SA vai RI?

sa ri

Haen tänä keväänä sekä ammattioppilaitokseen suunnitteluassistenttikoulutukseen (SA) että ammattikorkeakouluun rakennusinsinöörikoulutukseen (RI). Jos pääsen kumpaankin, kumpi kannattaisi valita?

Minua kiinnostaa nimenomaan cad- ym. alan piirtäminen, toki myös suunnittelu kiinnostaa. Jos olen ymmärtänyt oikein, SA-koulutuksesta saa hyvät valmiudet juuri noihin tehtäviin. RI-koulutus on käsittääkseni laaja-alaisempaa ja minusta tuntuisi siltä että, siihen liittyy paljon sellaistakin oppiainesta mikä ei kiinnosta lainkaan, esim. rakennustyömaalla työskentely, yhdyskuntasuunnittelu ja montaa muuta ainetta joka ei juuri kiinnosta. Uskon, että matemaattiset valmiuteni riittävät rakennusinsinööriopintoihinkin (lukiossa mulla oli pitkä matematiikka), joten siitä ei ole kiinni.

Haluan nimenomaan työhön toimistoon piirtäjäksi, avustavaksi suunnittelijaksi tai mallintajaksi. Näihin töihin käsittääkseni riittää SA-koulutus. Hieman kiinnostaa myös rakennesuunnittelijan tehtävät, siihen käsittääkseni vaaditaan RI-koulutus.

Mietin olisiko turhaa kouluttautua 4 vuotta (RI), kun käsittääkseni 2 vuoden koulutuksella (SA) pääsisin sijoittumaan juuri noihin tehtäviin, jotka minua ensisijaisesti kiinnostavat. Olen kuullut/lukenut, että rakennusinsinöörit ja suunnitteluassistentit tekevät usein käytännössä samanlaisia töitä insinööri-/suunnittelutoimistoissa, esim. cad-ohjelmilla työskennellessään.

Tiedän, että RI-koulutuksen saaneilla on isompi palkka kuin SA-koulutuksen pohjalta työskentelevillä. Palkan suuruus ei kuitenkaan ole mulle tärkeintä, vaan tärkeämpää on juuri ne tehtävät, jotka mua kiinnostavat. Käsittääkseni myös henkilökohtaiset taidot ja ominaisuudet vaikuttavat paljon työtehtävissä etenemiseen, ei pelkästään se kumman tutkinnon on hankkinut. SA-koulutuksellakin voi myös perustaa yrityksen, jos sellainen joskus tulevaisuudessa kiinnostaisi minua.

Vapaa-aika on minulle hyvin tärkeää (ehkä jopa tärkeämpää kuin palkan suuruus), joten on vielä työaikoihin liittyvä seikka. Haluaisin työskennellä sitten valmistuttuani vain ns. toimistoaikaan (n. klo 7 - 17 välillä, ehkä liukuvalla työajalla) 37-40 tuntia viikossa ja käsittääkseni suunnitteluassistentti työskentelee juuri tuollaisella ajoituksella. Rakennusinsinöörikin tietysti tekee töitä tuohon aikaan, mutta käsittääkseni insinöörien työaika on usein käytännössä runsaastikin yli 40 tuntia viikossa (ylitöitä). Lisäksi insinöörien työhon liittyy usein (olen tutkinut insinöörien työpaikkailmoituksia) paljon kokouksia ja matkustelua. En missään nimessä halua matkustaa työn merkeissä, en kotimaassa enkä ulkomailla.

Tällaisia mietteitä siis...

Minua kiinnostaisi tietää mitä mieltä te olette. Olisi mielenkiintoista saada kommentteja sekä alan opiskelijoilta että jo valmistuneilta työelämässä olevilta alan ammattilaisilta (SA/RI). Toki muittenkin kommentit kiinnostavat. Kumpi koulutus mun kannattaa valita, jos sattuisin pääsemään molempiin (toivottavasti pääsen jompaankumpaan). Jos pääsen "vain" toiseen, aloitan siinä opiskelut ensi syksynä.

5

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RI opiskelija

      voit rakennusinsinööri opinnoissa sitten valita että luetko yhtään työmaahan liittyviä opintoja ym. vai piirteletkö vain CAD ohjelmilla (ArchicaCAD & AutoCAD). Jos valitsen rakennesuunnitteluun suuntautumisen, juuri tuolla autocadilla sitten piirtelet rakenteita ym. Yksitoikkoista, mutta haastavaa.

    • sa ri

      Kiitos kommenteistasi RI opiskelija. Lisääkin kommentteja otan mielelläni vastaan.

    • Hezekiehl

      On toki totta, että työn kuva saattaa olla hyvinkin samanlainen molemmissa. Rakennusinsinöörinä tosin saat pätevyyden tehdä omiakin ratkaisuja, jotka rakennusvalvontakin hyväksyy, muuten joudut kaikki työsi käytännössä hyväksyttämään jollain RI:llä tai vast. vaadittavan pätevyyden omaavalta. Lisäksi kehittymismahdollisuudet jatkoa ajatellen ovat näissä aivan erilaiset. Toivotan onnea valitsemallasi alalla.

    • Anonyymi

      Insinöörit on tiukkapipoja SA:t hörhöjä. Ymmärtääkseni ensin mainitut kiskovat keppanaa ja nää jälkimmäiset vetelevät cannabista ect

    • Anonyymi

      Ilmankos on joidenkin ihmisten aivot pilalla kun keppanaa juodaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      311
      2784
    2. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      52
      2604
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      120
      1712
    4. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      118
      1410
    5. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      146
      1380
    6. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      30
      1265
    7. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      144
      1221
    8. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      69
      1080
    9. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1079
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      1010
    Aihe