Carita Forsgren: Jänistanssi

alvari.raappavaara

Jänistanssi ( Otava 2011) on Forsgrenin hypähdys uuteen lajityyppiin. Aiemmin hän yritti historiallista lukuromaania Liuksialan kartanon suuresta yksinäisestä, Kaarina Maununtyttärestä ja tämän pätkätyöstä kuningattarena. Haastattelutekniikalla kerrottuna, pehmopornolla maustettuna. Ei mennyt ihan putkeen sekään, puhumattakaan tästä loikasta jännityskirjallisuuden pariin.
Jänistanssin miljöössä Carita on tutulla alueella, graafisen suunnittelun toimistossa. Kerrontatapa on varsinaista sillisalaattia. Minämuotoisia lausunnonantajia on kymmenkunta. Onneksi kulloisenkin pähkäilijän nimi mainittu, pysyy lukijaparka jotennii kartalla. Tavanomaista toimistojuonittelua kosolti, kun jokainen yrittää omaa vihertävää oksaansa tukevoittaa. Ideoita ja kunniaa kähmitään ihan tosielämän malliin. Pareja vaihdetaan ja pesää rakennetaan, valheen varaan.
Lainattua ajatusta on kovasti käytetty, kun väkivaltainen amatsoni tekee mielestään oikein kostaessaan perheväkivallan uhrien puolesta. Tästähän aihepiiristä on muutama kunnollinenkin kirja ja elokuva jo tehty.
Jäniskuvat ja sarjakuvajuonet kulkee mukana varsin väkinäisen tuntuisesti. Elävämpää on Tampereen ja eritoten Pispalan miljöön kuvaus, mutta sekin on sanataiteen keinoin jo kyllin monesti tehty.
Kun kuolleet ryhtyvät kommentoimaan ja kertomaan elävien joukossa, ollaan semmoisen teinikauhumeiningin vallassa, että kesken meinasi jäädä. Valitettavasti.
Tarkkailen lievällä uteliaisuudella mihin genreen Carita seuraavaksi loikkaa. Lyriikkaa, esseitä vai sotakirjoja?

6

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      alvari raappavaaran kritiikkejä on hauska lukea, mutta jotenkin aina käy niin, että ne luettuani en sitten tikullakaan viitsisi koskea kyseisiin kirjoihin.
      Olisikin hauska tietää, mitkä kirjat raappavaarelle ovat niitä toptennejä.

      Jännä kriitikko siis tämä alvari.raappavaara
      juu
      jatka samaan malliin !

    • alvari.raappavaara

      Kylmaarvissiin niitä onnistuneita opuksiakin on matkan varrelle osunut. Nyt kyllä, pakko myöntää, useampi kökkö putkeen tarttunut tassuun. Toptenlistaa en rupia laatimaan, se kun tuppaa elämään elämänkokemuksen karttuessa. Dekkarigenressä liikuttaessa sanoisin kuitennii, että Sariola tai Pykälä-Remes ei mahdu listalle.

    • scarabaeus

      ... hieno vastaus, kiitos!
      Minäkin yritin sitä historiallista tältä kirjailijalta, mutta jotenkin se ei vaan sitten, vaikka muistaakseni on saanut ihan kritiikkejäkin lehdistössä.
      Ei napannut, joten en tätä dekkaria sitten ehkä etsi, mutta jos kohdalle osuu jossakin kirpparilla tms. niin saatanpa vilaista alkua, jos se sitten enämpi alkaisi kiinnostamaan lukea ryhtymiseen.
      Parhaillaan on meneillään yksi perezreverte ja ne kyllä ON !

    • Iisakki Vähäpukeinen

      Onks perezreverte jotenkin tuulevarjomaista, vai olenko muistellut jotain muuta? Menneiden maailmoiden synkkä mystiikkaa?

      • scarabaeus

        Pérez-Reverte

        katso wikipediasta, siellä sitä selitystä on. Olen lukenut tuotantoaan ja oikeasti haluaisin minäkin osata kirjoittaa niin kattavaa tekstiä, mutta mutta... huoh !


    • Anonyymi

      Voisko joku kertoo siitä Jänistanssi juonesta, henkilöistä, miljööstä, kertojasta, kielestä,teemasta,aiheesta. Tapahtuma-ajat ja paikka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4502
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2473
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      172
      1655
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      244
      1508
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1400
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1307
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1229
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1221
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1212
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      976
    Aihe