Jänistanssi ( Otava 2011) on Forsgrenin hypähdys uuteen lajityyppiin. Aiemmin hän yritti historiallista lukuromaania Liuksialan kartanon suuresta yksinäisestä, Kaarina Maununtyttärestä ja tämän pätkätyöstä kuningattarena. Haastattelutekniikalla kerrottuna, pehmopornolla maustettuna. Ei mennyt ihan putkeen sekään, puhumattakaan tästä loikasta jännityskirjallisuuden pariin.
Jänistanssin miljöössä Carita on tutulla alueella, graafisen suunnittelun toimistossa. Kerrontatapa on varsinaista sillisalaattia. Minämuotoisia lausunnonantajia on kymmenkunta. Onneksi kulloisenkin pähkäilijän nimi mainittu, pysyy lukijaparka jotennii kartalla. Tavanomaista toimistojuonittelua kosolti, kun jokainen yrittää omaa vihertävää oksaansa tukevoittaa. Ideoita ja kunniaa kähmitään ihan tosielämän malliin. Pareja vaihdetaan ja pesää rakennetaan, valheen varaan.
Lainattua ajatusta on kovasti käytetty, kun väkivaltainen amatsoni tekee mielestään oikein kostaessaan perheväkivallan uhrien puolesta. Tästähän aihepiiristä on muutama kunnollinenkin kirja ja elokuva jo tehty.
Jäniskuvat ja sarjakuvajuonet kulkee mukana varsin väkinäisen tuntuisesti. Elävämpää on Tampereen ja eritoten Pispalan miljöön kuvaus, mutta sekin on sanataiteen keinoin jo kyllin monesti tehty.
Kun kuolleet ryhtyvät kommentoimaan ja kertomaan elävien joukossa, ollaan semmoisen teinikauhumeiningin vallassa, että kesken meinasi jäädä. Valitettavasti.
Tarkkailen lievällä uteliaisuudella mihin genreen Carita seuraavaksi loikkaa. Lyriikkaa, esseitä vai sotakirjoja?
Carita Forsgren: Jänistanssi
6
227
Vastaukset
- scarabaeus
alvari raappavaaran kritiikkejä on hauska lukea, mutta jotenkin aina käy niin, että ne luettuani en sitten tikullakaan viitsisi koskea kyseisiin kirjoihin.
Olisikin hauska tietää, mitkä kirjat raappavaarelle ovat niitä toptennejä.
Jännä kriitikko siis tämä alvari.raappavaara
juu
jatka samaan malliin ! - alvari.raappavaara
Kylmaarvissiin niitä onnistuneita opuksiakin on matkan varrelle osunut. Nyt kyllä, pakko myöntää, useampi kökkö putkeen tarttunut tassuun. Toptenlistaa en rupia laatimaan, se kun tuppaa elämään elämänkokemuksen karttuessa. Dekkarigenressä liikuttaessa sanoisin kuitennii, että Sariola tai Pykälä-Remes ei mahdu listalle.
- scarabaeus
... hieno vastaus, kiitos!
Minäkin yritin sitä historiallista tältä kirjailijalta, mutta jotenkin se ei vaan sitten, vaikka muistaakseni on saanut ihan kritiikkejäkin lehdistössä.
Ei napannut, joten en tätä dekkaria sitten ehkä etsi, mutta jos kohdalle osuu jossakin kirpparilla tms. niin saatanpa vilaista alkua, jos se sitten enämpi alkaisi kiinnostamaan lukea ryhtymiseen.
Parhaillaan on meneillään yksi perezreverte ja ne kyllä ON ! - Iisakki Vähäpukeinen
Onks perezreverte jotenkin tuulevarjomaista, vai olenko muistellut jotain muuta? Menneiden maailmoiden synkkä mystiikkaa?
- scarabaeus
Pérez-Reverte
katso wikipediasta, siellä sitä selitystä on. Olen lukenut tuotantoaan ja oikeasti haluaisin minäkin osata kirjoittaa niin kattavaa tekstiä, mutta mutta... huoh !
- Anonyymi
Voisko joku kertoo siitä Jänistanssi juonesta, henkilöistä, miljööstä, kertojasta, kielestä,teemasta,aiheesta. Tapahtuma-ajat ja paikka
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431859
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir280977- 35838
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78797Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31729Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10692Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44671Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48656- 43640
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58634