Junat ja bussit Usassa???

Onko kellään kokemuksia junilla ja busseilla matkustamisesta Usassa? Millasta kyytiä? Onko junat ja bussit yleensä täysiä, vai onko liput helppo saada?
9728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kokeiltu on junaa:

West Palm Beach -> Washington DC
Kesto 25 tuntia. Juna kohtuu hieno, isot ja tilavat penkit.
Ilmastointi täysillä koko matkan eli tooodella kylmä.
Aika tyhjää oli ja liput varasin näppärästi netissä.

Sanoisin että sen verran erilainen kokemus suomen juniin verrattuna,
vanhanajan konduktööreineen jne, että suosittelen kokeilemaan.

Äänestä

Junalla olen matkannut pari kertaa välin NYC-Chicago. Matkaan menee 19h ja suhteellisen täynnä oli molemmilla kerroilla. Amtrakilta voi varata liput netistä ja itselläni oli jonkinlainen alennuskortti millä sai vähän hintaa alas. Mutta istumatilaa on runsaasti, ravintolavaunu löytyy ja hyvässä lykyssä jakavat tyynyt huovat yöksi.

Mie en ole bussilla tehnyt kuin pakettimatkoja (NYC-Niagara Falls-Toronto) mutta jotkut tutut on matkanneet pidempiäkin matkoja busseilla. Greyhound bussien pitäisi olla hyviä ilmastointeineen ja uusimmissa taitaa olla nettikin. Hinnoista en oikein tiedä mutta helpostihan netistä nekin löytää.

Lippuja on molempiin helppo saada joko netistä tai sitten bussi/juna-asemilta.

Äänestä
  • Lentaen olisi kestanyt 2 1/2 tuntia. Esimerkiksi Southwest lentaa tuota valia 11 kertaa paivassa ja muillakin yhtioilla paasee.

    Äänestä

  • 20 kirjoitti:

    Lentaen olisi kestanyt 2 1/2 tuntia. Esimerkiksi Southwest lentaa tuota valia 11 kertaa paivassa ja muillakin yhtioilla paasee.

    Toki pääsee. Mutta jotkut haluavat mennä bussilla tai junalla ihan vain sen kokemuksen vuoksi. Maisemiakin näkee niistä eri tavalla, kuin lentokoneesta. Ei kaikki välttämättä hae nopeinta tai halvintakaan matkustusmuotoa.

    Äänestä

Tuli matkattua Greyhoundilla viime syksynä. Ihan ok kokemus, ilmastointi oli mutta penkit ehkä hieman epämukavat. Greyhoundilla on semmoinen käytäntö, että lippuja ei voi varata mihinkään tiettyyn bussiin. Eli on vaan mentävä asemalle hyvissä ajoin jonottamaan että pääsee haluamaansa bussiin.

Äänestä
  • Moikka,

    Pari vuotta takaperin, kun olin vaihdossa menin Chicagosta Grand Rapidsiin Michiganiin junalla ja se oli mukava elämys :) Mä itse kävelin suoraan Chicagon pääasemalle ja ostin lipun. Musta oli tosi erikoista, että ihmisiä ei päästetty laitureille ennen kuin juna oli tullut. Porttien yläpuolella oli näyttö, jossa luki mihin Juna menee ja porttien luo porukka keräänty odottamaan.

    Samalla vaihtoreissulla käytin bussia kun menin Grand Rapidsistä Nykiiin. Greyhoundeilla on kilorajoitus matkatavaroissa, ja esim mä joudun maksaa 20dollaria ylimääräistä, kun oli liian painava laukku. Itsellä matka meni kahdella bussinvaihdolla ja 19tunnilla, joista loppupätkä ajettiin yötä vasten.. oli tosi vaikea saada unta, kun bussi oli ihan täynää ja penkit ahtaita ja kovia.

    Yhdyn edellisten kommentteihin siinä,että juna ja bussi on ehdottomia valintoja, jos haluaa nähdä myös maisemia.

    Äänestä

Joku vuosi sitten mentiin Friscosta Losiin junalla ja se oli ehdottoman mukava tapa matkustaa. Istuttiin 2-kerroksisen junan yläkerrassa, penkit tilavat ja muutenkin porukkaa oli melko vähän eli sai valita paikat ihan vapaasti. Heti takana olevassa vaunussa oli kahvila, josta ostettiin mättöä (limua, muffinsit, bagelsit jne.) noin 5e/naama...vr:llä sillä saa kait kahvin ja eilisen pullan. Eli junamatka oli hintansa väärtti.

Meidän piti mennä sittemmin greyhoundin bussilla takaisin Friscoon San Diegosta, mutta lopetimme bussireissun jo Losiin. Bussi haisi oksennukselta ja pa***lta ihan järkyttävyyteen asti. Hädin tuskin pystyttiin reissaa Losiin ja sieltä sitten hypättiin vuokra-auton rattiin ja ajettiin Friscoon itse. Uskoisin Usan bussien kuitenkin pääsääntöisesti olevan ihan hyviä ja meillä nyt kävi vaan huono tuuri. Julkisilla matkustelu on hyvä tapa, mutta itse autolla ajaminen ihan yhtä ok myös.

Äänestä
  • ensi kesänä tarkoitus mennä friscosta losiin joko lentäen, junalla tai bussilla joten muistatko, kuinka kauan junamatka kesti ja kuinka paljon noin maksoi?

    Äänestä

Olin viikon työmatkalla san fransicossa 1990-luvulla. Hotelli sijaitsi 20 km päässä keskustasta ja kuljimme työkaverin kanssa kaupungin keskustaan seminaariin bussilla. Bussi oli aina täynnä mustia ihmisiä ja hiukan aluksi pelotti olla ainoat jauhonaamat, mutta emme joutuneet rasismin kohteeksi kuten toisinpäin suomessa värilliset saavat turpiin busseissa pelkän ihon värin takia. Tekisi hyvää suomalaisille rasisteille olla friscolaisessa bussissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lyyhis kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia junilla ja busseilla matkustamisesta Usassa? Millasta kyytiä? Onko junat ja bussit yleensä täysiä, vai onko liput helppo saada?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu