, ilman ohjaustehostintakin. Selviää maantielläkin. Voin sanoa, että parempi ajaa kuin nykyinen Corollani. Mutta takuulla epäluotettavampikin. Osta pois, mutta hirmuista ei kannata maksaa.

Äänestä

Ajettu n. 93tkm. Pari viime vuotta on ollut koko ajan jotain korjattavaa! Iskarit. laturi, laakereita, palloniveltä,tukivarsia, vilkunpohja yms. Lisäksi tämä yksilö kyllä ruostuu,etenkin ovien alareunat ruosteessa!
Mä en ainakaan osta enää koskaan Clioa tai Rellua yleensä, jos vain tästä eroon pääsisin....Haluatko ostaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mulle kirjoitti:

Ajattelin jos ostaisin Clion vuosimallia 94-96.
Se olisi ns. ensiauto.
Olen katsellut että ne maksaisi n. 2500-3500 euroo.
Mitä kannattaa ottaa huomioon ko. autoa ostaessa?
Mikä niissä on yleisemmin vialla? Tai hajoo? paitsi kulutus osat.
Jos omistat kyseisen auton, niin saa tarjota.
Mielummin Tampereelta päin.
Minkälaisia eroja kyseisten vuosimallien clioissa on? paitsi koneen koko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu