Carita Forsgren: Jänistanssi

alvari.raappavaara

Jänistanssi ( Otava 2011) on Forsgrenin hypähdys uuteen lajityyppiin. Aiemmin hän yritti historiallista lukuromaania Liuksialan kartanon suuresta yksinäisestä, Kaarina Maununtyttärestä ja tämän pätkätyöstä kuningattarena. Haastattelutekniikalla kerrottuna, pehmopornolla maustettuna. Ei mennyt ihan putkeen sekään, puhumattakaan tästä loikasta jännityskirjallisuuden pariin.
Jänistanssin miljöössä Carita on tutulla alueella, graafisen suunnittelun toimistossa. Kerrontatapa on varsinaista sillisalaattia. Minämuotoisia lausunnonantajia on kymmenkunta. Onneksi kulloisenkin pähkäilijän nimi mainittu, pysyy lukijaparka jotennii kartalla. Tavanomaista toimistojuonittelua kosolti, kun jokainen yrittää omaa vihertävää oksaansa tukevoittaa. Ideoita ja kunniaa kähmitään ihan tosielämän malliin. Pareja vaihdetaan ja pesää rakennetaan, valheen varaan.
Lainattua ajatusta on kovasti käytetty, kun väkivaltainen amatsoni tekee mielestään oikein kostaessaan perheväkivallan uhrien puolesta. Tästähän aihepiiristä on muutama kunnollinenkin kirja ja elokuva jo tehty.
Jäniskuvat ja sarjakuvajuonet kulkee mukana varsin väkinäisen tuntuisesti. Elävämpää on Tampereen ja eritoten Pispalan miljöön kuvaus, mutta sekin on sanataiteen keinoin jo kyllin monesti tehty.
Kun kuolleet ryhtyvät kommentoimaan ja kertomaan elävien joukossa, ollaan semmoisen teinikauhumeiningin vallassa, että kesken meinasi jäädä. Valitettavasti.
Tarkkailen lievällä uteliaisuudella mihin genreen Carita seuraavaksi loikkaa. Lyriikkaa, esseitä vai sotakirjoja?

6

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      alvari raappavaaran kritiikkejä on hauska lukea, mutta jotenkin aina käy niin, että ne luettuani en sitten tikullakaan viitsisi koskea kyseisiin kirjoihin.
      Olisikin hauska tietää, mitkä kirjat raappavaarelle ovat niitä toptennejä.

      Jännä kriitikko siis tämä alvari.raappavaara
      juu
      jatka samaan malliin !

    • alvari.raappavaara

      Kylmaarvissiin niitä onnistuneita opuksiakin on matkan varrelle osunut. Nyt kyllä, pakko myöntää, useampi kökkö putkeen tarttunut tassuun. Toptenlistaa en rupia laatimaan, se kun tuppaa elämään elämänkokemuksen karttuessa. Dekkarigenressä liikuttaessa sanoisin kuitennii, että Sariola tai Pykälä-Remes ei mahdu listalle.

    • scarabaeus

      ... hieno vastaus, kiitos!
      Minäkin yritin sitä historiallista tältä kirjailijalta, mutta jotenkin se ei vaan sitten, vaikka muistaakseni on saanut ihan kritiikkejäkin lehdistössä.
      Ei napannut, joten en tätä dekkaria sitten ehkä etsi, mutta jos kohdalle osuu jossakin kirpparilla tms. niin saatanpa vilaista alkua, jos se sitten enämpi alkaisi kiinnostamaan lukea ryhtymiseen.
      Parhaillaan on meneillään yksi perezreverte ja ne kyllä ON !

    • Iisakki Vähäpukeinen

      Onks perezreverte jotenkin tuulevarjomaista, vai olenko muistellut jotain muuta? Menneiden maailmoiden synkkä mystiikkaa?

      • scarabaeus

        Pérez-Reverte

        katso wikipediasta, siellä sitä selitystä on. Olen lukenut tuotantoaan ja oikeasti haluaisin minäkin osata kirjoittaa niin kattavaa tekstiä, mutta mutta... huoh !


    • Anonyymi

      Voisko joku kertoo siitä Jänistanssi juonesta, henkilöistä, miljööstä, kertojasta, kielestä,teemasta,aiheesta. Tapahtuma-ajat ja paikka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2119
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1339
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      239
      1224
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1180
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1051
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      253
      1016
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe