Vuorotteluvapaa ja tulot

kaisakyselee

Hei, olen suunnitellut yliopiston jatko-opintoja ja minulla olisi työvuosien perusteellla mahdollisuus jäädä vuorotteluvapaalle. Olen ajatellut hakea tutkimusapurahaa opinntojeni toteuttamiseksi. Vaikuttavatko apurahat vuorottelukorvaukseen ?
Onko vuorotteluvapaalla tehdä satunnaista työtä esim. omalla toiminimellä saadakseen lisäansioita ja onko euromäärää määritelty.
Kiitos,

4

419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyottomyyskassat

      Hei "kaisakyselee" ja kiitos kysymyksestäsi!

      TE-toimisto katsoo, estääkö apuraha vuorottelukorvauksen maksamista.

      TE-toimisto ottaa kantaa myös yrittäjyyteesi, mikäli sinulla on toiminimi. Jos sinut katsotaan sivutoimiseksi yrittäjäksi, tulot otetaan yleensä huomioon edellisen vahvistetun verotuksen yritystoiminnan tulojen mukaan. Jos tulot ovat kuitenkin olennaisesti muuttuneet edellisestä vahvistetusta verotuspäätöksestä, tulee työttömyyskassalle toimittaa luotettava selvitys nykyisistä tuloista.

      Palkansaajana tehty satunnainen ja osa-aikainen työ vähentää aina vuorottelukorvauksen määrää. Vuorottelukorvausta vähentävät vapaan aikana saadut palkka- ja muut työtulot siten, että korvauksen perusteeksi tulee soviteltu ansiopäiväraha. Perussääntö on, että jokainen palkkaeuro vähentää vuorottelukorvausta 50 senttiä.

      Lisätietoa sovitellusta päivärahasta:
      http://www.tyj.fi/default.asp?id=468

      Päätoiminen yritystoiminta tai yli kaksi viikkoa kestävä kokoaikatyö estää vuorottelukorvauksen maksamisen.

      Ystävällisin terveisin,
      Tiina työttömyyskassasta

      • kela

        Hei,

        kiitos kysymyksestäsi vielä Kelankin puolesta. Mikäli et kuulu työttömyyskassaan, voit hakea vuorottelukorvauksen Kelalta.

        Tiinan kertomat asiat vuorottelukorvauksen maksamisesta pätevät myös Kelan vuorottelukorvaukseen.

        Alla olevasta linkistä voit lukea lisää Kelan vuorottelukorvauksesta.

        http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/010302124313EH?OpenDocument

        Ystävällisin terveisin,
        Kirsi Kelasta


      • kela
        kela kirjoitti:

        Hei,

        kiitos kysymyksestäsi vielä Kelankin puolesta. Mikäli et kuulu työttömyyskassaan, voit hakea vuorottelukorvauksen Kelalta.

        Tiinan kertomat asiat vuorottelukorvauksen maksamisesta pätevät myös Kelan vuorottelukorvaukseen.

        Alla olevasta linkistä voit lukea lisää Kelan vuorottelukorvauksesta.

        http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/010302124313EH?OpenDocument

        Ystävällisin terveisin,
        Kirsi Kelasta

        Hei,

        vielä lisäys äskeiseen viestiini. Kelan vuorottelukorvauksen suuruutta voi arvioida oheisella laskurilla:

        http://asiointi.kela.fi/ttVuorKorvLaskuri/TTLaskentaApplication

        Ystävällisin terveisin,
        Kirsi Kelasta


    • tyokkari

      Hei!

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Ota yhteyttä työ- ja elinkeinotoimistoon (TE-toimisto) ennen vuorotteluvapaan alkamista. TE-toimisto antaa työvoimapoliittisen lausunnon vuorottelukorvauksen maksamisen työvoimapoliittisista edellytyksistä työttömyyskassalle tai Kelalle, jotka tekevät päätöksen korvauksesta ja huolehtivat sen maksamisesta.

      Jos sinulla on yritystoimintaa vuorotteluvapaan alkaessa tai aloitat yritystoiminnan vuorotteluvapaan aikana, ilmoita siitä TE-toimistoon. TE-toimisto tutkii, pidetäänkö sinua yrittäjänä työttömyysturvalaissa tarkoitetulla tavalla sekä sen, onko yritystoimintasi pää- vai sivutoimista. Päätoiminen yritystoiminta estää vuorottelukorvauksen saamisen.

      Lisätietoja yrittäjyydestä löydät oheisesta viestiketjusta kohdasta ”Olenko yrittäjä työttömyysturvalain mukaan?” ja ”Olenko sivutoiminen yrittäjä?”
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9765505

      Vuorottelukorvauksen maksamiseen liittyvissä asioissa sinun tulee olla yhteydessä korvauksen maksajaan.

      terveisin Teppo työkkäristä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7135
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3988
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      50
      3448
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2988
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2756
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2248
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2216
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2183
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2167
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      44
      2133
    Aihe