Tein retken tuttuun metsikköön jossa avohakkuuta tehtiin pari vuotta sitten.
Löysinkin hiekkapohjaisesta maastosta, missä kuusia oli kaadettu pari talvea sitten, nätin kokoisia korvasieniä 2-3 litraa.
Nyt olisi sade tarpeen, pieniä sieniä on tulossa enemmänkin kierrellessäni, mutta tyytyväinen olen jo tähänkin. Nyt vaan ryöpätään pari kertaa ja tuuletetaan myrkky ulos, taitaa tulla äitienpäivä tarjottavaa näistä!
Ensimmäiset korvasienet keräsin
12
126
Vastaukset
- tippaleipiä
ne oli, näin kun vappuna humalikas oksensi niitä palasia sinne tuttuun metsikköösi.
- Metsässä vielä lunta
Varmaan on eksoottinen sieni kokemus. ;inä en tosin ole uslkaltanut niitä keräilemään, kun tosiaan ovat myrkyllisiä. Kai niitäkin voi syödä jos ne oikein käsitellä.
- Kanttarelli.
Kaikki sienet on syötävia. Jotkut tosin vain yhden kerran.
- orakaskin
Minä kyllä kerään korvasieniä ja valmistan ruoaksi, ovat todella herkullisia. Täällä Keski- suomessa ei vaan vielä ole näkynyt.
Ihmeellistä, kun suomalaiset uskaltavat syödä kaukomailla purkitettuja herkkusieniä, mutteivät parhaita kotimaisia. Vai onko se siitä kiinni, että pitäisi itse nähdä vaivaa ja kerätä. - myrkkyä !
ei riitä ryöppäys, pitää kunnolla keittää kahteen kertaan ja hyvin huuhtoa. Sitten ei jääkään enää mitään makua. En söisi itse,m saati vieraill tai varsinkaan omille jälkeläisille tarjoisi. Onko jo noin suuri köyhyys maassa, että myrkytyksen uhalla pitää mahaa täyttää !
- Katleija
Joskus 1950 kun meikäläinen oli lapsi syötiin kavereiden kanssa metsässä korvasieniä. Ne oli mukavia napostella ja hyvänmakuisia. Ei me niitä litrakaupalla syöty, ehkä pari kolme sientä. Ei vissiin tarppeeksi, koska ei tultu kipeiksi.
Siihen aikaan ei niitä ryöpätty vaan pantiin suoraan pannulle voissa paistumaan.
Nykyään ne on myrkyllisiä ja kannattaa noudattaa ohjeita. - orakaskin
Ihan olen kulinaristisen nautinnon vuoksi korvasieniä syönyt neljänkymmenen vuoden ajan ja syön vastakin. Tahtoo vaan olla vaikeasti löydettävissä. Suurin löytämäni sieni oli yli puolikiloinen.
Ihanaa, kohta alkaa saada myös nokkosta, syön sitäkin ja pakastan, onhan siinä terveysvaikutteita seitsemän kertaa enemmän, kuin esim. pinaatissa. Katleija kirjoitti:
Joskus 1950 kun meikäläinen oli lapsi syötiin kavereiden kanssa metsässä korvasieniä. Ne oli mukavia napostella ja hyvänmakuisia. Ei me niitä litrakaupalla syöty, ehkä pari kolme sientä. Ei vissiin tarppeeksi, koska ei tultu kipeiksi.
Siihen aikaan ei niitä ryöpätty vaan pantiin suoraan pannulle voissa paistumaan.
Nykyään ne on myrkyllisiä ja kannattaa noudattaa ohjeita.Meitin sisaruksilla oli sama paha tapa napostella keväällä korvasieniä hevos- ja karjapolkujen varsilta. Toki niitä kotiinkin toimme.
Uskon, että äitimme osasi niiden oikeaoppisen ryöppäämisen. Herkullisia kastikkeita niistä saatiin. En tiedä korvasientä maukkaampaa ruokasientä.
Prismojen kylmätiskeistä niitä vielä voi löytää.
Eräs lukenut mies kuoli kun nautti ryöppäämättömistä korvasienistä tekemänsä 'juhlapäivällisen'.
- kalat pannulle
Mie syön särkiä ja pasureita. Ne pitää kuivattaa pärekatolla ja hienontaa sitten
lihamyllyllä jauheeksi. Vähän piikikkäät pullat niistä tulee, mutta eipä minulle ole
eläkeyhtiön johtajan palkkaakaan. Suin pitää särkikala-herkuttelija tilata vaikka Erätukusta sellain sähkökäyttöinen haudutuspata.
Possun savukylkeä marketista viipaloit kerroksittain karkkean suolan kanssa. Ja ei kun pata hautumaan.
Neljässä tunnissa ruodot on pienistä kaloista pehmeät, isompiruotasia voi hauduttaa vaikka yli yön. Tietysti voita päällimmäiseksi.- sinisirkku-
Taatusti hautuu ruodotkin ajan kanssa, ja varmaan on tuhtia syömistä.
Meikä on nyt syönyt paahtoleivän päällä korvasienimuhennosta, ai, että oli herkullista.
Kaksi kertaa kiehautin, huuhtelin ja valutin, siellä on jääkaapissa loput purkeissa.
Kyllä niihin makua jää, ja voissa paistettuna kermalla saostettuna tulee vaikka tuohesta hyvää:D Teen vielä retken Sipooseen tutuille paikoille parin viikon sisään, sadetta vaan odottelen.
Kerran löysin samasta rinteestä pari kaatunutta isoa kuusta, joiden oksat oli uponneet maahan, ja joka oksan vieressä monta korvasientä. Sain 2 muovikassillista sillä kertaa, jotka pujottelin nauhoihin kuivumaan vintille.
Täytyy ne ennen käyttöä silti keittää. Hyvä päivä tänään:D - Rohkea rotan syö....
Aivan ilahduttavaa sinisirkku, kun olet uskaltanut laittaa kuvasi julkisesti nähtäväksi. Se oikaisee monen arvailuja. Minäkin jo aloin epäillä, että olisit Lippe !
Päivässä ei ole mitään vikaa, ehkä ulkona tosin vähän koleata. Sehän kuuluu kevääseen.
Palstakin toimii. Aivan kivaakin luettavaa, eikö vaan.
m.v.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614167Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2643403Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541775Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251633Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2961412Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132915Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235852en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115813Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17778