Pariisin liput

kesäkuussa reissuun

Voiko Pariisin museoihin (Louvre, Orsay, Riemukaari etc.) ostaa Eiffelin tavoin kellonajallisia lippuja ts. tietty sisäänpääsy aika ilman jonotusta? Toisaalta noihin museoihin pääsee nuoriso ilmaiseksi, mutta jos ostaa aikuisen lipun etukäteen niin joutuuko ilmaista nuorisolippua jonottamaan joka tapauksessa lippukioskista? Oletteko ostaneet nuo etukäteisliput nettikaupasta vai saako niitä ostettua myös paikanpäältä (jonkun tiedon mukaan olisi Pariisissa joku paikka josta niitä myydään ostoa seuraaville päiville).

Kelpaako siihen Pariisin viikkoliikennekorttiin (ei Visite vaan se kuvallinen viikkokortti) itse paperille tulostettu kuva vai vaativatko "oikean" valokuvan?

3

1076

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15+13

      "Voiko Pariisin museoihin (Louvre, Orsay, Riemukaari etc.) ostaa Eiffelin tavoin kellonajallisia lippuja ts. tietty sisäänpääsy aika ilman jonotusta? "

      Käsittääkseni ei, mutta toisaalta jonot eivät ole lähellekään samaa luokkaa kuin Eiffelillä.

      "Kelpaako siihen Pariisin viikkoliikennekorttiin (ei Visite vaan se kuvallinen viikkokortti) itse paperille tulostettu kuva vai vaativatko "oikean" valokuvan? "

      Pariisin kuvallinen kulkukortti on nimeltään Navigo. Navigo Découvert -kortti, jonka voivat ostaa myös ne, jotka eivät asu tai työskentele Ile de Francen alueella, maksaa 5 euroa, ja sen voi ostaa miltä tahansa asemalta. Kuvan kiinnitetään korttiin muistaakseni itse tässä Découvert-mallissa, joten luulisin, että tulostettukin kuva on ok, kunhan on riittävän pieni.

      http://en.wikipedia.org/wiki/Navigo_pass

    • maijki
    • 15+13

      Höpö höpö itsellesi, kysymys kuului:
      "Voiko Pariisin museoihin (Louvre, Orsay, Riemukaari etc.) ostaa Eiffelin tavoin kellonajallisia lippuja ts. tietty sisäänpääsy aika ilman jonotusta? "
      -> siis ei, voiko lippuja ostaa etukäteen... ;)

      Louvren jono ei todellakaan ole Eiffelin luokkaa, jos osaa valita oikean sisäänkäynnin. Toki jos Pyramideilla jonotat, niin saat jonottaa tovin jos toisenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      811
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      745
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      745
    5. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      719
    6. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      148
      670
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe