SA vai RI?

sa ri

Haen tänä keväänä sekä ammattioppilaitokseen suunnitteluassistenttikoulutukseen (SA) että ammattikorkeakouluun rakennusinsinöörikoulutukseen (RI). Jos pääsen kumpaankin, kumpi kannattaisi valita?

Minua kiinnostaa nimenomaan cad- ym. alan piirtäminen, toki myös suunnittelu kiinnostaa. Jos olen ymmärtänyt oikein, SA-koulutuksesta saa hyvät valmiudet juuri noihin tehtäviin. RI-koulutus on käsittääkseni laaja-alaisempaa ja minusta tuntuisi siltä että, siihen liittyy paljon sellaistakin oppiainesta mikä ei kiinnosta lainkaan, esim. rakennustyömaalla työskentely, yhdyskuntasuunnittelu ja montaa muuta ainetta joka ei juuri kiinnosta. Uskon, että matemaattiset valmiuteni riittävät rakennusinsinööriopintoihinkin (lukiossa mulla oli pitkä matematiikka), joten siitä ei ole kiinni.

Haluan nimenomaan työhön toimistoon piirtäjäksi, avustavaksi suunnittelijaksi tai mallintajaksi. Näihin töihin käsittääkseni riittää SA-koulutus. Hieman kiinnostaa myös rakennesuunnittelijan tehtävät, siihen käsittääkseni vaaditaan RI-koulutus.

Mietin olisiko turhaa kouluttautua 4 vuotta (RI), kun käsittääkseni 2 vuoden koulutuksella (SA) pääsisin sijoittumaan juuri noihin tehtäviin, jotka minua ensisijaisesti kiinnostavat. Olen kuullut/lukenut, että rakennusinsinöörit ja suunnitteluassistentit tekevät usein käytännössä samanlaisia töitä insinööri-/suunnittelutoimistoissa, esim. cad-ohjelmilla työskennellessään.

Tiedän, että RI-koulutuksen saaneilla on isompi palkka kuin SA-koulutuksen pohjalta työskentelevillä. Palkan suuruus ei kuitenkaan ole mulle tärkeintä, vaan tärkeämpää on juuri ne tehtävät, jotka mua kiinnostavat. Käsittääkseni myös henkilökohtaiset taidot ja ominaisuudet vaikuttavat paljon työtehtävissä etenemiseen, ei pelkästään se kumman tutkinnon on hankkinut. SA-koulutuksellakin voi myös perustaa yrityksen, jos sellainen joskus tulevaisuudessa kiinnostaisi minua.

Vapaa-aika on minulle hyvin tärkeää (ehkä jopa tärkeämpää kuin palkan suuruus), joten on vielä työaikoihin liittyvä seikka. Haluaisin työskennellä sitten valmistuttuani vain ns. toimistoaikaan (n. klo 7 - 17 välillä, ehkä liukuvalla työajalla) 37-40 tuntia viikossa ja käsittääkseni suunnitteluassistentti työskentelee juuri tuollaisella ajoituksella. Rakennusinsinöörikin tietysti tekee töitä tuohon aikaan, mutta käsittääkseni insinöörien työaika on usein käytännössä runsaastikin yli 40 tuntia viikossa (ylitöitä). Lisäksi insinöörien työhon liittyy usein (olen tutkinut insinöörien työpaikkailmoituksia) paljon kokouksia ja matkustelua. En missään nimessä halua matkustaa työn merkeissä, en kotimaassa enkä ulkomailla.

Tällaisia mietteitä siis...

Minua kiinnostaisi tietää mitä mieltä te olette. Olisi mielenkiintoista saada kommentteja sekä alan opiskelijoilta että jo valmistuneilta työelämässä olevilta alan ammattilaisilta (SA/RI). Toki muittenkin kommentit kiinnostavat. Kumpi koulutus mun kannattaa valita, jos sattuisin pääsemään molempiin (toivottavasti pääsen jompaankumpaan). Jos pääsen "vain" toiseen, aloitan siinä opiskelut ensi syksynä.

5

1210

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RI opiskelija

      voit rakennusinsinööri opinnoissa sitten valita että luetko yhtään työmaahan liittyviä opintoja ym. vai piirteletkö vain CAD ohjelmilla (ArchicaCAD & AutoCAD). Jos valitsen rakennesuunnitteluun suuntautumisen, juuri tuolla autocadilla sitten piirtelet rakenteita ym. Yksitoikkoista, mutta haastavaa.

    • sa ri

      Kiitos kommenteistasi RI opiskelija. Lisääkin kommentteja otan mielelläni vastaan.

    • Hezekiehl

      On toki totta, että työn kuva saattaa olla hyvinkin samanlainen molemmissa. Rakennusinsinöörinä tosin saat pätevyyden tehdä omiakin ratkaisuja, jotka rakennusvalvontakin hyväksyy, muuten joudut kaikki työsi käytännössä hyväksyttämään jollain RI:llä tai vast. vaadittavan pätevyyden omaavalta. Lisäksi kehittymismahdollisuudet jatkoa ajatellen ovat näissä aivan erilaiset. Toivotan onnea valitsemallasi alalla.

    • Anonyymi

      Insinöörit on tiukkapipoja SA:t hörhöjä. Ymmärtääkseni ensin mainitut kiskovat keppanaa ja nää jälkimmäiset vetelevät cannabista ect

    • Anonyymi

      Ilmankos on joidenkin ihmisten aivot pilalla kun keppanaa juodaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe